Dokument & lagar (777 träffar)

Motion 2007/08:N378 av Kent Persson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:N378 av Kent Persson m.fl. v Kärnkraftsavveckling för ökad trygghet och tillväxt v968 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör utreda förutsättningarna för och konsekvenserna av att ytterligare en kärnkraftsreaktor


Utskottsberedning: 2007/08:FöU4 2007/08:MJU15 2007/08:NU10 2007/08:NU12 2007/08:NU3 2008/09:NU18
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2007/08:N378 av Kent Persson m.fl. (v) (doc, 76 kB)

Motion 2007/08:N377 av Kent Persson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:N377 av Kent Persson m.fl. v Rättvis energiomställning v966 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Klara mål i energipolitiken 4 4 Energieffektivisering i bostäder och lokaler 4 5 Inga oskäliga övervinster 5 6 Privata monopol under konsumenternas kontroll 5 7 Rätt


Utskottsberedning: 2007/08:FiU1 2007/08:NU10 2007/08:NU12 2007/08:NU3 2007/08:SkU21
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2007/08:N377 av Kent Persson m.fl. (v) (doc, 88 kB)

Motion 2007/08:Sf29 av Veronica Palm m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf29 av Veronica Palm m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2007/08:124 Från sjukersättning till arbete s42035 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om uppföljning och utvärdering. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2008/09:SfU4
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2007/08:Sf29 av Veronica Palm m.fl. (s, mp, v) (doc, 63 kB)

Motion 2007/08:N22 av Per Bolund m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:N22 av Per Bolund m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:159 Ändringar i naturgaslagen m.m. Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att propositionens förslag förutsätter att fossilgasanvändningen


Utskottsberedning: 2008/09:NU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2007/08:N22 av Per Bolund m.fl. (mp) (doc, 41 kB)

Betänkande 2007/08:KU24

Riksdagen godkänner regeringens förslag i den ekonomiska vårpropositionen om ändringar i riksdagsordningen och förändringar när det gäller utgiftsområdena. Riksdagen godkänner också konstitutionsutskottets förslag till förteckning över utgiftsområdesindelning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:KU24 (pdf, 1025 kB)

Betänkande 2007/08:NU15

Glesbygdsverket avvecklas den 1 april 2009. Avvecklingen är en del i en större förändring där verksamheterna vid Verket för näringslivsutveckling (Nutek), Glesbygdsverket och Institutet för tillväxtpolitiska studier (ITPS) samt en del av Konsumentverket ska sammanföras till två nya myndigheter. Det ena blir en myndighet för hållbar tillväxt i företag och ökad regional konkurrenskraft, det andra en myndighet för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:NU15 (pdf, 158 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken

Betänkande 2007/08:KU20

Konstitutionsutskottet, KU, har granskat hur regeringen har skött sitt arbete. Här följer ett urval av resultaten. KU har granskat dels hur krishanteringen i Statsrådsberedningen var organiserad kvällen den 23 oktober 2007, dels hur statsminister Fredrik Reinfeldt agerat för att krishanteringen skulle ha fungerat i händelse av kris. Det har inte kommit fram något som tyder på att statsminister Fredrik Reinfeldt skulle ha åsidosatt sitt ansvar för krishanteringen. KU konstaterar att avtal med ett rekryteringsföretag inte kan innebära att offentlighetsprincipen inte skulle gälla. Oavsett skrivningarna i avtalet är allmänna handlingar i ärendet offentliga, om inte någon särskild lagbestämmelse om sekretess gäller för uppgifterna i en handling. KU har granskat regeringens försäljning av vissa statliga bolag. Efter valet 2006 hämtade regeringen inte in upplysningar från myndigheter, organisationer och enskilda innan den begärde bemyndiganden för försäljningarna. Granskningen visar att detta inte stred mot regeringsformen utan stod i överensstämmelse med vedertagen praxis. KU har granskat utrikesminister Carl Bildts agerande i fråga om en europeisk Kosovostrategi. Frågan är om hans agerande uppfyller de krav som ställs på regeringen om samråd och information med riksdagen. Granskningen visar att samråd har skett med EU-nämnden om strategin och de slutsatser som senare antogs. KU har granskat handläggningen av presstödsfrågan. Granskningen gäller om den information som kulturminister Lena Adelsohn Lijeroth lämnat till riksdagen har uppfyllt de krav som ställs på regeringen om informationsskyldighet. Granskningen visar att den information som lämnats varit korrekt och så fullständig som möjligt.


