Dokument & lagar (180 träffar)

Betänkande 2011/12:SfU16

Bostadstillägg till den som får ålderspension, efterlevandepension eller sjuk- och aktivitetsersättning är i dag tidsbestämt. Från den 1 november 2012 ska bostadstillägg i stället som huvudregel beviljas tills vidare. Det ska göra handläggningen enklare och effektivare.

Pensionsmyndigheten ska få bevilja efterlevandepension, efterlevandestöd och efterlevandelivränta utan ansökan av den efterlevande. Myndigheten har nämligen i de flesta fall redan tillgång till de uppgifter som den efterlevande i dag lämnar i sin ansökan.

Barnpension, efterlevandestöd och eventuell barnlivränta betalas ut till barn som inte har fyllt 18 år om den ena eller båda föräldrarna har avlidit. Förmånerna kan under vissa villkor förlängas. Barnet ska då lämna in en blankett som vårdnadshavaren måste underteckna eftersom barnet fortfarande är underårigt. Regeln ändras nu så att barnet självt ska underteckna blanketten.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-09-12 Debatt: 2012-09-19 Beslut: 2012-09-19

Betänkande 2011/12:SfU16 (pdf, 237 kB)

Betänkande 2011/12:NU24

Riksdagen beslutade våren 2010 att ge regeringen i uppdrag att föreslå lagstiftning eller andra åtgärder som innebär att direkta eller indirekta statliga subventioner till kärnkraft inte ska få förekomma. Regeringen har nu redovisat sin uppfattning i en skrivelse till riksdagen. Regeringen menar bland annat att det är principiellt och konstitutionellt tveksamt med lagstiftning som förbjuder riksdagen att fatta beslut om att subventionera kärnkraft. Näringsutskottet har granskat skrivelsen och anser att regeringen ger en god bild av vad som bör beaktas i samband med frågor om subventioner av kärnkraft. Riksdagen beslutade att lägga skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-18 Beslut: 2012-06-19

Betänkande 2011/12:NU24 (pdf, 122 kB) Webb-tv debatt om förslag: Frågor om subventioner till kärnkraft

Betänkande 2011/12:KU21

Det är viktigt att regeringen påbörjar behandlingen av riksdagens tillkännagivanden så snart som möjligt. Det anser riksdagen och betonar detta i ett tillkännagivande till regeringen.

Regeringen har fortfarande inte avslutat behandlingen av ett tillkännagivande om upphovsrätten och offentlighetsprincipen som riksdagen beslutade om för mer än tolv år sedan. Riksdagen uppmanade regeringen att återkomma med ett förslag inom 2012.

Riksdagens tillkännagivanden bygger på konstitutionsutskottets, KU:s, behandling av regeringens årliga redogörelse för hur den har behandlat riksdagens skrivelser. Under de senaste åren har andelen oavslutade ärenden minskat, men i år har trenden brutits och andelen ärenden som inte ännu är slutbehandlade har ökat. KU anser att det är olyckligt, i synnerhet som det totala antalet redovisade riksdagsskrivelser är lägre än tidigare år. Riksdagen lade regeringens redogörelse till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

KU har även granskat riksdagsstyrelsens redogörelse för hur den har behandlat riksdagens skrivelser. Dessutom har KU granskat regeringens redogörelse för vad den har gjort när det gäller barn som har blivit olovligt bortförda till andra länder. Utrikesdepartementet har bland annat arbetat för att förbättra samarbetet med andra länders myndigheter. Man har också förbättrat informationen till vårdnadshavare och myndigheter. Riksdagen lade även redogörelsen och skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendena.

Förslagspunkter: 5
Beredning: 2012-05-08 Justering: 2012-06-07 Debatt: 2012-06-14 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:KU21 (pdf, 283 kB) Webb-tv debatt om förslag: Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen m.m.

Betänkande 2011/12:KU20 Del 1

Konstitutionsutskottet, KU, är klart med sin årliga granskning av regeringen. Totalt har KU behandlat 21 anmälningar från riksdagsledamöterna. Här följer ett urval av resultaten.

  • Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström får kritik av KU för sina uttalande och sitt agerande i en EU-fråga. Regeringen följde inte riksdagens råd och synpunkter med tillräckligt eftertryck. Arbetsmarknadsministern har även gjort missvisande uttalanden vid regeringens samråd med riksdagens EU-nämnd.
  • Regeringens agerande i samband med den amerikanska ambassadens övervakning av svenska medborgare i Sverige var alltför passivt, menar KU. När regeringen fick kännedom om övervakningen inledde den ett arbete med att ta reda på sakförhållandena, men arbetet avbröts när åklagaren beslutade om förundersökningar. Inom polisen i Stockholms län, Säpo och Regeringskansliet har det funnits viss, om än fragmentarisk, information som kan kopplas till övervakningen. Vissa uppgifter borde även ha nått regeringen långt tidigare.
  • Regeringens åtgärder vid lämplighetsbedömning av en utländsk affärsmans ägande i Saab får också kritik av KU. Enligt utskottet visste dåvarande näringsminister Maud Olofsson på ett tidigt stadium att General Motors inte hade för avsikt att godkänna den aktuella affärsmannen som ägare till Saab. Dessa uppgifter vidarebefordrades aldrig till Riksgäldskontoret.
  • I regeringens arbete med att förbereda den nya lärarlegitimationen har viktiga delar av innehållet inte hållit tillräckligt hög kvalitet, enligt KU. Regeringen borde även ha hört berörda myndigheter i större utsträckning innan man fattade beslut om den så kallade behörighetsförordningen. Sammantaget har bristerna bidragit till att reformen blev försenad. Regeringen har ett ansvar för att beredningsarbetet resulterar i ett fullgott beslutsunderlag, och här har regeringen brustit.
  • KU kritiserar även Näringsdepartementets hantering av en fråga om bristande järnvägsunderhåll. Infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd fick inte tillräcklig information av Trafikverket om att verket hade tecknat ett så kallat upphörandeavtal med en entreprenör som ger företaget rätt till en viss ersättning. Regeringen och ansvariga ministrar har ett övergripande ansvar för att försäkra sig om att myndigheter informerar regeringen på sina respektive områden.
  • Dåvarande forskningsminister Tobias Krantz får kritik av KU för hantering av en överläkare som tidigare utsetts till ledamot i en etikprövningsnämnd. När Utbildningsdepartementet fick information om att överläkaren var misstänkt för brott kontaktade man överläkaren för att framföra att det var lämpligt för henne att ta en timeout. Detta borde ha varit en fråga för nämnden och dess ordförande att hantera, menar KU. Departementet borde endast ha haft kontakt med ordföranden.

Riksdagen lade KU:s granskning till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.


Beredning: 2011-10-13 Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-14 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:KU20 Del 1 (pdf, 1135 kB) Webb-tv debatt om förslag: Granskningsbetänkande

Betänkande 2011/12:NU25

Riksdagen rättade till en paragraf i mönsterskyddslagen som av misstag fick en felaktig lydelse när lagen ändrades 2002.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:NU25 (pdf, 25 kB)

Betänkande 2011/12:NU23

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att Invest Sweden avvecklas och att det statligt finansierade främjandet av export och investeringar som utförs av Exportrådet och Invest Sweden slås ihop den 1 januari 2013.

Den nya organisationen kommer att heta Sveriges export- och investeringsråd. Regeringen får möjlighet att sluta avtal med Sveriges allmänna utrikeshandelsförening om den nya organisationen.

Dessutom upphör Exportrådets möjlighet att leda ambassadernas exportfrämjande verksamhet.

De nya reglerna börjar gälla den 1 januari 2013.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-05-29 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:NU23 (pdf, 225 kB) Webb-tv debatt om förslag: Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande

Betänkande 2011/12:KU24

Två av statsbudgetens utgiftsområden ändrar namn. Utgiftsområde 18 ändrar namn till Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik. Utgiftsområde 10 ändrar namn till Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning.

Fördelningen av ändamål och verksamheter på vissa utgiftsområden ändras. Ändringarna gäller kungafondens kansli, ansvaret för vissa associationsrättsliga ärenden, statens nämnd för arbetstagares uppfinningar, statligt stöd till idrottsutbildning, lexikaliskt arbete inom tolkområdet och viss verksamhet vid Havs- och vattenmyndigheten.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2012-05-22 Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-14 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:KU24 (pdf, 300 kB) Webb-tv debatt om förslag: Indelning i utgiftsområden

Betänkande 2011/12:NU21

Aktiva elkonsumenter får nu möjlighet att ingå avtal som förutsätter att elförbrukningen mäts timvis, utan att konsumenten behöver betala extra för detta. Genom timmätning ökar elkonsumentens möjligheter att påverka sin elförbrukning och minska sina elkostnader.

