Dokument & lagar (284 träffar)

Näringsutskottets protokoll 2007/08:9

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:9 DATUM 2007-11-20 TID 11.00 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 I frånvaro av ordföranden och vice ordföranden tog Laila Bjurling s ledningen av sammanträdet. Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:8 2 Inkomna skrivelser, m.m. Anmäldes inkomna

2008-11-20

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2007/08:32

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:32 DATUM 2008-07-15 TID 15.00-16.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Överläggning med och information av regeringen om EU-frågor på migrationsområdet 1. Överläggning hölls med statssekreterare Gustaf Lind från Justitiedepartementet om: Europeisk

2008-07-15

Omröstning 2007/08:NU15p2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering

Votering: betänkande 2007/08:NU15 Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken, förslagspunkt 2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N12, 2007/08:N13 yrkandena 1-3 och 2007/08:N14 yrkandena 1-4. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-18

Omröstning 2007/08:NU13p1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S

Votering: betänkande 2007/08:NU13 bet 2007/08 NU13 förslagspunkt 1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S Riksdagen godkänner ett samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S och bemyndigar regeringen att minska statens ägarandel som lägst ned till 34 av rösterna i det sammanslagna bolaget. Därmed bifaller

2008-06-18

Omröstning 2007/08:KU24p1 Arbetskraftsinvandring m.m.

Votering: betänkande 2007/08:KU24 Indelning i utgiftsområden, förslagspunkt 1 Arbetskraftsinvandring m.m. Riksdagen a antar regeringens förslag till lag om ändring i riksdagsordningen, såvitt avser tilläggsbestämmelse 4.6.15, b godkänner regeringens förslag till dels ändring av ändamål och verksamheter som ska innefattas

2008-06-18

Omröstning 2007/08:KU9p1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag

Votering: betänkande 2007/08:KU9 Regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag, förslagspunkt 1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS4 och motionerna 2007/08:K1 yrkande 2 och 2007/08:N1 yrkande 2. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan

2008-06-16

Omröstning 2007/08:NU16p3 Datorrelaterade uppfinningar

Votering: betänkande 2007/08:NU16 Vissa immaterialrättsliga frågor, förslagspunkt 3 Datorrelaterade uppfinningar Riksdagen avslår motionerna 2006/07:N280 yrkandena 1-5 och 2006/07:N289 yrkande 2. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p3 Om- och avregleringar

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 3 Om- och avregleringar Riksdagen avslår motion 2007/08:N262. Datum: 2008-06-12 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 103 0 27 m 82 0 0 15 c 25 0 0 4 fp 22 0 0 6

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p2 Allmänt om konkurrens

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 2 Allmänt om konkurrens Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T417 yrkande 2, 2007/08:N211, 2007/08:N221 och 2007/08:N346 yrkande 9. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:SfU13p1 Framställningen

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 1 Framställningen Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS28 och motionerna 2007/08:Sf25 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:Sf26 yrkandena 1-3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-11

Omröstning 2007/08:SfU13p2 Antalet arbetsskadeanmälningar

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 2 Antalet arbetsskadeanmälningar Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf25 yrkande 3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2008-06-11

Betänkande 2007/08:KU24

Riksdagen godkänner regeringens förslag i den ekonomiska vårpropositionen om ändringar i riksdagsordningen och förändringar när det gäller utgiftsområdena. Riksdagen godkänner också konstitutionsutskottets förslag till förteckning över utgiftsområdesindelning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:KU24 (pdf, 1025 kB)

Betänkande 2007/08:NU15

Glesbygdsverket avvecklas den 1 april 2009. Avvecklingen är en del i en större förändring där verksamheterna vid Verket för näringslivsutveckling (Nutek), Glesbygdsverket och Institutet för tillväxtpolitiska studier (ITPS) samt en del av Konsumentverket ska sammanföras till två nya myndigheter. Det ena blir en myndighet för hållbar tillväxt i företag och ökad regional konkurrenskraft, det andra en myndighet för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:NU15 (pdf, 158 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken

Omröstning 2007/08:SfU12p4 Socialförsäkringsutredning

Votering: betänkande 2007/08:SfU12 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete, förslagspunkt 4 Socialförsäkringsutredning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Sf22 av Veronica Palm m.fl. s yrkande 2 och 2007/08:Sf24 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 4. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SfU12p3 Konsekvensanalyser m.m.

Votering: betänkande 2007/08:SfU12 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete, förslagspunkt 3 Konsekvensanalyser m.m. Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf24 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 3. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SfU12p2 Avstämningsmöte

Votering: betänkande 2007/08:SfU12 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete, förslagspunkt 2 Avstämningsmöte Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf24 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 2. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SfU12p1 Införande av en rehabiliteringskedja

Votering: betänkande 2007/08:SfU12 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete, förslagspunkt 1 Införande av en rehabiliteringskedja Riksdagen dels antar regeringens förslag i proposition 2007/08:136 till 1. lag om ändring i lagen 1962:381 om allmän försäkring med den ändringen a att i 3 kap. 8 femte

2008-06-05

Konstitutionsutskottets protokoll 2007/08:40

KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:40 DATUM Torsdagen den 5 juni 2008 TID 09.4509.50 10.3011.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokoll från sammanträdet den 3 juni 2008 justerades. 2 Hänvisning av proposition Kanslichefen anmälde att till utskottet har hänvisats

2008-06-05

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2007/08:31

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:31 DATUM 2008-06-03 TID 10.00-11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades protokoll nr 2007/08:30. 2 Överläggningar med regeringen om EU-frågor på socialpolitikens område Överläggningar hölls med statssekreterare

2008-06-03

Konstitutionsutskottets protokoll 2007/08:39

KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:39 DATUM Tisdagen den 3 juni 2008 TID 11.0011.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokoll från sammanträdet den 22 maj 2008 justerades. 2 Inkomna skrivelser Kanslichefen anmälde inkomna skrivelser bilaga 23 Utrikes studieresa

2008-06-03