Dokument & lagar (18 185 träffar)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2019-07-21

Interpellation 2018/19:301 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:301 Utländska stöldligor av Mikael Oscarsson KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Polisen släppte i våras rapporten Internationella brottsnätverk inom organiserad tillgreppsbrottslighet I den konstateras att uppskattningsvis 50 procent av alla inbrott och 90 procent av alla stölder av

Inlämnad: 2019-07-04 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:301 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 102 kB)

Kommittéberättelse Ju 2019:D uppdraget, se PM Ju2019/02371/LP

Uppdrag att biträda Justitiedepartementet i den rådgivande panelen och därefter den rådgivande kommittén inför införandet av en enhetlig patentdomstol Ju 2019:D Beteckning Ju 2019:D Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-07-05 Status Bokstavskommitté B Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:

2019-06-27

Interpellation 2018/19:300 av Jessika Roswall (M)

Interpellation 2018/19:300 Förbifart Stockholm av Jessika Roswall M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Förbifart Stockholm är ett infrastrukturprojekt av stor vikt för hela landet. Vägprojektet kommer att avlasta Essingeleden som i dag är hårt trafikerad och bidra till att öka tillgängligheten och förkorta restiderna

Inlämnad: 2019-06-26 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:300 av Jessika Roswall (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:299 Rekrytering av deltidsbrandmän av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Räddningstjänsten är en viktig del av vår samhällsservice, och det är betydelsefullt att vi har en hög kvalitet på vår räddningstjänst för att skapa trygghet och säkerhet för våra medborgare. Ytterst

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-09-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:298 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:298 Kompetens för utryckningsförare av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Utryckningskörning är riskfyllt och ställer höga krav på att föraren har rätt kompetens för att kunna föra fram fordonet på ett säkert sätt. Jag har vid ett antal verksamhetsbesök hos olika blåljusverksamheter

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-09-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:298 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 89 kB)

Föredragningslista 2018/19:110

Föredragningslista 2018/19:110 Tisdagen den 25 juni 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt 11.00 Interpellationssvar 14.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 1 Aktuell debatt om gängkriminalitet Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4 juni Anmälan om återtagande av

2019-06-25

Föredragningslista 2018/19:110 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:110 (pdf, 134 kB)

Föredragningslista 2018/19:109

Föredragningslista 2018/19:109 Måndagen den 24 juni 2019 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 3 juni Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Helena Antoni M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 2 juli 3 Mikael Damsgaard M som ny ledamot i riksdagen

2019-06-24

Föredragningslista 2018/19:109 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:109 (pdf, 110 kB)

Kommittéberättelse Ju 2019:C uppdraget, se PM Ju2019/02274/LP

Uppenbart ogrundade asylansökningar och fastställande av säkra ursprungsländer Ju 2019:C Beteckning Ju 2019:C Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-07-05 Status Bokstavskommitté B Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-06-19 Direktiv för uppdraget, se PM Ju2019/02274/LP Lokal Uppdraget beräknas vara slutfört 31 januari 2020. Sammansättning

2019-06-19

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:297 Färre skolinspektioner av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Statens skolinspektion är en av våra viktigaste myndigheter och har med nuvarande modell verkat i tio år. Myndigheten sköter inte bara tillståndsprövningar av friskolor utan har även det viktiga uppdraget att vara

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:296 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:295 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2018/19:295 Elsparkcyklar i stadsmiljöer av Hans Rothenberg M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S De många elsparkcyklar som på kort tid placerats ut i svenska städer har mött blandade reaktioner. Detta beror dels på deras framfart i hög hastighet på gång- och cykelbanor, dels på att de står parkerade

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:295 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 86 kB)

Föredragningslista 2018/19:108

Föredragningslista 2018/19:108 Onsdagen den 19 juni 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 29 maj Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2 Johan Hedin C fr.o.m. i dag Därmed upphör Abir Al-Sahlanis

2019-06-19

Föredragningslista 2018/19:108 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:108 (pdf, 139 kB)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:294 Kommunernas ekonomi av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Många kommuner och regioner står inför ekonomiska svårigheter. Det handlar främst om de demografiska förändringarna andelen äldre ökar samtidigt som antalet elever i grundskolan ökar. Till detta ska läggas en vikande

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V) (pdf, 104 kB)

Föredragningslista 2018/19:107

Föredragningslista 2018/19:107 Tisdagen den 18 juni 2019 Kl. 08.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 28 maj Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Annika Hirvonen Falk MP som ny ledamot i riksdagen fr.o.m.

2019-06-18

Föredragningslista 2018/19:107 (docx, 43 kB) Föredragningslista 2018/19:107 (pdf, 151 kB)

Interpellation 2018/19:293 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:293 Kostnadsökning i välfärden av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 1 juli kan privata aktörer inom välfärden drabbas av en 25-procentig kostnadsökning när momsen höjs. De offentliga vårdgivarna ersätts för den ökade momskostnaden men inte de privata vårdgivarna.

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:293 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 88 kB)

Föredragningslista 2018/19:106

Föredragningslista 2018/19:106 Måndagen den 17 juni 2019 Kl. 11.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 27 maj Fastställande av dag för riksmötets start 2019/20 2 Tisdagen den 10 september Avsägelser 3 Pål Jonson M som ledamot i försvarsutskottet 4 Jessica

2019-06-17

Föredragningslista 2018/19:106 (docx, 42 kB) Föredragningslista 2018/19:106 (pdf, 135 kB)

Kommittéberättelse Ju 2019:01 kommittén, se dir. 2019:32

Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken Ju 2019:01 Beteckning Ju 2019:01 Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-07-04 Status Pågående P Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-06-14 Direktiv för kommittén, se dir. 2019:32 Lokal Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast

2019-06-14

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD)

Interpellation 2018/19:292 Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet av Gudrun Brunegård KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 8 mars 2018 tillsattes en utredning för att analysera regelverket för konfessionella inslag i skolväsendet. Utredningsdirektiven innehåller bland annat att analysera för- och

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 109 kB)

Interpellation 2018/19:291 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:291 Vård till vuxna asylsökande av Lars Beckman M till Socialminister Lena Hallengren S Av Sveriges 21 regioner har sex Östergötland, Västernorrland, Gävleborg, Sörmland, Västmanland och Västerbotten valt att ge utökad vård till vuxna asylsökande och personer utan tillstånd att vistas i landet,

Inlämnad: 2019-06-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:291 av Lars Beckman (M) (pdf, 101 kB)