Dokument & lagar (99 träffar)

Betänkande 2007/08:NU11

Fjärrvärmeföretag blir skyldiga att förhandla med fjärrvärmekunder om vissa avtalsvillkor om kunden begär det. Det gäller bland annat priset på fjärrvärme. Skulle man inte komma överens kan någon av parterna ansöka om medling hos en fjärrvärmenämnd som ska finnas hos Statens energimyndighet. Fjärrvärmeföretagen ska redovisa fler uppgifter än tidigare i sin årsredovisning. Då kan Energimarknadsinspektionen lättare övervaka marknaden. Företagen ska också se till att prisuppgifter finns enkelt tillgängliga för både kunder och allmänheten. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 4
Justering: 2008-04-17 Debatt: 2008-05-08 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:NU11 (pdf, 2371 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fjärrvärmelag m.m.

Betänkande 2007/08:SfU7

En myndighet som har skäl att anta att en annan myndighet felaktigt beslutat om eller betalat ut förmåner till en person måste informera den andra myndigheten om detta. Beslutet omfattar de förmåner som beslutas av Försäkringskassan, Migrationsverket, CSN, Arbetsförmedlingen, kommunernas socialnämnder och a-kassorna. Samma myndigheter, utom kommunerna, blir skyldiga att lämna ut uppgifter. Skatteverket, utom verkets brottsbekämpande verksamhet, och Kronofogdemyndigheten måste också lämna ut uppgifter. Riksdagens beslut grundar sig på ett förslag från regeringen. Reglerna börjar gälla från och med den 1 juni 2008.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-23

Betänkande 2007/08:SfU7 (pdf, 257 kB) Webb-tv debatt om förslag: Underrättelseskyldighet vid felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen

KU-anmälan 2007/08:9 (050-2466-2007/08) av Peter Hultqvist (s)

Anmälare Peter Hultqvist, riksdagsledamot s Datum 2008-04-10 Dnr 050-2466-2007/08 Begäran om granskning av statsrådet Sven-Otto Littorins hantering av generaldirektören för Arbetsförmedlingen. Den 3 april 2008 kom ett pressmeddelande från Arbetsmarkandsdepartementet. Under rubriken Samtal om ledarbyte vid Arbetsförmedlingen

2008-04-10

KU-anmälan 2007/08:9 (050-2466-2007/08) av Peter Hultqvist (s) (pdf, 77 kB)

Utlåtande 2007/08:KU23

Konstitutionsutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av ett dokument från EU-kommissionen om mobil-tv. Vidare berörs dels ett arbetsdokument om mediemångfald, dels ett meddelande från kommissionen om fördelning av radiofrekvenser. Utskottet anser liksom kommissionen att det är viktigt att radiofrekvenserna fördelas på ett samordnat sätt i Europa. Detta för att man ska kunna dra fördel av övergången till digital tv och möjliggöra innovativa tjänster, till exempel mobil-tv. En samordning är nödvändig för att bland annat undvika skadlig radiostörning och göra det möjligt att effektivt utnyttja de frigjorda frekvenserna. Utskottet påminner om bestämmelserna i de svenska grundlagarna och understryker att det är viktigt sträva efter att radiofrekvenserna används på ett sätt som leder till största möjliga yttrandefrihet och informationsfrihet. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-04-03 Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-17 Beslut: 2008-04-17

Utlåtande 2007/08:KU23 (pdf, 138 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utlåtande om mobil-tv

Betänkande 2007/08:KU19

Regeringen har rapporterat till riksdagen om arbetet inom de kommittéer, utredningar, som regeringen har tillsatt. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-04-01 Debatt: 2008-04-17 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:KU19 (pdf, 80 kB)

Betänkande 2007/08:NU10

Riksdagen sa nej till motioner om energipolitik från den allmänna motionstiden 2007. Motionerna handlar om biobränsle och alternativa drivmedel, naturgas, vindkraft, vattenkraft, solenergi, torv, Euratom, kärnenergiforskning inom EU, statsstöd till kol och samordnad teknikupphandling.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 12
Justering: 2008-03-13 Debatt: 2008-04-02 Beslut: 2008-04-03

Betänkande 2007/08:NU10 (pdf, 309 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa energipolitiska frågor

