Dokument & lagar (65 träffar)

Talarlista 2014/15:20150429

Onsdagen den 29 april 2015 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Civilutskottets betänkande CU10 Planering och byggande 1 Caroline Szyber KD 8 2 Leif Nysmed S 8 3 Ewa Thalén Finné M 8 4 Roger Hedlund SD 8 5 Emma Hult MP 8 6 Ola Johansson C 10 7 Nina Lundström FP

2015-04-29

Talarlista 2014/15:20150429 (docx, 34 kB) Talarlista 2014/15:20150429 (pdf, 101 kB)

Talarlista 2014/15:20150423

Torsdagen den 23 april 2015 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 20 Socialutskottets betänkande SoU8 Funktionshindersfrågor 1 Carina Herrstedt SD 6 2 Anders W Jonsson C 6 3 Maj Karlsson V 8 4 Bengt Eliasson FP 8 5 Emma Henriksson KD 8 6 Mikael Dahlqvist

2015-04-23

Talarlista 2014/15:20150423 (docx, 33 kB) Talarlista 2014/15:20150423 (pdf, 95 kB)

Talarlista 2014/15:20150422

Onsdagen den 22 april 2015 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Utrikesutskottets betänkande UU17 Riksrevisionens rapport om valutahanteringen i det internationella utvecklingssamarbetet 0.00 0.00 12 Försvarsutskottets betänkande FöU8 Genomförande av Seveso III-direktivet

2015-04-22

Talarlista 2014/15:20150422 (docx, 36 kB) Talarlista 2014/15:20150422 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2014/15:20150528

Torsdagen den 28 maj 2015 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Trafikutskottets betänkande TU12 Yrkestrafik och taxi 1 Leif Pettersson S 10 2 Jimmy Ståhl SD 7 3 Emma Wallrup V 8 4 Sten Bergheden M 10 5 Anders Åkesson C 8 6 Said Abdu FP 7 7 Robert

2015-05-28

Talarlista 2014/15:20150528 (docx, 33 kB) Talarlista 2014/15:20150528 (pdf, 101 kB)

Talarlista 2014/15:20150527

Onsdagen den 27 maj 2015 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 14 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU13 Klimatpolitik m.m. 1 Johan Hultberg M 8 2 Martin Kinnunen SD 8 3 Lena Ek C 8 4 Jens Holm V 10 5 Lars Tysklind FP 8 6 Magnus Oscarsson KD 8 7 Matilda Ernkrans

2015-05-27

Talarlista 2014/15:20150527 (docx, 33 kB) Talarlista 2014/15:20150527 (pdf, 100 kB)

Talarlista 2014/15:20150520

Onsdagen den 20 maj 2015 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Konstitutionsutskottets betänkande KU12 Statens stöd till dagspressen 1 Fredrik Eriksson SD 5 2 Berit Högman S 6 3 Per Bill M 8 4 Niclas Malmberg MP 8 5 Per-Ingvar Johnsson C 5 6 Mia Sydow Mölleby V 5

2015-05-20

Talarlista 2014/15:20150520 (docx, 35 kB) Talarlista 2014/15:20150520 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2014/15:20150617

Onsdagen den 17 juni 2015 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 30 Finansutskottets betänkande FiU28 Årsredovisning för staten 2014 0.00 0.00 31 Socialutskottets betänkande SoU14 Riksrevisionens rapport om primärvårdens styrning 1 Veronica Palm S

2015-06-17

Talarlista 2014/15:20150617 (docx, 37 kB) Talarlista 2014/15:20150617 (pdf, 96 kB)

Talarlista 2014/15:20150616

Tisdagen den 16 juni 2015 Kl. 09.00 Votering Arbetsplenum 18.00 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt om FiU20 och FiU21 15 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Ulf Kristersson M 12 2 Oscar Sjöstedt SD 12

2015-06-16

Talarlista 2014/15:20150616 (docx, 41 kB) Talarlista 2014/15:20150616 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2014/15:20150615

Måndagen den 15 juni 2015 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 20162020 1 Allan Widman FP 12 2 Mikael Jansson SD 6 3 Stig Henriksson V 8 4 Åsa Lindestam S 12 5 Karin

2015-06-15

Talarlista 2014/15:20150615 (docx, 45 kB) Talarlista 2014/15:20150615 (pdf, 119 kB)

Talarlista 2014/15:20150611

Torsdagen den 11 juni 2015 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 10 Kulturutskottets betänkande KrU9 Litteratur, läsande och språk 1 Aron Emilsson SD 8 2 Ida Karkiainen S 8 3 Cecilia Magnusson M 6 4 Niclas Malmberg MP 8 5 Per Lodenius C 8 6 Bengt