Beredning: 2007-10-18 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:KU20 (pdf, 1706 kB)

Utlåtande 2007/08:NU17

Näringsutskottet har granskat Europeiska kommissionens vitbok om skadeståndstalan vid brott mot EG:s antitrustregler. Syftet med vitboken är att effektivisera skadeståndstalan vid brott mot konkurrensreglerna dels för att de skadelidande ska få bättre möjligheter att få ersättning för sina skador, dels för att konkurrensen ska bli effektivare. Utskottet har en positiv syn på vitboken och tycker att denna strävan är mycket lovvärd. Samtidigt håller utskottet med regeringen om att det finns förslag i vitboken som kan ifrågasättas. Utskottet framhåller att rättssäkerheten måste säkerställas om ändringar i svensk process- och civilrätt skulle bli aktuella. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Utlåtande 2007/08:NU17 (pdf, 113 kB)

Betänkande 2007/08:KU21

Regeringen har lämnat en redogörelse till riksdagen för vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av riksdagens olika beslut. Riksdagen avslutar ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:KU21 (pdf, 293 kB)

Betänkande 2007/08:KU9

Riksdagen vidtar inte några åtgärder med anledning av Riksrevisionens styrelses framställning om regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag. Riksrevisionens styrelse har föreslagit att riksdagen begär att regeringen, i samband med försäljningar av statligt ägda bolag, säkerställer att försäljningen bereds i enlighet med regeringsformens beredningskrav.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2007-10-16 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:KU9 (pdf, 124 kB) Webb-tv debatt om förslag: Regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag

Betänkande 2007/08:NU16

Riksdagen sade nej till motioner om immaterialrättsliga frågor. Skälet är att riksdagen redan tidigare har tagit ställning till liknande frågor och att det pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. De flesta handlar om patent och upphovsrätt, till exempel patentsystemet i Europa, datorrelaterade uppfinningar, ersättning för musikaliska verk och licensiering av programvaror vid statliga myndigheter.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 2
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:NU16 (pdf, 179 kB)

Betänkande 2007/08:SfU12

Riksdagen sade ja till att införa en rehabiliteringskedja i tre steg med fasta tidpunkter då arbetsförmågan prövas. Under de första 90 dagarna i en sjukperiod ska Försäkringskassan bedöma om den försäkrade klarar sitt vanliga arbete. Från och med dag 91 ska Försäkringskassan även ta ställning till om den försäkrade kan utföra något annat arbete hos arbetsgivaren. Från och med dag 181 ska Försäkringskassan bedöma om den försäkrade kan försörja sig genom arbete på den reguljära arbetsmarknaden. Sjukpenning med 80 procent av den sjukpenninggrundande inkomsten (SGI) ska i regel endast betalas ut under 364 dagar inom en period av 450 dagar. Tidsbegränsad sjukersättning avskaffas. Sjukersättning ska bara komma i fråga om den försäkrades arbetsförmåga är stadigvarande nedsatt. Enligt förslaget ska flertalet ändringar börja gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 4
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-04 Beslut: 2008-06-05

Betänkande 2007/08:SfU12 (pdf, 5514 kB) Webb-tv debatt om förslag: En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete

Betänkande 2007/08:SfU13

Riksdagen sade nej till Riksrevisionens styrelses förslag om att regeringen ska få i uppdrag att säkra att hanteringen av arbetsskadeförsäkringen blir mer effektiv och rättssäker. Styrelsens förslag grundade sig på en granskning som visar att det finns skillnader i Försäkringskassans arbetsskadebedömningar. Styrelsen framhåller bland annat att det är viktigt att regeringen och Försäkringskassan ingående analyserar orsakerna till skillnaderna och överväger hur forskning bättre kan tas till vara i hanteringen. En systematisk uppföljning av arbetsskadebedömningar är grundläggande för att hanteringen ska bli mer rättssäker och effektiv, tycker styrelsen. Riksdagen konstaterar att regeringen ska ta itu med de problem som har uppmärksammats och säger därför nej till styrelsens förslag.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-11

Betänkande 2007/08:SfU13 (pdf, 137 kB) Webb-tv debatt om förslag: Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen

Motion 2007/08:Sf28 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf28 av Veronica Palm m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:147 Nya regler för arbetskraftsinvandring s42034 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2007/08:147 Nya regler för arbetskraftsinvandring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2008/09:SfU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Sf28 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 53 kB)

