Arbetsgruppen för vårdande av pensionsöverenskommelsen (Pensionsgruppen) (S 2007:F) Organ inom Regeringskansliet

Kommittéberättelse S 2007:F

Arbetsgruppen för vårdande av pensionsöverenskommelsen (Pensionsgruppen) (S 2007:F) Organ inom Regeringskansliet


Beteckning: S 2007:F
Departement: Socialdepartementet
Senast ändrad: 2020-02-11
Status: Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-11-29
Direktiv för
Lokal: Fredsgatan 8. Postadress: Socialdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00 (Oscarson)



Sammansättning


Ordförande: Husmark Pehrsson, Cristina, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2010-10-04
Ordförande: Kristersson, Ulf, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2014-11-13
Ordförande: Strandhäll, Annika, fr.o.m. 2014-10-03 t.o.m. 2019-10-10
Ordförande: Shekarabi, Ardalan, fr.o.m. 2019-10-11
Ledamot: Alm Ericson, Janine, fr.o.m. 2018-10-18
Ledamot: Brännström, Katarina, fr.o.m. 2018-10-18
Ledamot: Carvalho, Teresa, fr.o.m. 2017-09-07
Ledamot: Eklind, Hans, fr.o.m. 2019-05-02
Ledamot: Eneroth, Tomas, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2008-09-17
Ledamot: Eneroth, Tomas, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2017-09-06
Ledamot: Gustafsson, Lars, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2019-05-01
Ledamot: Krantz, Tobias, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2009-09-08
Ledamot: Kvarnström, Kurt, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2014-11-16
Ledamot: Lundh Sammeli, Fredrik, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot: Nilsson, Mats G, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2010-11-07
Ledamot: Nilsson, Ulf, fr.o.m. 2009-09-08 t.o.m. 2014-11-16
Ledamot: Palm, Veronica, fr.o.m. 2008-09-18 t.o.m. 2010-11-07
Ledamot: Persson, Mats, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot: Persson, Rickard, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2018-10-18
Ledamot: Staxäng, Lars-Arne, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2018-10-17
Ledamot: Zander, Solveig, fr.o.m. 2007-12-11
Sakkunnig: Elger, Max, fr.o.m. 2019-03-14
Sakkunnig: Gidenstam, Gustav, fr.o.m. 2018-03-20 t.o.m. 2019-03-13
Sakkunnig: Hansson, Ingemar, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig: Karlström, Urban, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2010-11-07
Sakkunnig: Kashefi, Bettina, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2010-11-07
Sakkunnig: Lybeck Lilja, Johanna, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig: Pettersson Westerberg, Anna, fr.o.m. 2010-11-07 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig: Ekholm, Karolina, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2019-03-13
Sakkunnig: Elger, Max, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-02-09
Sakkunnig: Firpo, Alejandro, fr.o.m. 2019-10-11
Sakkunnig: Holm, Ulf, fr.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig: Mörtvik, Roger, fr.o.m. 2019-03-14 t.o.m. 2019-10-10
Sakkunnig: Svanström Andersson, Therése, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2018-03-19
Sekreterare: Oscarson, Stefan, fr.o.m. 2007-12-11

Rapporter