Dokument & lagar (288 träffar)

Omröstning 2007/08:NU15p2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering

Votering: betänkande 2007/08:NU15 Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken, förslagspunkt 2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N12, 2007/08:N13 yrkandena 1-3 och 2007/08:N14 yrkandena 1-4. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-18

Omröstning 2007/08:NU13p1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S

Votering: betänkande 2007/08:NU13 bet 2007/08 NU13 förslagspunkt 1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S Riksdagen godkänner ett samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S och bemyndigar regeringen att minska statens ägarandel som lägst ned till 34 av rösterna i det sammanslagna bolaget. Därmed bifaller

2008-06-18

Omröstning 2007/08:KU24p1 Arbetskraftsinvandring m.m.

Votering: betänkande 2007/08:KU24 Indelning i utgiftsområden, förslagspunkt 1 Arbetskraftsinvandring m.m. Riksdagen a antar regeringens förslag till lag om ändring i riksdagsordningen, såvitt avser tilläggsbestämmelse 4.6.15, b godkänner regeringens förslag till dels ändring av ändamål och verksamheter som ska innefattas

2008-06-18

Omröstning 2007/08:MJU18p4 Behov av ny kunskap

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 4 Behov av ny kunskap Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 13, 2007/08:MJ13 i denna del och 2007/08:MJ14 yrkandena 4 och 5. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s Parti Ja Nej Avstående

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p16 Ökat uttag av biobränsle

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 16 Ökat uttag av biobränsle Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ14 yrkande 20, 2007/08:MJ15 yrkandena 10-12 och 2007/08:MJ412 yrkande 15. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 25 v Parti Ja Nej

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p9 Skogs- och miljöredovisning

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 9 Skogs- och miljöredovisning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 3, 2007/08:MJ14 yrkande 11 och 2007/08:MJ234 yrkande 4. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 s, v Parti Ja Nej

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p19 Skydd av skogsmark

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 19 Skydd av skogsmark Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 7, 2007/08:MJ13 i denna del, 2007/08:MJ14 yrkande 28, 2007/08:MJ15 yrkande 9, 2007/08:MJ221 och 2007/08:MJ234 yrkande 1. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ15 yrkande 1. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 99 2 0 29 m 87 0 0 10 c 21

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p17 Skogens vatten

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 17 Skogens vatten Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ14 yrkande 24. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 27 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 102 0 0 28 m 87 0 0 10 c 21 0

2008-06-16

Omröstning 2007/08:KU9p1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag

Votering: betänkande 2007/08:KU9 Regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag, förslagspunkt 1 Regeringens beredning om förslag om försäljning av sex bolag Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS4 och motionerna 2007/08:K1 yrkande 2 och 2007/08:N1 yrkande 2. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan

2008-06-16

Omröstning 2007/08:NU16p3 Datorrelaterade uppfinningar

Votering: betänkande 2007/08:NU16 Vissa immaterialrättsliga frågor, förslagspunkt 3 Datorrelaterade uppfinningar Riksdagen avslår motionerna 2006/07:N280 yrkandena 1-5 och 2006/07:N289 yrkande 2. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p3 Om- och avregleringar

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 3 Om- och avregleringar Riksdagen avslår motion 2007/08:N262. Datum: 2008-06-12 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 103 0 27 m 82 0 0 15 c 25 0 0 4 fp 22 0 0 6

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p2 Allmänt om konkurrens

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 2 Allmänt om konkurrens Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T417 yrkande 2, 2007/08:N211, 2007/08:N221 och 2007/08:N346 yrkande 9. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:SfU13p1 Framställningen

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 1 Framställningen Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS28 och motionerna 2007/08:Sf25 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:Sf26 yrkandena 1-3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-11

Omröstning 2007/08:SfU13p2 Antalet arbetsskadeanmälningar

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 2 Antalet arbetsskadeanmälningar Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf25 yrkande 3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p2 Finansiering av djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 2 Finansiering av djurskyddskontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ4 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:MJ5 yrkande 2. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p1 Djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 1 Djurskyddskontroll m.m. a Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i djurskyddslagen 1988:534b Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2006:805 om foder och animaliska biprodukter, c Riksdagen

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p3 Resurser till djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 3 Resurser till djurskyddskontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ5 yrkandena 3 och 4 samt 2007/08:MJ6 yrkande 2. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-11

Betänkande 2007/08:KU24

Riksdagen godkänner regeringens förslag i den ekonomiska vårpropositionen om ändringar i riksdagsordningen och förändringar när det gäller utgiftsområdena. Riksdagen godkänner också konstitutionsutskottets förslag till förteckning över utgiftsområdesindelning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:KU24 (pdf, 1025 kB)

Betänkande 2007/08:NU15

Glesbygdsverket avvecklas den 1 april 2009. Avvecklingen är en del i en större förändring där verksamheterna vid Verket för näringslivsutveckling (Nutek), Glesbygdsverket och Institutet för tillväxtpolitiska studier (ITPS) samt en del av Konsumentverket ska sammanföras till två nya myndigheter. Det ena blir en myndighet för hållbar tillväxt i företag och ökad regional konkurrenskraft, det andra en myndighet för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:NU15 (pdf, 158 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken