Dokument & lagar (56 525 träffar)

Kammarens talarlista 2021-01-13

Onsdagen den 13 januari 2021 Kl. 09.00 Tal med anledning av enkammarriksdagens 50-årsjubileum Partiledardebatt Nr 2 Partiledardebatt Debattregler Reglerna innebär att statsministern och partiledaren för det största oppositionspartiet har rätt till ett anförande på längst 7 minuter. Övriga partiledare har rätt till

2021-01-13

Kammarens talarlista 2021-01-13 (docx, 33 kB) Kammarens talarlista 2021-01-13 (pdf, 109 kB)

Kammarens talarlista 2021-01-08

Fredagen den 8 januari 2021 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 1 Socialutskottets betänkande SoU23 En tillfällig covid-19-lag 1 Dag Larsson S 6 2 Clara Aranda SD 6 3 Karin Rågsjö V 6 4 Pernilla Stålhammar MP 6 5 Acko Ankarberg Johansson KD 6 6 Camilla

2021-01-08

Kammarens talarlista 2021-01-08 (docx, 40 kB) Kammarens talarlista 2021-01-08 (pdf, 106 kB)

Kammarens talarlista 2020-12-17

Torsdagen den 17 december 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Socialutskottets betänkande SoU18 Pandemilag 1 Acko Ankarberg Johansson KD 6 2 Kristina Nilsson S 4 3 Camilla Waltersson Grönvall M 6 4 Ann-Christine From

2020-12-17

Kammarens talarlista 2020-12-17 (docx, 42 kB) Kammarens talarlista 2020-12-17 (pdf, 98 kB)

Kammarens talarlista 2020-12-16

Onsdagen den 16 december 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt AU2 och AU5 10 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU2 Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv Talmannen och gruppledarna har kommit överens om följande regler för utgiftsområdesdebatterna.

2020-12-16

Kammarens talarlista 2020-12-16 (docx, 47 kB) Kammarens talarlista 2020-12-16 (pdf, 132 kB)

Kammarens talarlista 2020-12-15

Tisdagen den 15 december 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 11.00 Votering 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Utbildningsutskottets betänkande UbU1 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Talmannen och gruppledarna

2020-12-15

Kammarens talarlista 2020-12-15 (docx, 43 kB) Kammarens talarlista 2020-12-15 (pdf, 124 kB)

Kammarens talarlista 2020-12-14

Måndagen den 14 december 2020 Kl. 10.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU4 Säkerhetspolitisk inriktning Totalförsvaret 20212025 1 Kenneth G Forslund S 8 2 Hans Wallmark M 8 3 Björn Söder SD 10 4 Kerstin Lundgren C 8 5 Håkan Svenneling

2020-12-14

Kammarens talarlista 2020-12-14 (docx, 36 kB) Kammarens talarlista 2020-12-14 (pdf, 127 kB)

Kammarens talarlista 2020-12-10

Torsdagen den 10 december 2020 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 15.20 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 10 Socialutskottets betänkande SoU5 Övervägande av vårdnadsöverflyttning, revidering av vårdplan för placerade barn och särskilda lämplighetskrav för offentliga biträden 1 Mats Wiking S 6

2020-12-10

Kammarens talarlista 2020-12-10 (docx, 44 kB) Kammarens talarlista 2020-12-10 (pdf, 123 kB)

Kammarens talarlista 2020-12-09

Onsdagen den 9 december 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Finansutskottets betänkande FiU37 Ändringar i regelverket om kapitaltäckning 0.00 0.00 23 Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och

2020-12-09

Kammarens talarlista 2020-12-09 (docx, 45 kB) Kammarens talarlista 2020-12-09 (pdf, 127 kB)

Kammarens talarlista 2020-12-07

Måndagen den 7 december 2020 Kl. 11.00 Arbetsplenum Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 2 Konstitutionsutskottets betänkande KU10 Granskningsbetänkande hösten 2020 0.00 0.00 Inledning och administrativt inriktad granskning kapitel 1 1 Karin Enström M 12 2 Hans Ekström S 8 3 Per Söderlund

2020-12-07

Kammarens talarlista 2020-12-07 (docx, 44 kB) Kammarens talarlista 2020-12-07 (pdf, 108 kB)

Kammarens talarlista 2020-12-03

Torsdagen den 3 december 2020 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 15.20 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 5 Utrikesutskottets utlåtande UU5 Kommissionens arbetsprogram 2021 1 Ludvig Aspling SD 8 2 Håkan Svenneling V 8 3 Annika Strandhäll S 8 4 Hans Rothenberg M 8 5 Kerstin Lundgren C 8

2020-12-03

Kammarens talarlista 2020-12-03 (docx, 36 kB) Kammarens talarlista 2020-12-03 (pdf, 122 kB)

