Dokument & lagar (1 024 träffar)

Föredragningslista 2007/08:141

2007/08:141 Torsdagen den 11 september 2008 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena tisdagen den 2 och torsdagen den 4 september Anmälan om uteblivet svar på interpellation 2  2007/08:844 av Maryam Yazdanfar s Framtidens skolpolitik Svar på interpellationer Kulturminister

2008-09-11

Föredragningslista 2007/08:141 (doc, 77 kB) Föredragningslista 2007/08:141 (pdf, 20 kB)

Föredragningslista 2007/08:140

2007/08:140 Torsdagen den 4 september 2008 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 28 augusti Avsägelse 2  Börje Vestlund s som suppleant i näringsutskottet Anmälan om kompletteringsval 3  Börje Vestlund s som ledamot i näringsutskottet Anmälan om

2008-09-04

Föredragningslista 2007/08:140 (doc, 67 kB) Föredragningslista 2007/08:140 (pdf, 18 kB)

Föredragningslista 2007/08:139

2007/08:139 Tisdagen den 2 september 2008 Kl. 11.00 Information från regeringen Information från regeringen 1  Utrikesminister Carl Bildt m informerar om konflikten mellan Georgien och Ryssland

2008-09-02

Föredragningslista 2007/08:139 (doc, 50 kB) Föredragningslista 2007/08:139 (pdf, 14 kB)

Föredragningslista 2007/08:138

2007/08:138 Torsdagen den 28 augusti 2008 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 21 augusti Meddelande om information från regeringen Tisdagen den 2 september kl. 11.00 2  Utrikesminister Carl Bildt m informerar om konflikten mellan Georgien och Ryssland

2008-08-28

Föredragningslista 2007/08:138 (doc, 101 kB) Föredragningslista 2007/08:138 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2007/08:137

2007/08:137 Torsdagen den 21 augusti 2008 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 14 augusti Avsägelse 2  F.d. riksdagsledamoten Rose-Marie Frebran som ledamot i Riksrevisionens styrelse fr.o.m. den 1 september Anmälan om fördröjda svar på interpellationer

2008-08-21

Föredragningslista 2007/08:137 (doc, 83 kB) Föredragningslista 2007/08:137 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2007/08:136

2007/08:136 Torsdagen den 14 augusti 2008 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena onsdagen den 18, torsdagen den 19, måndagen den 23 och tisdagen den 24 juni Anmälan om kompletteringsval 2  Veronica Palm s som ledamot i krigsdelegationen 3  Renée Jeryd s som suppleant

2008-08-14

Föredragningslista 2007/08:136 (doc, 118 kB) Föredragningslista 2007/08:136 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2007/08:135

2007/08:135 Tisdagen den 24 juni 2008 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet tisdagen den 17 juni Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2  Johan Linander c fr.o.m. den 28 juni Därmed upphör Mildred Thulins c uppdrag som ersättare Svar på interpellationer

2008-06-24

Föredragningslista 2007/08:135 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2007/08:135 (pdf, 21 kB)

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2007/08:147594 Till p. 1

EUROPEISKA Bryssel den 20 juni 2008 UNIONENS RÅD OR. en 11018/08 CONCL 2 FÖLJENOT från: Ordförandeskapet till: Delegationerna Ärende: EUROPEISKA RÅDET I BRYSSEL DEN 1920 JUNI 2008 ORDFÖRANDESKAPETS SLUTSATSER För delegationerna bifogas ordförandeskapets slutsatser från Europeiska rådet i Bryssel den 1920


Bilaga, se huvuddokumentet för mer information

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2007/08:147594 Till p. 1 (pdf, 193 kB)

Föredragningslista 2007/08:134

2007/08:134 Måndagen den 23 juni 2008 Kl. 10.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet måndagen den 16 juni Svar på interpellationer Interpellationer upptagna under samma punkt besvaras i ett sammanhang Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp 2  2007/08:706

2008-06-23

Föredragningslista 2007/08:134 (doc, 83 kB) Föredragningslista 2007/08:134 (pdf, 21 kB)

Omröstning 2007/08:FöU15p1 Lagförslagen

Votering: betänkande 2007/08:FöU15 Lag om signalspaning m.m. förnyad behandlingförslagspunkt 1 Lagförslagen Riksdagen antar regeringens förslag till a lag om ändring i lagen 2000:130 om försvarsunderrättelseverksamhet såvitt avser 2 andra stycket andra meningen, b lag om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet,

2008-06-19

Föredragningslista 2007/08:133

2007/08:133 Torsdagen den 19 juni 2008 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet fredagen den 13 juni Svar på interpellationer Interpellationer upptagna under samma punkt besvaras i ett sammanhang Statsrådet Lars Leijonborg fp 2  2007/08:728 av Stefan Attefall kd Tekniska

2008-06-19

Föredragningslista 2007/08:133 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2007/08:133 (pdf, 22 kB)

Omröstning 2007/08:UU5p1 Prioritering av politiken för global utveckling (PGU) m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 1 Prioritering av politiken för global utveckling PGU m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U345 yrkande 5 och 2007/08:U359 yrkande 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m. Riksdagen avslår motion 2007/08:U26 yrkandena 5, 7, 9, 15 och 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p4 Mänskliga rättigheter

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 4 Mänskliga rättigheter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U27 yrkandena 1 och 4 samt 2007/08:U28 yrkande 1. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen (EPA)

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen EPA Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U28 yrkande 5 och 2007/08:U201 yrkandena 1, 2 och 5-7. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p3 Politikens genomförande

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 3 Politikens genomförande Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U27 yrkandena 10 och 14, 2007/08:U319 yrkande 5 och 2007/08:U336 yrkande 4. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s, v, mp Parti

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p29 Klimatförändringar och miljöpåverkan

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 29 Klimatförändringar och miljöpåverkan Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U26 yrkandena 14 och 16, 2007/08:U27 yrkande 13 och 2007/08:U28 yrkande 6. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 27 s,

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p20 EU:s agerande i EPA-förhandlingarna

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 20 EU:s agerande i EPA-förhandlingarna Riksdagen avslår motion 2007/08:U225 yrkandena 2, 3 och 5-7. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 114 1

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UFöU4p2 Civilt och militärt agerande - ett samlat bidrag

Votering: betänkande 2007/08:UFöU4 Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet, förslagspunkt 2 Civilt och militärt agerande ett samlat bidrag Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U245 yrkandena 1 och 2, 2007/08:U19 yrkandena 2 och 3 samt 2007/08:U348 yrkandena 1

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UFöU4p4 FN-resolution 1325

Votering: betänkande 2007/08:UFöU4 Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet, förslagspunkt 4 FN-resolution 1325 Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U17 yrkande 2, 2007/08:U204 yrkande 2, 2007/08:U348 yrkande 4 och 2007/08:Fö261 yrkande 12. Datum: 2008-06-18 Omröstning

2008-06-18