Motion 2007/08:Sf27 av Kalle Larsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf27 av Kalle Larsson m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:147 Nya regler för arbetskraftsinvandring v078 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Bakgrund 2 4 Förslagen enligt propositionen 2 5 Vänsterpartiets utgångspunkter 3 6 Förslagens konsekvenser 4 6.1 Urholkning


Utskottsberedning: 2008/09:SfU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2007/08:Sf27 av Kalle Larsson m.fl. (v) (doc, 84 kB)

Betänkande 2007/08:NU12

Riksdagen sade ja till lagändringar som ska stärka möjligheterna att bedriva en effektiv tvångsförvaltning av elektriska anläggningar. Syftet är att elöverföringen i det svenska samhället ska fungera tillfredsställande. Förändringarna innebär bland annat att förvaltaren blir skyldig att kontinuerligt pröva om det finns förutsättningar för en effektiv tvångsförvaltning. Dessutom får nätmyndigheten möjlighet att skjuta till medel till förvaltningen som avser dels förvaltarens arvode, dels akuta upprustningsåtgärder. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 9
Justering: 2008-05-08 Debatt: 2008-05-21 Beslut: 2008-05-22

Betänkande 2007/08:NU12 (pdf, 1035 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa ändringar i lagen om särskild förvaltning av vissa elektriska anläggningar, m.m.

Betänkande 2007/08:SfU10

För att främja förutsättningarna för jämställdhet både i familjen och i arbetslivet införs en jämställdhetsbonus. Förslaget innebär att den förälder som varit hemma längst med föräldrapenning får en skattekreditering om han eller hon arbetar när den andra föräldern tar ut föräldrapenning. Skattekreditering innebär att det belopp du är berättigad till dras av från din slutliga skatt. Högsta nivå för jämställdhetsbonusen är 100 kronor per dag, det vill säga cirka 3 000 kr per månad. Bonusen utgår till de föräldrar som har gemensam vårdnad om barn. De föräldrar som delar helt lika på föräldraledigheten kan få den maximala bonusen på 13 500 kronor per barn. Bestämmelserna börjar gälla den 1 juli 2008 och tillämpas på föräldrapenning som lämnas för barn som är födda efter den 30 juni 2008.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Justering: 2008-05-08 Debatt: 2008-05-20 Beslut: 2008-05-21

Betänkande 2007/08:SfU10 (pdf, 1196 kB) Webb-tv debatt om förslag: Jämställdhetsbonus – familjepolitisk reform

Betänkande 2007/08:SfU9

Kommunerna får rätt att införa vårdnadsbidrag från den 1 juli 2008. Syftet med vårdnadsbidraget är att ge föräldrar ökade möjligheter att vara hemma och ta hand om sitt barn när det är mellan ett och tre år. Bidraget ska vara skattefritt och uppgå till maximalt 3 000 kronor per barn och månad. Det kommer inte att vara pensionsgrundande. Föräldrar ska kunna få fullt vårdnadsbidrag om barnet inte går på dagis. Kommunerna ges också rätt att införa vårdnadsbidrag på deltid och får själva avgöra hur närvaron i förskolan ska påverka storleken på vårdnadsbidraget. En förälder ska kunna arbeta heltid och samtidigt få vårdnadsbidrag om barnomsorgen ordnas på annat sätt. Vårdnadsbidraget ska inte kunna lämnas till en förälder som redan har vissa andra bidrag, till exempel arbetslöshetsersättning, föräldrapenning, ålderspension, sjukersättning eller aktivitetsersättning.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-05-08 Debatt: 2008-05-20 Beslut: 2008-05-21

Betänkande 2007/08:SfU9 (pdf, 1572 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vårdnadsbidrag – familjepolitisk reform

Motion 2007/08:N21 av Per Bolund m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:N21 av Per Bolund m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S mp060 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med ett tydligare beslutsunderlag innan beslut kan fattas om samgående mellan Posten


Utskottsberedning: 2007/08:NU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:N21 av Per Bolund m.fl. (mp) (doc, 43 kB)

Motion 2007/08:N20 av Kent Persson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:N20 av Kent Persson m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om ett bemyndigande att minska statens ägarandel efter ett eventuellt samgående.


Utskottsberedning: 2007/08:NU13
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2007/08:N20 av Kent Persson m.fl. (v) (doc, 46 kB)