Dokument & lagar (5 516 träffar)

Föredragningslista 2018/19:66

Föredragningslista 2018/19:66 Fredagen den 15 mars 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 1 2018/19:121 av Lars Beckman M Konsumentinformation 2 2018/19:131 av Katarina Brännström M Åtgärder för ett bättre fungerande återvändande 3 2018/19:132 av Katarina Brännström M

2019-03-15

Föredragningslista 2018/19:66 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:66 (pdf, 123 kB)

Föredragningslista 2018/19:65

Föredragningslista 2018/19:65 Torsdagen den 14 mars 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Per Schöldberg C som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 mars Avsägelser 2 Annika Qarlsson C som ledamot i näringsutskottet 3 Peter Helander C som suppleant i näringsutskottet

2019-03-14

Föredragningslista 2018/19:65 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:65 (pdf, 101 kB)

Föredragningslista 2018/19:64

Föredragningslista 2018/19:64 Onsdagen den 13 mars 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Val Votering Avsägelser 1 Jimmy Loord KD som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 april 2 Erik Ezelius S som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 3 Daniel Andersson S som suppleant i EU-nämnden Utökning av antalet

2019-03-13

Föredragningslista 2018/19:64 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:64 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2018/19:63

Föredragningslista 2018/19:63 Tisdagen den 12 mars 2019 Kl. 13.00 Aktuell debatt Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1 Aktuell debatt om hantering av IS-återvändare Avsägelse 2 Eskil Erlandsson C som ledamot i riksdagen Anmälan om ersättare 3 Lena Emilsson S som ersättare fr.o.m. den

2019-03-12

Föredragningslista 2018/19:63 (docx, 42 kB) Föredragningslista 2018/19:63 (pdf, 154 kB)

Föredragningslista 2018/19:62

Föredragningslista 2018/19:62 Fredagen den 8 mars 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 15 februari Avsägelser 2 Jens Holm V som ledamot i EU-nämnden 3 Ilona Szatmari Waldau V som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval

2019-03-08

Föredragningslista 2018/19:62 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:62 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2018/19:61

Föredragningslista 2018/19:61 Torsdagen den 7 mars 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 14 februari Debatt med anledning av interpellationssvar Socialminister Lena Hallengren S 2 2018/19:101 av Johan Hultberg M Hälsa

2019-03-07

Föredragningslista 2018/19:61 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:61 (pdf, 95 kB)

Föredragningslista 2018/19:60

Föredragningslista 2018/19:60 Onsdagen den 6 mars 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 13 februari Anmälan om vice ordförande i utskott 2 Roger Haddad L som förste vice ordförande i utbildningsutskottet fr.o.m. den 26 februari

2019-03-06

Föredragningslista 2018/19:60 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:60 (pdf, 140 kB)

Föredragningslista 2018/19:59

Föredragningslista 2018/19:59 Tisdagen den 5 mars 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 12 februari Anmälan om ordförande i utskott 2 Kenneth G Forslund S som ordförande i utrikesutskottet fr.o.m.

2019-03-05

Föredragningslista 2018/19:59 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:59 (pdf, 130 kB)

Föredragningslista 2018/19:58

Föredragningslista 2018/19:58 Fredagen den 1 mars 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om kompletteringsval 1 Dag Larsson S som suppleant i OSSE-delegationen Anmälan om ordförande i utskott 2 Fredrik Olovsson S som ordförande i finansutskottet fr.o.m. den 28 februari 3 Beatrice Ask M som ordförande i försvarsutskottet

2019-03-01

Föredragningslista 2018/19:58 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:58 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2018/19:57

Föredragningslista 2018/19:57 Torsdagen den 28 februari 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 7 och fredagen den 8 februari Anmälan om ordförande i utskott 2 Karin Enström M som ordförande i konstitutionsutskottet

2019-02-28

Föredragningslista 2018/19:57 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:57 (pdf, 132 kB)