Betänkande 2007/08:NU7

Riksdagen ger regeringen i uppdrag att utvärdera rådgivningen till företag. Regeringen har nyligen beslutat om att utreda statens insatser för finansiering av nya, små och medelstora företag. Riksdagen är positiv till detta men tycker alltså att även rådgivningen bör ses över. Det finns olika aktörer som arbetar med rådgivning och finansiering till företag och det har visat sig att aktörernas verksamhetsområden i vissa fall överlappar. Vissa aktörer arbetar enbart med rådgivning, medan andra arbetar med både rådgivning och finansiering. Riksdagen vill att regeringen utreder bland annat om aktörernas roller behöver renodlas mer och om eventuella överlappningar är effektiva eller inte. Riksdagen avslutade Riksrevisionens styrelses redogörelse om statens företagsfrämjande insatser utan att göra några tillägg. Riksdagen sade också nej till Riksrevisionens styrelses framställning angående Almi Företagspartner AB och samhällsuppdraget.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-04-02 Beslut: 2008-04-03

Betänkande 2007/08:NU7 (pdf, 413 kB) Webb-tv debatt om förslag: Företagsfrämjande insatser

Betänkande 2007/08:NU8

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om olika näringspolitiska frågor. Motionerna handlar främst om olika satsningar på det turistpolitiska området. Andra motioner handlar om rymdverksamhet, mode och design, nanoteknik, vidareförädling av skogsråvara, neutronforskningsanläggningen ESS och miljöteknikföretagande.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 5
Justering: 2008-03-06 Debatt: 2008-04-02 Beslut: 2008-04-03

Betänkande 2007/08:NU8 (pdf, 295 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa näringspolitiska frågor

Betänkande 2007/08:SfU6

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 om asyl- och migrationsfrågor samt svenskt medborgarskap. Motionerna handlar bland annat om översyn av begreppet väpnad konflikt i utlänningslagen, samarbetet inom EU, anhöriginvandring, arbetskraftsinvandring och utnyttjande av papperslösa.

Förslagspunkter: 33 Reservationer: 44
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-03-26 Beslut: 2008-03-26

Betänkande 2007/08:SfU6 (pdf, 621 kB) Webb-tv debatt om förslag: Migration och asylpolitik

Betänkande 2007/08:SfU5

Riksdagen vidtar inte några åtgärder med anledning av Riksrevisionens styrelses framställning om Försäkringskassans kontakter med arbetsgivare. Riksrevisionens granskning visar att Försäkringskassan i många fall inte fullgör sitt uppdrag att utreda möjligheten till anpassning av den sjukskrivnes arbetsplats och alternativa nya arbetsuppgifter. Riksrevisionen har funnit flera brister i Försäkringskassans utredningar. Riksdagen utgår från att regeringen och Försäkringskassan beaktar slutsatserna av Riksrevisionens granskning.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 3
Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-26 Beslut: 2008-03-26

Betänkande 2007/08:SfU5 (pdf, 131 kB) Webb-tv debatt om förslag: Försäkringskassans kontakter med arbetsgivare

Betänkande 2007/08:SfU4

Riksdagen sade nej till motioner om socialavgifter. Motionerna handlar bland annat om minskade socialavgifter, arbetsgivaravgifter för visstidsanställda och överskott i socialförsäkringssystemen. Riksdagen har även behandlat regeringens skrivelse 2007/08:33 Redovisning av kartläggning av systemet med vinstandelsstiftelser. Riksdagen lägger regeringens skrivelse till handlingarna.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Justering: 2008-03-06 Debatt: 2008-03-26 Beslut: 2008-03-26

Betänkande 2007/08:SfU4 (pdf, 161 kB) Webb-tv debatt om förslag: Socialavgifter

Betänkande 2007/08:NU9

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om handelspolitiska frågor. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 9
Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-26 Beslut: 2008-03-27

Betänkande 2007/08:NU9 (pdf, 297 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa handelspolitiska frågor

KU-anmälan 2007/08:8 (050-2027-2007/08) av Lennart Axelsson (s), Elina Linna (v) och Thomas Nihlén (mp)

Anmälare Lennart Axelsson, riksdagsledamot sElina Linna, riksdagsledamot v och Thomas Nihlén, riksdagsledamot mp Datum 2008-03-06 Dnr 050-2027-2007/08 Begäran om granskning av beredningen av regeringens proposition 2007/08:49 Statligt tandvårdsstödI samband med beredningen av propositionen om statligt tandvårdsstöd

2008-03-06

KU-anmälan 2007/08:8 (050-2027-2007/08) av Lennart Axelsson (s), Elina Linna (v) och Thomas Nihlén (mp) (pdf, 40 kB)