Kammarens talarlista 2020-12-02

Onsdagen den 2 december 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Konstitutionsutskottets betänkande KU1 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Talmannen och gruppledarna har kommit överens om följande regler för utgiftsområdesdebatterna. Fri replikrätt ska gälla för den första omgången

2020-12-02

Kammarens talarlista 2020-12-02 (docx, 47 kB) Kammarens talarlista 2020-12-02 (pdf, 128 kB)

Kammarens talarlista 2020-11-26

Torsdagen den 26 november 2020 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 15.20 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 5 Socialutskottets betänkande SoU10 Huvudmannaskap för personlig assistans 1 Mikael Dahlqvist S 6 2 Sofia Nilsson C 6 3 Bengt Eliasson L 6 4 Camilla Hansén MP 6 5 Camilla Waltersson

2020-11-26

Kammarens talarlista 2020-11-26 (docx, 35 kB) Kammarens talarlista 2020-11-26 (pdf, 121 kB)

Kammarens talarlista 2020-11-25

Onsdagen den 25 november 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 14 Finansutskottets betänkande FiU1 Statens budget 2021 rambeslutet Talmannen och gruppledarna har kommit överens om följande regler för debatten om rambeslutet. Fri replikrätt ska gälla för den första omgången

2020-11-25

Kammarens talarlista 2020-11-25 (docx, 35 kB) Kammarens talarlista 2020-11-25 (pdf, 120 kB)

Kammarens talarlista 2020-11-18

Onsdagen den 18 november 2020 Kl. 12.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Konstitutionsutskottets betänkande KU8 Sekretess för uppgifter om statliga tjänstepensionsförmåner 0.00 0.00 8 Konstitutionsutskottets betänkande KU13 Uppföljning av riksdagens arbete under coronapandemin

2020-11-18

Kammarens talarlista 2020-11-18 (docx, 44 kB) Kammarens talarlista 2020-11-18 (pdf, 121 kB)

Kammarens talarlista 2020-11-12

Torsdagen den 12 november 2020 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 15.20 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Civilutskottets betänkande CU2 Riksrevisionens rapport om konsumentskydd vid köp av nyproducerade bostadsrätter 1 Ola Johansson C 6 2 Momodou Malcolm Jallow V 6 3 Larry

2020-11-12

Kammarens talarlista 2020-11-12 (docx, 41 kB) Kammarens talarlista 2020-11-12 (pdf, 112 kB)

Kammarens talarlista 2020-11-11

Onsdagen den 11 november 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Konstitutionsutskottets betänkande KU2 Behandlingen av riksdagens skrivelser 1 Hans Ekström S 8 2 Ida Drougge M 6 3 Mikael Strandman SD 8 4 Camilla Hansén MP 5 0.27 0.27 18 Konstitutionsutskottets

2020-11-11

Kammarens talarlista 2020-11-11 (docx, 45 kB) Kammarens talarlista 2020-11-11 (pdf, 127 kB)

Kammarens talarlista 2020-11-10

Tisdagen den 10 november 2020 Kl. 13.00 Särskild debatt Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr 1 Särskild debatt om kriminalvårdens stabsläge och kapacitet På begäran av Sverigedemokraternas riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt med anledning av kriminalvårdens stabsläge och kapacitet.

2020-11-10

Kammarens talarlista 2020-11-10 (docx, 41 kB) Kammarens talarlista 2020-11-10 (pdf, 114 kB)

Kammarens talarlista 2020-11-04

Onsdagen den 4 november 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 33 Justitieutskottets betänkande JuU31 Omständigheter som särskilt ska beaktas som skäl för livstids fängelse för mord 1 Petter Löberg S 6 2 Linda Westerlund Snecker V 6 3 Pernilla Stålhammar MP 6 4 Johan

2020-11-04

Kammarens talarlista 2020-11-04 (docx, 34 kB) Kammarens talarlista 2020-11-04 (pdf, 113 kB)

Kammarens talarlista 2020-10-21

Onsdagen den 21 oktober 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Konstitutionsutskottets betänkande KU3 En moderniserad radio- och tv-lag 1 Aron Emilsson SD 6 2 Christer Nylander L 8 3 Ida Karkiainen S 6 4 Erik Ottoson M 4 5 Mia Sydow Mölleby V 4 6 Camilla Hansén

2020-10-21

Kammarens talarlista 2020-10-21 (docx, 37 kB) Kammarens talarlista 2020-10-21 (pdf, 127 kB)

Kammarens talarlista 2020-10-16

Fredagen den 16 oktober 2020 Kl. 09.00 Särskild debatt Interpellationssvar Nr 1 Särskild debatt om en ny bankläcka, skatteflykt och penningtvätt På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om en ny bankläcka, skatteflykt och penningtvätt. Debattregler En företrädare för varje parti har

2020-10-16

Kammarens talarlista 2020-10-16 (docx, 41 kB) Kammarens talarlista 2020-10-16 (pdf, 113 kB)