Dokument & lagar (238 259 träffar)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2019-08-23

Kommittéberättelse I 2019:02 utredningen, se dir. 2019:48

Utredningen Ett nationellt biljettsystem för all kollektivtrafik i hela Sverige I 2019:02 Beteckning I 2019:02 Departement Infrastrukturdepartementet Senast ändrad 2019-08-19 Status Pågående P Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-08-08 Direktiv för utredningen, se dir. 2019:48 Lokal Utredningen

2019-08-08

Kommittéberättelse Ju 2019:05 utredningen, se dir. 2019:43

Utredningen om straffansvar för hedersrelaterat våld och förtryck Ju 2019:05 Beteckning Ju 2019:05 Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-08-20 Status Pågående P Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-07-18 Direktiv för utredningen, se dir. 2019:43 Lokal Utredningen ska redovisas

2019-07-18

Kommittéberättelse Ju 2019:04 utredningen, se dir. 2019:45

Utredningen om nya konsumentköpregler Ju 2019:04 Beteckning Ju 2019:04 Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-08-14 Status Pågående P Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-07-18 Direktiv för utredningen, se dir. 2019:45 Lokal Utredningen ska redovisas senast den 1 september 2020. Sammansättning Särskild utredare: Bonthron, Malin, fr.o.m. 2019-07-18

2019-07-18

Kommittéberättelse Ju 2019:03 utredningen, se dir. 2019:44

Utredningen om ställföreträdarskap att lita på en översyn av reglerna om gode män och förvaltare Ju 2019:03 Beteckning Ju 2019:03 Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-08-14 Status Pågående P Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-07-18 Direktiv för utredningen, se dir. 2019:44 Lokal

2019-07-18

Kommittéberättelse M 2019:02 utredningen, se dir. 2019:46

Utredningen om stärkt äganderätt, flexibla skyddsformer och naturvård i skogen M 2019:02 Beteckning M 2019:02 Departement Miljödepartementet Senast ändrad 2019-08-14 Status Pågående P Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-07-18 Direktiv för utredningen, se dir. 2019:46 Lokal Utredningen beräknas

2019-07-18

Kommittéberättelse M 2019:01 utredningen, se dir. 2019:41

Utredningen om översyn av strandskyddet M 2019:01 Beteckning M 2019:01 Departement Miljödepartementet Senast ändrad 2019-08-16 Status Pågående P Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-07-15 Direktiv för utredningen, se dir. 2019:41 Lokal Utredningen ska redovisas senast den 30 november 2020. Sammansättning

2019-07-15

Kommittéberättelse Ju 2019:02 kommittén, se dir. 2019:39

Kommittén om förbud mot rasistiska organisationer Ju 2019:02 Beteckning Ju 2019:02 Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-08-14 Status Pågående P Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-07-04 Direktiv för kommittén, se dir. 2019:39 Lokal Uppdraget ska redovisas senast den 28 februari 2021. Sammansättning Ordförande: Mattson, Dag, fr.o.m. 2019-09-01

2019-07-04

Kommittéberättelse Ku 2019:01 utredningen, se dir. 2019:36

Utredningen om ett museum om Förintelsen Ku 2019:01 Beteckning Ku 2019:01 Departement Kulturdepartementet Senast ändrad 2019-08-20 Status Pågående P Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-07-04 Direktiv för utredningen, se dir. 2019:36 Lokal Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 31 mars

2019-07-04

Kommittéberättelse Ju 2019:D uppdraget, se PM Ju2019/02371/LP

Uppdrag att biträda Justitiedepartementet i den rådgivande panelen och därefter den rådgivande kommittén inför införandet av en enhetlig patentdomstol Ju 2019:D Beteckning Ju 2019:D Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-07-05 Status Bokstavskommitté B Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:

2019-06-27

Föredragningslista 2018/19:110

Föredragningslista 2018/19:110 Tisdagen den 25 juni 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt 11.00 Interpellationssvar 14.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 1 Aktuell debatt om gängkriminalitet Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4 juni Anmälan om återtagande av

2019-06-25

Föredragningslista 2018/19:110 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:110 (pdf, 134 kB)

Föredragningslista 2018/19:109

Föredragningslista 2018/19:109 Måndagen den 24 juni 2019 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 3 juni Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Helena Antoni M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 2 juli 3 Mikael Damsgaard M som ny ledamot i riksdagen

2019-06-24

Föredragningslista 2018/19:109 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:109 (pdf, 110 kB)

Kommittéberättelse Ju 2019:C uppdraget, se PM Ju2019/02274/LP

Uppenbart ogrundade asylansökningar och fastställande av säkra ursprungsländer Ju 2019:C Beteckning Ju 2019:C Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-07-05 Status Bokstavskommitté B Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-06-19 Direktiv för uppdraget, se PM Ju2019/02274/LP Lokal Uppdraget beräknas vara slutfört 31 januari 2020. Sammansättning

2019-06-19

Föredragningslista 2018/19:108

Föredragningslista 2018/19:108 Onsdagen den 19 juni 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 29 maj Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2 Johan Hedin C fr.o.m. i dag Därmed upphör Abir Al-Sahlanis

2019-06-19

Föredragningslista 2018/19:108 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:108 (pdf, 139 kB)

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvidga bidragsbrottslagens tillämpningsområde till att omfatta även den statliga


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 86 kB)

Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag under punkten 1 utom vad avser ändringar i 26 kap. 22 b och 41 kap. 6 socialförsäkringsbalken.


Utskottsberedning: 2019/20:SfU5

Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg båda SD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om grovt bidragsbrott och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8

Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (pdf, 73 kB)

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:134 Förbättrat grundskydd för pensionärer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag om inkomstindexering av garantipensionen och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:SfU7

Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3126 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Föredragningslista 2018/19:107

Föredragningslista 2018/19:107 Tisdagen den 18 juni 2019 Kl. 08.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 28 maj Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Annika Hirvonen Falk MP som ny ledamot i riksdagen fr.o.m.

2019-06-18

Föredragningslista 2018/19:107 (docx, 43 kB) Föredragningslista 2018/19:107 (pdf, 151 kB)

Utredning från Riksdagsförvaltningen 2018/19:URF2

Avgångsvillkor och karens för riksrevisorer ISSN 1651-6885 ISBN 978-91-88607-84-3 Riksdagstryckeriet, Stockholm, 2019 2018/19:URF2 Till riksdagsstyrelsen Riksdagsstyrelsen beslutade den 10 oktober 2018 att tillsätta en särskild utredare med uppdrag att föreslå bestämmelser om karenstid och avgångsvillkor för riksrevisorer.

2019-06-17

Utredning från Riksdagsförvaltningen 2018/19:URF2 (pdf, 523 kB)