Dokument & lagar (286 träffar)

Betänkande 2007/08:SoU18

Sverige ska kunna ge hälso- och sjukvård vid insatser utomlands om många svenskar drabbas av en allvarlig olycka eller katastrof. I dag är det inte tillåtet för landstingen att ge hälso- och sjukvård till svenskar som befinner sig utomlands. Katastrofmedicinska insatser ska nu utgöra en del av de samordnade svenska insatserna utomlands. Ett antal landsting ska vara skyldiga att upprätthålla en beredskap för katastrofmedicinska insatser utomlands. Andra landsting ska få upprätthålla en sådan beredskap. Landstingen ska få ersättning av staten för kostnaderna för katastrofmedicinska insatser. Samma ska gälla för landstingens kostnader för att upprätthålla en beredskap för sådana insatser. Den nya lagen börjar gälla den 1 september 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-04 Beslut: 2008-06-05

Betänkande 2007/08:SoU18 (pdf, 319 kB)

Betänkande 2007/08:SfU13

Riksdagen sade nej till Riksrevisionens styrelses förslag om att regeringen ska få i uppdrag att säkra att hanteringen av arbetsskadeförsäkringen blir mer effektiv och rättssäker. Styrelsens förslag grundade sig på en granskning som visar att det finns skillnader i Försäkringskassans arbetsskadebedömningar. Styrelsen framhåller bland annat att det är viktigt att regeringen och Försäkringskassan ingående analyserar orsakerna till skillnaderna och överväger hur forskning bättre kan tas till vara i hanteringen. En systematisk uppföljning av arbetsskadebedömningar är grundläggande för att hanteringen ska bli mer rättssäker och effektiv, tycker styrelsen. Riksdagen konstaterar att regeringen ska ta itu med de problem som har uppmärksammats och säger därför nej till styrelsens förslag.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-11

Betänkande 2007/08:SfU13 (pdf, 137 kB) Webb-tv debatt om förslag: Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen

Omröstning 2007/08:SoU19p3 Skatte- och ålderskontroll

Votering: betänkande 2007/08:SoU19 Alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning, förslagspunkt 3 Skatte- och ålderskontroll Riksdagen avslår motionerna 2007/08:So31 av Thomas Nihlén m.fl. mp yrkande 3 och 2007/08:So33 av Ylva Johansson m.fl. s yrkande 3. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SoU19p6 Indirekt reklam

Votering: betänkande 2007/08:SoU19 Alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning, förslagspunkt 6 Indirekt reklam Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i alkohollagen 1994:1738 såvitt avser 4 kap. 11 b Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:119 i denna del och avslår motionerna 2007/08:So31 yrkande

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SoU19p1 Införsel av alkoholdrycker

Votering: betänkande 2007/08:SoU19 Alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning, förslagspunkt 1 Införsel av alkoholdrycker Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i alkohollagen 1994:1738 såvitt avser 4 kap. 2 Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:119 i denna del och avslår motionerna 2007/08:So31

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SoU16p7 Underåriga patienters ställning i vården

Votering: betänkande 2007/08:SoU16 Patientdatalag m.m.förslagspunkt 7 Underåriga patienters ställning i vården Riksdagen avslår motion 2007/08:So29 yrkande 1. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 115 0 0 15 m 87 0 0 10 c

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SoU16p5 Användning av vissa sökbegrepp

Votering: betänkande 2007/08:SoU16 Patientdatalag m.m.förslagspunkt 5 Användning av vissa sökbegrepp Riksdagen avslår motionerna 2007/08:So29 yrkande 2 och 2007/08:So30 yrkande 2. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 114 1 0 15

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SfU11p1 Intygsskyldighet vid tillfällig föräldrapenning

Votering: betänkande 2007/08:SfU11 Åtgärder mot missbruk av tillfällig föräldrapenning, förslagspunkt 1 Intygsskyldighet vid tillfällig föräldrapenning Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i lagen 1962:381 om allmän försäkring, 2. lag om ändring i skollagen 1985:1100Därmed bifaller riksdagen proposition

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SfU10p3 Tredelad föräldraförsäkring

Votering: betänkande 2007/08:SfU10 Jämställdhetsbonus familjepolitisk reform, förslagspunkt 3 Tredelad föräldraförsäkring Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf18 yrkande 2. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 112 1 1 16 m 88 0

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SfU10p1 Lagförslagen m.m.