Föredragningslista 2018/19:56

Föredragningslista 2018/19:56 Onsdagen den 27 februari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Utökning av antalet suppleanter 1 Från 26 till 27 i finansutskottet 2 Från 27 till 28 i justitieutskottet 3 Från 27 till 29 i utrikesutskottet 4 Från 27 till 28 i kulturutskottet 5 Från 27 till 28 i utbildningsutskottet

2019-02-27

Föredragningslista 2018/19:56 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:56 (pdf, 151 kB)

Föredragningslista 2018/19:55

Föredragningslista 2018/19:55 Tisdagen den 26 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 30 och torsdagen den 31 januari, fredagen den 1, tisdagen den 5 och onsdagen den 6 februari Anmälan om

2019-02-26

Föredragningslista 2018/19:55 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:55 (pdf, 130 kB)

Föredragningslista 2018/19:54

Föredragningslista 2018/19:54 Fredagen den 15 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Erik Ezelius S som ledamot i konstitutionsutskottet 2 Mats Persson L som ledamot i finansutskottet 3 Johan Pehrson L som ledamot i justitieutskottet 4 Roza Güclü Hedin S som ledamot i utrikesutskottet 5

2019-02-15

Föredragningslista 2018/19:54 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:54 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2018/19:53

Föredragningslista 2018/19:53 Torsdagen den 14 februari 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Avsägelser 1 Åsa Coenraads M som ledamot i EU-nämnden 2 Karin Enström M som ledamot i EU-nämnden 3 Johan Hultberg M som ledamot i EU-nämnden 4 Jessika Roswall M som ledamot i EU-nämnden 5

2019-02-14

Föredragningslista 2018/19:53 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:53 (pdf, 143 kB)

Föredragningslista 2018/19:52

Föredragningslista 2018/19:52 Onsdagen den 13 februari 2019 Kl. 09.00 Utrikespolitisk debatt 1 Utrikespolitisk debatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 23 och torsdagen den 24 januari Avsägelser 3 Louise Meijer M som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Niklas Wykman

2019-02-13

Föredragningslista 2018/19:52 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:52 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2018/19:51

Föredragningslista 2018/19:51 Tisdagen den 12 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena måndagen den 21 och tisdagen den 22 januari Anmälan om ersättare 2 Åsa Hartzell M som ersättare fr.o.m. den 25 februari

2019-02-12

Föredragningslista 2018/19:51 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:51 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:50

Föredragningslista 2018/19:50 Fredagen den 8 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Annelie Karlsson S som ledamot i arbetsmarknadsutskottet 2 Marianne Pettersson S som suppleant i socialförsäkringsutskottet 3 Johan Andersson S som suppleant i utbildningsutskottet 4 Serkan Köse S som suppleant

2019-02-08

Föredragningslista 2018/19:50 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:50 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:49

Föredragningslista 2018/19:49 Torsdagen den 7 februari 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 17 och fredagen den 18 januari Avsägelser 2 Janine Alm Ericson MP som ledamot i finansutskottet och som suppleant i utrikesutskottet

2019-02-07

Föredragningslista 2018/19:49 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:49 (pdf, 121 kB)

Föredragningslista 2018/19:48

Föredragningslista 2018/19:48 Onsdagen den 6 februari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Avsägelser 1 Mikael Strandman SD som suppleant i konstitutionsutskottet 2 Jennie Nilsson S som ledamot i krigsdelegationen Anmälan om kompletteringsval 3 Mikael Strandman SD som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Per Söderlund

2019-02-06

Föredragningslista 2018/19:48 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:48 (pdf, 123 kB)

Föredragningslista 2018/19:47

Föredragningslista 2018/19:47 Tisdagen den 5 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 14 och onsdagen den 16 januari Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Linus Sköld S som ledamot i riksdagen

2019-02-05

Föredragningslista 2018/19:47 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:47 (pdf, 133 kB)