Sök
1 066 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens föredragningslistor, Kommittéberättelser, Kommittédirektiv, 2014/15, 2010/11, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2014/15:64
Föredragningslista
2014/15:64
Fredagen den 20 februari 2015 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2014/15:270 av Jan R Andersson M Rekrytering av deltidsbrandmän
2
2014/15:291 av Ali Esbati V Situationen i flygbranschen
Anmälan om granskningsrapport
Ansvarigt utskott
3
Kammarens föredragningslistor 2014/15:63
Föredragningslista
2014/15:63
Torsdagen den 19 februari 2015 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
1
2014/15:263 av Daniel Bäckström C Vargpolitiken
Anmälan om granskningsrapport
Ansvarigt utskott
2
RiR 2015:1 Utbildningsstödet till varslade vid
Kammarens föredragningslistor 2014/15:62
Föredragningslista
2014/15:62
Onsdagen den 18 februari 2015 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Val
Votering efter förrättande av val kl. 16.00 Justering av protokoll
1
Protokollen från sammanträdena torsdagen den 5 och fredagen den 6 februari
Avsägelse
2
Niclas Malmberg MP som suppleant i civilutskottet
Anmälan om
Kammarens föredragningslistor 2014/15:61
Föredragningslista
2014/15:61
Tisdagen den 17 februari 2015 Kl. 13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Återrapportering från Europeiska rådets möte den 12 februari
Anmälan om ersättare
2
Gunnar Hedberg M som ersättare fr.o.m. den 2 mars
Kammarens föredragningslistor 2014/15:60
Föredragningslista
2014/15:60
Fredagen den 13 februari 2015 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2014/15:244 av Aron Modig KD Utbildningsministerns möte med utbildningsföretagen
2
2014/15:255 av Lena Asplund M MSB:s utbildningsverksamhet
3
2014/15:271 av Jonas Sjöstedt
Kammarens föredragningslistor 2014/15:59
Föredragningslista
2014/15:59
Torsdagen den 12 februari 2015 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Val
Votering efter förrättande av val kl. 16.00 Justering av protokoll
1
Protokollet från sammanträdet tisdagen den 3 februari
Anmälan om kompletteringsval
2
Emma Hult MP som suppleant i utbildningsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2014/15:58
Föredragningslista
2014/15:58
Onsdagen den 11 februari 2015 Kl. 09.00
Utrikespolitisk debatt
1
Utrikespolitisk debatt
Justering av protokoll
2
Onsdagen den 28 och torsdagen den 29 januari
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
3
2014/15:267 av Lotta Finstorp M Psykisk ohälsa och sjukskrivningar
Ärenden
Kammarens föredragningslistor 2014/15:57
Föredragningslista
2014/15:57
Tisdagen den 10 februari 2015 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Protokollet från sammanträdet tisdagen den 27 januari
Avsägelse
2
Fredrik Schulte M som suppleant i skatteutskottet
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
Kammarens föredragningslistor 2014/15:56
Föredragningslista
2014/15:56
Fredagen den 6 februari 2015 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om ersättare
1
Monica Tedestam Berglöw SD som ersättare fr.o.m. den 5 februari t.o.m. den 10 mars under Margareta Larssons SD ledighet
Anmälan om kompletteringsval
2
Jessica Polfjärd M som ledamot i Utrikesnämnden
Kammarens föredragningslistor 2014/15:55
Föredragningslista
2014/15:55
Torsdagen den 5 februari 2015 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Protokollet från sammanträdet torsdagen den 22 januari
Anmälan om ersättare
2
Crister Spets SD som ersättare fr.o.m. den 3 februari t.o.m. den 10 mars under Jeff Ahls SD ledighet
Kammarens föredragningslistor 2014/15:54
Föredragningslista
2014/15:54
Tisdagen den 3 februari 2015 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Protokollen från sammanträdena tisdagen den 20 och onsdagen den 21 januari
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2014/15:19 Torsdagen den
Kammarens föredragningslistor 2014/15:53
Föredragningslista
2014/15:53
Torsdagen den 29 januari 2015 Kl. 14.00
Statsministerns frågestund
1
Statsministerns frågestund
Anmälan om vice ordförande i utskott
2
Ulf Kristersson M som vice ordförande i finansutskottet fr.o.m. den 19 december 2014
Avsägelser
3
Göran Pettersson M som suppleant i utrikesutskottet
Kammarens föredragningslistor 2014/15:52
Föredragningslista
2014/15:52
Onsdagen den 28 januari 2015 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Protokollen från sammanträdena onsdagen den 14, torsdagen den 15 och fredagen den 16 januari
Anmälan om ersättare
2
Heidi Kronvall SD som ersättare fr.o.m. den 1 februari t.o.m. den 31 mars
Kammarens föredragningslistor 2014/15:51
Föredragningslista
2014/15:51
Tisdagen den 27 januari 2015 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Protokollen från sammanträdena måndagen den 12 och tisdagen den 13 januari
Avsägelser
2
Jessica Polfjärd M som ledamot i skatteutskottet
3
Niklas Wykman
Kammarens föredragningslistor 2014/15:50
Föredragningslista
2014/15:50
Torsdagen den 22 januari 2015 Kl. 12.00
Aktuell debatt
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
1
Aktuell debatt om det säkerhetspolitiska läget i närområdet
Meddelande om utrikespolitisk debatt
2
Onsdagen den 11 februari kl. 9.00
Avsägelser
3
Tony Wiklander SD som ledamot i konstitutionsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2014/15:49
Föredragningslista
2014/15:49
Onsdagen den 21 januari 2015 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Justering av protokoll
1
Protokollet från sammanträdet torsdagen den 4 december
Utökning av antalet suppleanter
2
Från 26 till 27 i finansutskottet
Val av extra suppleant
3
Aron Modig KD som suppleant
Kammarens föredragningslistor 2014/15:48
Föredragningslista
2014/15:48
Tisdagen den 20 januari 2015 Kl. 13.00
Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsministern
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsminister Stefan Löfven S Anmälan om ny riksdagsledamot
2
Erik
Kammarens föredragningslistor 2014/15:47
Föredragningslista
2014/15:47
Fredagen den 16 januari 2015 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om kompletteringsval
1
Olof Lavesson M som ledamot i Europarådets svenska delegation fr.o.m. den 20 januari
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2014/15:11 Torsdagen den 15 januari
JuU
Interpellationssvar
Kammarens föredragningslistor 2014/15:46
Föredragningslista
2014/15:46
Torsdagen den 15 januari 2015 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Protokollen från sammanträdena torsdagen den 18 och fredagen den 19 december
Avsägelse
2
Hillevi Engström M som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 20 januari 2015
Anmälan om gruppledare
Kammarens föredragningslistor 2014/15:45
Föredragningslista
2014/15:45
Onsdagen den 14 januari 2015 Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
1
Partiledardebatt
Anmälan om ersättare för gruppledare för partigrupp
2
Tina Acketoft FP Ärende för hänvisning till utskott
Förslag
Proposition
3
2014/15:48 Vissa fastighetstaxeringsfrågor inför