2015-06-11

Talarlista 2014/15:20150611 (docx, 35 kB) Talarlista 2014/15:20150611 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2014/15:20150610

Onsdagen den 10 juni 2015 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler Varje talare har rätt till ett anförande på högst tio minuter. Statsminister Stefan Löfven S inleder och därefter följer partierna i storleksordning. På varje anförande gäller fri replikrätt för

2015-06-10

Talarlista 2014/15:20150610 (docx, 39 kB) Talarlista 2014/15:20150610 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2014/15:20150604

Torsdagen den 4 juni 2015 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Finansutskottets betänkande FiU24 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 20122014 1 Ingela Nylund Watz S 6 2 Jörgen Andersson M 8 3 Ulla Andersson V 8 0.22 0.22 8

2015-06-04

Talarlista 2014/15:20150604 (docx, 38 kB) Talarlista 2014/15:20150604 (pdf, 100 kB)

Talarlista 2014/15:20150603

Onsdagen den 3 juni 2015 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Utrikesutskottets betänkande UU11 Strategisk exportkontroll 2014 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden 1 Göran Pettersson M 8 2 Björn Söder SD 6 3 Hans Linde V 8 4 Anna-Lena Sörenson S

2015-06-03

Talarlista 2014/15:20150603 (docx, 36 kB) Talarlista 2014/15:20150603 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2014/15:20150414

Tisdagen den 14 april 2015 Kl. 13.00 Aktuell debatt Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Centerpartiets riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om tillgång till statlig service i hela landet. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta

2015-04-14

Talarlista 2014/15:20150414 (docx, 37 kB) Talarlista 2014/15:20150414 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2014/15:20150409

Torsdagen den 9 april 2015 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Utbildningsutskottets betänkande UbU10 Gymnasieskolan 1 Caroline Helmersson Olsson S 10 2 Michael Svensson M 10 3 Stefan Jakobsson SD 10 4 Jabar Amin MP 10 5 Ulrika

2015-04-09

Talarlista 2014/15:20150409 (docx, 39 kB) Talarlista 2014/15:20150409 (pdf, 102 kB)

Talarlista 2014/15:20150408

Onsdagen den 8 april 2015 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt om SfU11, SfU12 och SfU13 41 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU11 Migration 1 Mikael Cederbratt M 8 2 Markus Wiechel SD 12 3 Johanna Jönsson C 8 4 Christina Höj Larsen V 10 5 Emma

2015-04-08

Talarlista 2014/15:20150408 (docx, 41 kB) Talarlista 2014/15:20150408 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2014/15:20150327

Fredagen den 27 mars 2015 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr Aktuell debatt På begäran av Folkpartiets riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om företagsklimatet för forskningsintensiva företag. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Företrädaren för Folkpartiet

2015-03-27

Talarlista 2014/15:20150327 (docx, 38 kB) Talarlista 2014/15:20150327 (pdf, 96 kB)

Talarlista 2014/15:20150326

Torsdagen den 26 mars 2015 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 10 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU9 Jakt och viltvård 1 Isak From S 10 2 Ulf Berg M 8 3 Runar Filper SD 8 4 Emma Nohrén MP 8 5 Eskil Erlandsson C 8 6 Birger Lahti V 8

2015-03-26

Talarlista 2014/15:20150326 (docx, 33 kB) Talarlista 2014/15:20150326 (pdf, 102 kB)

Talarlista 2014/15:20150325

Onsdagen den 25 mars 2015 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Återrapportering efter votering kl. 16.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Trafikutskottets betänkande TU7 Luftfartsfrågor 1 Rikard Larsson S 8 2 Jakop Dalunde MP 8 3 Emma Wallrup V 8 4 Edward Riedl M 12 5 Tony Wiklander SD 6 6 Anders

2015-03-25

Talarlista 2014/15:20150325 (docx, 42 kB) Talarlista 2014/15:20150325 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2014/15:20150319

Torsdagen den 19 mars 2015 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Val Votering efter förrättande av val kl. 16.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU5 Arbetsmarknadspolitik 1 Christian Holm M 10 2 Sven-Olof Sällström SD 10 3 Annika Qarlsson C 10 4 Ali Esbati

2015-03-19

Talarlista 2014/15:20150319 (docx, 38 kB) Talarlista 2014/15:20150319 (pdf, 99 kB)
Paginering