Votering: betänkande 2007/08:SfU10 Jämställdhetsbonus familjepolitisk reform, förslagspunkt 1 Lagförslagen m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om jämställdhetsbonus, 2. lag om ändring i lagen 2008:000 om ändring i sekretesslagen 1980:1003. lag om ändring i skattebetalningslagen 1997:483Därmed bifaller

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SfU9p1 Lagförslagen

Votering: betänkande 2007/08:SfU9 Vårdnadsbidrag familjepolitisk reform, förslagspunkt 1 Lagförslagen Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om kommunalt vårdnadsbidrag, 2. lag om ändring i lagen 1962:381 om allmän försäkring såvitt den avser 3 kap. 5 e och med den ändringen att ingressen ska ha följande lydelse:

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SfU9p2 Barntid

Votering: betänkande 2007/08:SfU9 Vårdnadsbidrag familjepolitisk reform, förslagspunkt 2 Barntid Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf15 yrkande 2. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 107 1 5 17 m 88 0 0 9 c 26 0 0 3 fp

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SfU8p3 Utreda hälso- och sjukvård för barn

Votering: betänkande 2007/08:SfU8 Lag om hälso- och sjukvård åt asylsökande m.fl.förslagspunkt 3 Utreda hälso- och sjukvård för barn Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf10 av Veronica Palm m.fl. s yrkande 2. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SfU8p2 Hälsoundersökning

Votering: betänkande 2007/08:SfU8 Lag om hälso- och sjukvård åt asylsökande m.fl.förslagspunkt 2 Hälsoundersökning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Sf10 av Veronica Palm m.fl. s yrkande 1 och 2007/08:Sf11 av Kalle Larsson m.fl. v yrkande 3. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-05-21

Omröstning 2007/08:SfU8p1 Lag om hälso- och sjukvård åt asylsökande m.fl.

Votering: betänkande 2007/08:SfU8 Lag om hälso- och sjukvård åt asylsökande m.fl.förslagspunkt 1 Lag om hälso- och sjukvård åt asylsökande m.fl. Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om hälso- och sjukvård åt asylsökande m.fl.2. lag om ändring i hälso- och sjukvårdslagen 1982:7633. lag om ändring i tandvårdslagen

2008-05-21

Omröstning 2007/08:NU11p3 Investeringsstöd för fjärrvärmeutbyggnad

Votering: betänkande 2007/08:NU11 Fjärrvärmelag m.m.förslagspunkt 3 Investeringsstöd för fjärrvärmeutbyggnad Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N9 yrkande 4 och 2007/08:N11 yrkande 3. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2008-05-14

Omröstning 2007/08:NU11p2 Tredjepartstillträde till fjärrvärmenäten

Votering: betänkande 2007/08:NU11 Fjärrvärmelag m.m.förslagspunkt 2 Tredjepartstillträde till fjärrvärmenäten Riksdagen avslår motionerna 2007/08:C371 yrkande 15, 2007/08:N9 yrkande 5, 2007/08:N11 yrkande 1, 2007/08:N223, 2007/08:N234 och 2007/08:N243. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2008-05-14

Omröstning 2007/08:NU11p1 Prövning av oskälig prissättning

Votering: betänkande 2007/08:NU11 Fjärrvärmelag m.m.förslagspunkt 1 Prövning av oskälig prissättning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N9 yrkandena 1-3, 2007/08:N10, 2007/08:N11 yrkande 2, 2007/08:N337 och 2007/08:N366. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja

2008-05-14

Omröstning 2007/08:NU11p4 Fjärrvärmeföretagens regelbörda

Votering: betänkande 2007/08:NU11 Fjärrvärmelag m.m.förslagspunkt 4 Fjärrvärmeföretagens regelbörda Riksdagen avslår motion 2007/08:N9 yrkande 6. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 110 0 20 m 84 0 0 13 c 23 0 0

2008-05-14

Betänkande 2007/08:SoU19

Den som har fyllt 20 år ska få importera vin, sprit och starköl från EU för sitt eget eller sin familjs personliga bruk. Det sade riksdagen ja till. Lagändringarna är en följd av bland annat EG-domstolens dom i det så kallade Rosengrenmålet och en anpassning av den svenska lagen till EG-rätten. Det är viktigt att ålderskontroll och indrivning av skatt fungerar väl vid privatinförsel. En annan ändring är att det så kallade varukänneteckensförbudet, som är en del av förbudet mot att göra indirekt reklam för starkare alkoholdrycker än vad som en annons egentligen ger sig ut att göra, tas bort. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Justering: 2008-05-13 Debatt: 2008-05-21 Beslut: 2008-05-21

Betänkande 2007/08:SoU19 (pdf, 691 kB) Webb-tv debatt om förslag: Alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning