Dokument & lagar (6 273 träffar)

Föredragningslista 2018/19:53

Föredragningslista 2018/19:53 Torsdagen den 14 februari 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Avsägelser 1 Åsa Coenraads M som ledamot i EU-nämnden 2 Karin Enström M som ledamot i EU-nämnden 3 Johan Hultberg M som ledamot i EU-nämnden 4 Jessika Roswall M som ledamot i EU-nämnden 5

2019-02-14

Föredragningslista 2018/19:53 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:53 (pdf, 143 kB)

Föredragningslista 2018/19:52

Föredragningslista 2018/19:52 Onsdagen den 13 februari 2019 Kl. 09.00 Utrikespolitisk debatt 1 Utrikespolitisk debatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 23 och torsdagen den 24 januari Avsägelser 3 Louise Meijer M som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Niklas Wykman

2019-02-13

Föredragningslista 2018/19:52 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:52 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2018/19:51

Föredragningslista 2018/19:51 Tisdagen den 12 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena måndagen den 21 och tisdagen den 22 januari Anmälan om ersättare 2 Åsa Hartzell M som ersättare fr.o.m. den 25 februari

2019-02-12

Föredragningslista 2018/19:51 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:51 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:50

Föredragningslista 2018/19:50 Fredagen den 8 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Annelie Karlsson S som ledamot i arbetsmarknadsutskottet 2 Marianne Pettersson S som suppleant i socialförsäkringsutskottet 3 Johan Andersson S som suppleant i utbildningsutskottet 4 Serkan Köse S som suppleant

2019-02-08

Föredragningslista 2018/19:50 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:50 (pdf, 128 kB)

EU-nämndens dokument 2018/19:19

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2018/19:19 DATUM 2019-02-08 TID 09.00 09.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för regeringens

2019-02-08

EU-nämndens dokument 2018/19:19 (docx, 47 kB)

Föredragningslista 2018/19:49

Föredragningslista 2018/19:49 Torsdagen den 7 februari 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 17 och fredagen den 18 januari Avsägelser 2 Janine Alm Ericson MP som ledamot i finansutskottet och som suppleant i utrikesutskottet

2019-02-07

Föredragningslista 2018/19:49 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:49 (pdf, 121 kB)

Föredragningslista 2018/19:48

Föredragningslista 2018/19:48 Onsdagen den 6 februari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Avsägelser 1 Mikael Strandman SD som suppleant i konstitutionsutskottet 2 Jennie Nilsson S som ledamot i krigsdelegationen Anmälan om kompletteringsval 3 Mikael Strandman SD som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Per Söderlund

2019-02-06

Föredragningslista 2018/19:48 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:48 (pdf, 123 kB)

Föredragningslista 2018/19:47

Föredragningslista 2018/19:47 Tisdagen den 5 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 14 och onsdagen den 16 januari Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Linus Sköld S som ledamot i riksdagen

2019-02-05

Föredragningslista 2018/19:47 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:47 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2018/19:46

Föredragningslista 2018/19:46 Fredagen den 1 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 1 2018/19:19 Tisdagen den 29 januari TU Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2018/19:12 av Jörgen Warborn M Stärkt upphovsrätt 3 2018/19:19 av Ingemar Kihlström

2019-02-01

Föredragningslista 2018/19:46 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:46 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2018/19:45

Föredragningslista 2018/19:45 Torsdagen den 31 januari 2019 Kl. 14.00 Val Frågestund Val 1 Val av fyra ledamöter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 2 Val av fyra suppleanter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol Frågestund

2019-01-31

Föredragningslista 2018/19:45 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:45 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2018/19:44

Föredragningslista 2018/19:44 Onsdagen den 30 januari 2019 Kl. 09.00 Partiledardebatt 1 Partiledardebatt Avsägelser 2 Sven-Erik Bucht S som ledamot i riksdagen fr.o.m. i dag 3 Anders Lönnberg S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 februari 4 Jonas Millard SD som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 februari

