Sök
298 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, Kommittéberättelser, Ministerrådsmöten (arkiv), 2011/12, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2011/12:140
2011/12:140
Torsdagen den 13 september 2012
Kl. 12.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den 6
september
Avsägelse
2 Anders Åkesson C som suppleant i
kulturutskottet
Anmälan om kompletteringsval
3 Rickard Nordin C som suppleant i
kulturutskottet
Meddelande
Kammarens föredragningslistor 2011/12:139
2011/12:139
Torsdagen den 6 september 2012
Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
23 augusti
Berättelse från Valprövningsnämnden 2 Stellan Bojerud SD som ny ledamot i
riksdagen fr.o.m. den 4 september 2012
Ansökan om fortsatt ledighet
3 Anders Flanking
Kammarens föredragningslistor 2011/12:138
2011/12:138
Torsdagen den 23 augusti 2012
Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
16 augusti Berättelse från
Valprövningsnämnden
2 Meeri Wasberg S som ny ledamot i riksdagen
fr.o.m. den 17 augusti 2012 Avsägelse
3 Elisabeth Svantesson M som ledamot
Kammarens föredragningslistor 2011/12:137
2011/12:137
Torsdagen den 16 augusti 2012
Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena måndagen den
25 juni och torsdagen den 28 juni 2 Anmälan om
interpellationer
3 Anmälan om skriftliga frågor och svar
Anmälan om nya ersättare
4 Metin Ataseven M som ersättare för
Kammarens föredragningslistor 2011/12:136
2011/12:136
Torsdagen den 28 juni 2012
Kl. 12.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena tisdagen den
19 och onsdagen den 20 juni
Anmälan om återtagande av plats i
riksdagen
2 Kajsa Lunderquist M fr.o.m. den 1 juli som
ersättare för statsrådet Tobias Billström M Därmed upphör
Kammarens föredragningslistor 2011/12:135
2011/12:135
Måndagen den 25 juni 2012
Kl. 11.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena fredagen den
15 och måndagen den 18 juni
Avsägelse
2 Gustav Fridolin MP som suppleant i
EU-nämnden
Anmälan om kompletteringsval
3 Kew Nordqvist MP som suppleant i
EU-nämnden
Anmälan
Kammarens talarlista 2012-06-20
Onsdagen den 20 juni 2012
Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering
Avslutning
Interpellationssvar
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
12
Gemensam debatt FiU20 och SkU20
Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken
1 Fredrik Olovsson S 10
2 Mats Pertoft MP 10
3 Erik Almqvist SD 12
4 Ulla
Kammarens föredragningslistor 2011/12:134
2011/12:134
Onsdagen den 20 juni 2012
Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter
debattens slut
Avslutning
Interpellationssvar
börjar direkt efter avslutningen Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
14 juni
Anmälan om återtagande av plats i
riksdagen
2 Gunnar Andrén FP fr.o.m. den
Kammarens talarlista 2012-06-19
Tisdagen den 19 juni 2012
Kl. 09.00
Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.30
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
22
Finansutskottets betänkande FiU21
Vårändringsbudget för 2012
1 Carina Herrstedt SD 6
2 Göran Pettersson M 6
0.12
0.12
23
Finansutskottets betänkande FiU24
Utvärdering
Kammarens föredragningslistor 2011/12:133
2011/12:133
Tisdagen den 19 juni 2012
Kl. 09.00
Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.30
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet onsdagen den
13 juni
Berättelser från Valprövningsnämnden
2 Anette Åkesson M som ny ledamot i
riksdagen fr.o.m. den 1 september 2012
3
Kammarens talarlista 2012-06-18
Måndagen den 18 juni 2012
Kl. 11.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
24
Näringsutskottets betänkande NU24
Frågor om subventioner till kärnkraft
1 Jennie Nilsson S 8
2 Lise Nordin MP 8
3 Kent Persson V 10
4 Mats Odell KD 10
5 Jonas Jacobsson Gjörtler M 12
6 Eva Flyborg FP 15
7 Helena Lindahl
Kammarens föredragningslistor 2011/12:132
2011/12:132
Måndagen den 18 juni 2012
Kl. 11.00
Arbetsplenum
Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena måndagen den
11 och tisdagen den 12 juni
Fastställande av dag för riksmötets
start 2012/2013
2 Tisdagen den 18 september
Anmälan om inkomna faktapromemorior om förslag från Europeiska
kommissionen,
Kammarens föredragningslistor 2011/12:131
2011/12:131
Fredagen den 15 juni 2012
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1 2011/12:406 av Gunnar Sandberg S Vindkraftsvinster
2 2011/12:413 av Eva-Lena Jansson S Brister i postutdelning
3 2011/12:423 av Hillevi Larsson S Narkotikarelaterad dödlighet
Ärende
för hänvisning
Kammarens talarlista 2012-06-14
Torsdagen den 14 juni 2012
Kl. 09.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
17
Konstitutionsutskottets betänkande KU20
Granskningsbetänkande
Inledning
1 Peter Eriksson MP 15
2 Sven-Erik Österberg S 10
3 Per Bill M 10
4 Mathias Sundin FP 4
5 Per-Ingvar Johnsson
Kammarens föredragningslistor 2011/12:130
2011/12:130
Torsdagen den 14 juni 2012
Kl. 09.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den 8
juni
Anmälan om kompletteringsval
2 Lena Sommestad S som suppleant i
konstitutionsutskottet fr.o.m. den 1 augusti
Anmälan om inkomna faktapromemorior
Kammarens talarlista 2012-06-13
Onsdagen den 13 juni 2012
Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
1
Partiledardebatt
Debattregler
Varje talare
har rätt till ett anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder och
därefter följer partierna i storleksordning. På varje anförande gäller fri
replikrätt för de anmälda talarna,
Kammarens föredragningslistor 2011/12:129
2011/12:129
Onsdagen den 13 juni 2012
Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
1 Partiledardebatt
Justering av protokoll
2 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
7 juni
Avsägelser
3 Margareta Pålsson M som ledamot i
riksdagen fr.o.m. den 1 september 2012 och som ledamot i utbildningsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2011/12:128
2011/12:128
Tisdagen den 12 juni 2012
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet tisdagen den 5
juni
Avsägelser
2 L
Lena Reyier-Ingman C som ersättare för
riksdagsledamot
3 Sven-Olof Sällström SD som ledamot i
valberedningen
Kammarens talarlista 2012-06-11
Måndagen den 11 juni 2012
Kl. 11.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Utbildningsutskottets betänkande UbU21
Leveransplikt för elektroniskt material
0.00
0.00
16
Socialutskottets betänkande SoU23
Ändrad
könstillhörighet
1 Ann Arleklo S 10
2 Agneta Luttropp MP 10
3 Eva Olofsson V 10
4
Kammarens föredragningslistor 2011/12:127
2011/12:127
Måndagen den 11 juni 2012
Kl. 11.00
Arbetsplenum
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet måndagen den 4
juni
Avsägelse
2 Kerstin Nilsson S som suppleant i
konstitutionsutskottet fr.o.m. den 1 augusti
Anmälan om kompletteringsval
3 Sven Britton S som suppleant i
socialutskottet fr.o.m.