Betänkande 2007/08:KU15

Riksdagen gav regeringen i uppdrag att göra en utvärdering av verksamheten vid Granskningsnämnden för radio och TV. Riksdagen konstaterar att nämnden har fått kritik för sina arbetsmetoder och att resultatet av granskningar har ifrågasatts. Granskningsnämnden är en statlig myndighet som granskar innehållet i radio- och tv-program efter anmälningar från tittare och lyssnare eller på eget initiativ. Riksdagen sade också ja till en reservation från s, v, och mp som innebär att regeringen får i uppdrag att se över mediekoncentrationen, som under senare år har ökat. Vidare sade riksdagen nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 och 2007 om tryck- och yttrandefrihet.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 7
Beredning: 2008-01-31 Justering: 2008-03-06 Debatt: 2008-03-12 Beslut: 2008-03-12

Betänkande 2007/08:KU15 (pdf, 262 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tryck- och yttrandefrihet

Betänkande 2007/08:KU18

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 och 2007 om vallagen. Skälet är att Grundlagsutredningen arbetar med de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om valkretsar, elektroniska röstningsförfaranden, utformningen av valsedlar, distribution av valsedlar, registrering av kandidater, utdrag ur val- och folkbokföringsdatabasen, funktionshindrades möjligheter att delta i val samt förbud mot vissa opinionsundersökningar.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 1
Beredning: 2008-02-12 Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-13 Beslut: 2008-03-18

Betänkande 2007/08:KU18 (pdf, 228 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vallagsfrågor

Betänkande 2007/08:KU13

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 och 2007 om minoritetsfrågor. Motionerna handlar bland annat om omnämnande av de nationella minoriteterna i grundlagen, förvaltningsområdena, fler nationella minoriteter, utbildning, stöd till organisationer, äldreomsorg, medier och den romska minoriteten.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 11
Beredning: 2008-02-12 Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-13 Beslut: 2008-03-18

Betänkande 2007/08:KU13 (pdf, 610 kB) Webb-tv debatt om förslag: Minoritetsfrågor

Betänkande 2007/08:KU16

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 och 2007 om offentlighet och sekretess. Motionerna gäller översyn av sekretesslagen, åtgärder i syfte att motverka missbruk av offentlighetsprincipen, skyddade personuppgifter, sekretess i samverkansgrupper, för förundersökning och i domstol samt offentlighet för hovstaterna och uppgifter om svenska Stasikontakter.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 1
Beredning: 2008-02-12 Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-12 Beslut: 2008-03-12

Betänkande 2007/08:KU16 (pdf, 284 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sekretessfrågor

Betänkande 2007/08:NU6

En ny lag om ekodesign ska införas och lagarna om krav på kylskåp, frysar och lysrörsarmatur när det gäller energieffektivitet ska upphöra att gälla. Det har riksdagen sagt ja till. Ekodesign handlar om att elapparater ska ha en effektiv energianvändning och låg miljöpåverkan. EU har antagit ett direktiv om ekodesign som ska införlivas i medlemsstaternas lagar. Den nya lagen börjar gälla den 1 maj 2008 och lagarna som ska upphöra att gälla gör detta den siste april 2008.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-02-12 Debatt: 2008-03-05 Beslut: 2008-03-06

Betänkande 2007/08:NU6 (pdf, 907 kB)

KU-anmälan 2007/08:7 (050-1858-2007/08) av Peter Hultqvist (s)

Anmälare Peter Hultqvist, riksdagsledamot s Datum 2008-02-22 Dnr 050-1858-2007/08 Begäran om granskning av utnämnandet av generaldirektör för Svenska Kraftnät. I valrörelsen 2006 gjorde de borgerliga partierna ett stort nummer av att man skulle reformera utnämningsmakten. Efter valet, den 21 november 2006, presenterade

2008-02-22

KU-anmälan 2007/08:7 (050-1858-2007/08) av Peter Hultqvist (s) (pdf, 142 kB)

Betänkande 2007/08:KU14

Riksdagen sade nej till motionsförslag om författningsfrågor från den allmänna motionstiden 2006 och 2007. Flera av motionerna tar upp samma, eller nästan samma, frågor som riksdagen behandlade våren 2007 (bet. 2006/07:KU11) och har därför fått en förenklad behandling. Övriga motionsförslag handlar om statsskicket, valsystemet, utnämningar och förtroendeuppdrag, den svenska förvaltningsmodellen, uppenbarhetsrekvisitet och författningsdomstol samt redovisning av partibidrag.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 2
Beredning: 2008-01-15 Justering: 2008-02-12 Debatt: 2008-02-20 Beslut: 2008-02-20

Betänkande 2007/08:KU14 (pdf, 322 kB)