2019-01-30

Föredragningslista 2018/19:44 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:44 (pdf, 100 kB)

EU-nämndens dokument 2018/19:18

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2018/19:18 DATUM 2019-01-25 TID 09.0009.45 09.5510.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd

2019-01-25

EU-nämndens dokument 2018/19:18 (docx, 42 kB)

Föredragningslista 2018/19:43

Föredragningslista 2018/19:43 Torsdagen den 24 januari 2019 Kl. 14.00 Frågestund Frågestund 1 Frågor besvaras av: Statsrådet Tomas Eneroth S Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Statsrådet Ann Linde S Utbildningsminister Anna Ekström S Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 2 2018/19:FPM26 Åtgärdsplan mot desinformation JOIN2018 36 KU

2019-01-24

Föredragningslista 2018/19:43 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:43 (pdf, 89 kB)

Föredragningslista 2018/19:42

Föredragningslista 2018/19:42 Onsdagen den 23 januari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Sven-Erik Bucht SHelene Hellmark Knutsson SAlice Bah Kuhnke MPGustav Fridolin MP och Karolina Skog MP Anmälan om ersättare för statsråd 2 Daniel Andersson S som ersättare

2019-01-23

Föredragningslista 2018/19:42 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:42 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2018/19:41

Föredragningslista 2018/19:41 Tisdagen den 22 januari 2019 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Ärenden för bordläggning Reservationer Konstitutionsutskottets betänkanden 1 Bet. 2018/19:KU5 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen 2 Bet. 2018/19:KU10 Granskning av statsrådens tjänsteutövning

2019-01-22

Föredragningslista 2018/19:41 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:41 (pdf, 90 kB)

Föredragningslista 2018/19:40

Föredragningslista 2018/19:40 Måndagen den 21 januari 2019 Kl. 11.00 Regeringsförklaring Anmälan om utsedda statsråd 1 Regeringsförklaring 2 Anmälan om utsedda statsråd Anmälan om kompletteringsval 3 Nermina Mizimovic S som suppleant i konstitutionsutskottet och skatteutskottet fr.o.m. den 22 januari t.o.m.

2019-01-21

Föredragningslista 2018/19:40 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:40 (pdf, 78 kB)

Föredragningslista 2018/19:39

Föredragningslista 2018/19:39 Fredagen den 18 januari 2019 Kl. 09.00 Prövning av förslag till statsminister 1 Prövning av förslag till statsminister Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 2 RiR 2019:1 Klimatklivet stöd till lokala klimatinvesteringar MJU Ärende för hänvisning till utskott Förslag

2019-01-18

Föredragningslista 2018/19:39 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:39 (pdf, 92 kB)

EU-nämndens dokument 2018/19:17

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2018/19:17 DATUM 2019-01-18 TID 10.15 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för regeringens

2019-01-18

EU-nämndens dokument 2018/19:17 (docx, 45 kB)

Föredragningslista 2018/19:38

Föredragningslista 2018/19:38 Torsdagen den 17 januari 2019 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum 1 Förnyad bordläggning av förslaget till statsminister Anmälan om ersättare 2 Nermina Mizimovic S som ersättare fr.o.m. den 22 januari t.o.m. den 22 april under Laila Naraghis S ledighet Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt

2019-01-17

Föredragningslista 2018/19:38 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:38 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2018/19:37

Föredragningslista 2018/19:37 Onsdagen den 16 januari 2019 Kl. 14.00 Bordläggningsplenum Avtackning 1 Bordläggning av förslag till statsminister Avsägelser 2 Robert Halef KD som ledamot i EU-nämnden 3 Cecilia Renfors som justitieombudsman fr.o.m. den 1 september Anmälan om kompletteringsval 4 Désirée Pethrus

2019-01-16

Föredragningslista 2018/19:37 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:37 (pdf, 130 kB)