Dokument & lagar (286 träffar)

Omröstning 2007/08:NU15p2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering

Votering: betänkande 2007/08:NU15 Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken, förslagspunkt 2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N12, 2007/08:N13 yrkandena 1-3 och 2007/08:N14 yrkandena 1-4. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-18

Omröstning 2007/08:NU13p1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S

Votering: betänkande 2007/08:NU13 bet 2007/08 NU13 förslagspunkt 1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S Riksdagen godkänner ett samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S och bemyndigar regeringen att minska statens ägarandel som lägst ned till 34 av rösterna i det sammanslagna bolaget. Därmed bifaller

2008-06-18

Omröstning 2007/08:KU24p1 Arbetskraftsinvandring m.m.

Votering: betänkande 2007/08:KU24 Indelning i utgiftsområden, förslagspunkt 1 Arbetskraftsinvandring m.m. Riksdagen a antar regeringens förslag till lag om ändring i riksdagsordningen, såvitt avser tilläggsbestämmelse 4.6.15, b godkänner regeringens förslag till dels ändring av ändamål och verksamheter som ska innefattas

2008-06-18

Omröstning 2007/08:KU9p1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag

Votering: betänkande 2007/08:KU9 Regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag, förslagspunkt 1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS4 och motionerna 2007/08:K1 yrkande 2 och 2007/08:N1 yrkande 2. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan

2008-06-16

Omröstning 2007/08:NU16p3 Datorrelaterade uppfinningar

Votering: betänkande 2007/08:NU16 Vissa immaterialrättsliga frågor, förslagspunkt 3 Datorrelaterade uppfinningar Riksdagen avslår motionerna 2006/07:N280 yrkandena 1-5 och 2006/07:N289 yrkande 2. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p3 Om- och avregleringar

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 3 Om- och avregleringar Riksdagen avslår motion 2007/08:N262. Datum: 2008-06-12 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 103 0 27 m 82 0 0 15 c 25 0 0 4 fp 22 0 0 6

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p2 Allmänt om konkurrens

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 2 Allmänt om konkurrens Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T417 yrkande 2, 2007/08:N211, 2007/08:N221 och 2007/08:N346 yrkande 9. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:SfU13p1 Framställningen

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 1 Framställningen Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS28 och motionerna 2007/08:Sf25 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:Sf26 yrkandena 1-3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-11

Omröstning 2007/08:SfU13p2 Antalet arbetsskadeanmälningar

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 2 Antalet arbetsskadeanmälningar Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf25 yrkande 3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2008-06-11

Betänkande 2007/08:SoU20

Riksdagen sade ja till regeringens förslag som ger vårdgivare en ökad frihet att organisera läkemedelsförsörjningen till och inom sjukhus. Sjukhusen ska på egen hand eller genom avtal med andra aktörer helt eller delvis kunna sköta läkemedelsförsörjningen. Vårdgivaren ska organisera läkemedelsförsörjningen så att den bedrivs rationellt och på ett sådant sätt att behovet av säkra och effektiva läkemedel tryggas. Det ska finnas sjukhusapotek med farmaceutisk kompetens. Lagen börjar gälla den 1 september 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:SoU20 (pdf, 261 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sjukhusens läkemedelsförsörjning

Betänkande 2007/08:KU24

Riksdagen godkänner regeringens förslag i den ekonomiska vårpropositionen om ändringar i riksdagsordningen och förändringar när det gäller utgiftsområdena. Riksdagen godkänner också konstitutionsutskottets förslag till förteckning över utgiftsområdesindelning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:KU24 (pdf, 1025 kB)

Omröstning 2007/08:SoU14p5 Lokala och regionala barn- och ungdomsombud

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 5 Lokala och regionala barn- och ungdomsombud Riksdagen avslår motionerna 2006/07:So354 av Solveig Hellquist fp2006/07:So476 av Kerstin Haglö m.fl. s2007/08:So27 av Thomas Nihlén m.fl. mp yrkande 2, 2007/08:So527 av Åsa Lindestam och

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p10 Sexuella övergrepp mot barn

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 10 Sexuella övergrepp mot barn Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ju209 yrkande 3 och 2007/08:So407 yrkandena 1 och 3. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p14 Barnfattigdom

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 14 Barnfattigdom Riksdagen avslår motionerna 2006/07:C203 av Egon Frid m.fl. v yrkande 7, 2006/07:So414 av Margareta Persson m.fl. s2006/07:So475 av Monica Green m.fl. s2007/08:C208 av Egon Frid m.fl. v yrkande 8, 2007/08:So22 av Eva

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p2 Barnkonventionen som svensk lag

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 2 Barnkonventionen som svensk lag Riksdagen avslår motionerna 2006/07:So377 yrkande 2, 2006/07:So381 yrkande 3, 2007/08:So22 yrkande 2, 2007/08:So27 yrkande 1, 2007/08:So319 yrkande 1 och 2007/08:So577. Datum: 2008-06-09 Omröstning i

2008-06-09

Omröstning 2007/08:SoU14p4 Barnombudsmannen

Votering: betänkande 2007/08:SoU14 Barnpolitiken och dess inriktning, förslagspunkt 4 Barnombudsmannen Riksdagen avslår motionerna 2006/07:C206 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 9, 2007/08:C202 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 8 och 2007/08:So23 av Monica Green m.fl. sDatum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-09

Betänkande 2007/08:NU15

Glesbygdsverket avvecklas den 1 april 2009. Avvecklingen är en del i en större förändring där verksamheterna vid Verket för näringslivsutveckling (Nutek), Glesbygdsverket och Institutet för tillväxtpolitiska studier (ITPS) samt en del av Konsumentverket ska sammanföras till två nya myndigheter. Det ena blir en myndighet för hållbar tillväxt i företag och ökad regional konkurrenskraft, det andra en myndighet för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:NU15 (pdf, 158 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken

Omröstning 2007/08:SoU11p20 HBT-kompetens och bemötande inom hälso- och sjukvården

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 20 HBT-kompetens och bemötande inom hälso- och sjukvården Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U304 av Barbro Westerholm och Birgitta Ohlsson båda fp yrkandena 5 och 7, 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkandena 29, 31 och 35, 2007/08:So294

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p2 Nya delmål m.m. inom folkhälsopolitiken

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 2 Nya delmål m.m. inom folkhälsopolitiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ju392 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 17, 2007/08:So226 av Christer Winbäck fp yrkande 1, 2007/08:So240 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 1, 2 och 4 samt 2007/08:So241

2008-06-05

Omröstning 2007/08:SoU11p31 Mäns våld mot kvinnor

Votering: betänkande 2007/08:SoU11 En förnyad folkhälsopolitik, förslagspunkt 31 Mäns våld mot kvinnor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:So20 av Ylva Johansson m.fl. s yrkande 7 och 2007/08:So21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 38. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 34

2008-06-05