De nya reglerna börjar gälla den 1 oktober 2012.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:NU21 (pdf, 116 kB) Webb-tv debatt om förslag: Timmätning för aktiva elkonsumenter

Betänkande 2011/12:NU12

Riksdagen beslutade om nya regler för att förenkla arbetet för specialdomstolen Patentbesvärsrätten. Domstolen överprövar idag Patent- och registreringsverkets beslut om bland annat patentärenden. De nya reglerna innebär att Patentbesvärsrätten inte behöver vara uppdelad i avdelningar, att rätten får döma även med endast en ledamot i vissa fall och att vittnen och experter kan delta i en muntlig förhandling via telefon eller annan motsvarande utrustning.

De nya reglerna börjar gälla den 1 augusti 2012.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-29 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:NU12 (pdf, 312 kB)

Betänkande 2011/12:UU17

Regeringen beskriver i en skrivelse arbetet i Europarådets ministerkommitté under andra halvåret 2010 och under 2011. Regeringen tar bland annat upp den förändringsprocess som pågår inom Europarådet. Europadomstolen ska förändras, EU:s anslutning till Europakonventionen för de mänskliga rättigheterna förberedas och samarbetet mellan ministerkommittén och den parlamentariska församlingen förbättras. Europadomstolens dömande verksamhet och ministerkommitténs övervakning av medlemsländerna är andra områden som redovisas.

Riksdagens delegation vid Europarådets parlamentariska församling, PACE, beskriver i en redogörelse verksamheten i Europarådets parlamentariska församling under 2011. PACE har bland annat debatterat frågor som den arabiska våren, förändringarna inom Europarådet, Europadomstolens arbete för de mänskliga rättigheterna, EU:s anslutning till Europakonventionen samt utvecklingen i Europarådets medlems- och grannländer. PACE antog under året 72 resolutioner, 39 rekommendationer och två yttranden.

Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutar ärendet.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 12
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-07 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:UU17 (pdf, 168 kB) Webb-tv debatt om förslag: Europarådet

Betänkande 2011/12:UU16

Regeringen har lämnat en skrivelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, OSSE, under andra halvåret 2010 och helåret 2011. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2011. Riksdagen lade redogörelsen och skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendena.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-05-30 Beslut: 2012-05-31

Betänkande 2011/12:UU16 (pdf, 48 kB) Webb-tv debatt om förslag: OSSE

Betänkande 2011/12:UU9

Regeringen har lämnat en redogörelse för samarbetet under 2011 mellan de nordiska ländernas regeringar, i första hand verksamheten i Nordiska ministerrådet. Nordiska rådets svenska delegation har lämnat en redogörelse för det parlamentariska samarbetet inom Nordiska rådet. Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 4
Beredning: 2012-04-26 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-14 Beslut: 2012-06-19

Betänkande 2011/12:UU9 (pdf, 110 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Betänkande 2011/12:SfU12

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 om anhöriginvandring. Motionerna handlar bland annat om uppskjuten invandringsprövning, försörjningskrav och identitetskrav.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 9
Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-30 Beslut: 2012-05-30

Betänkande 2011/12:SfU12 (pdf, 93 kB) Webb-tv debatt om förslag: Anhöriginvandring

Betänkande 2011/12:SfU11

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 om arbetskraftsinvandring. Motionerna handlar bland annat om myndighetsbaserad arbetsmarknadsprövning, efterkontroll av anställningsvillkor, information om undantag från krav på arbetstillstånd, arbetstillstånd för doktorander samt sanktioner mot och skadeståndsskyldighet för arbetsgivare.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 8
Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-30 Beslut: 2012-05-31

Betänkande 2011/12:SfU11 (pdf, 685 kB) Webb-tv debatt om förslag: Arbetskraftsinvandring

Utlåtande 2011/12:SfU15

Socialförsäkringsutskottet har granskat EU-kommissionens vitbok om en agenda för tillräckliga, trygga och långsiktigt bärkraftiga pensioner. Utskottet tycker att kommissionens analys av konsekvenserna för pensionssystemen av den ekonomiska och finansiella krisen och av den demografiska utvecklingen i EU är relevant. Det finns behov av att anpassa pensionsåldern till den ökade förväntade livslängden. Det behöver också vidtas åtgärder som gör det möjligt att stanna kvar längre på arbetsmarknaden. Bland annat behöver arbetsplatser och arbetsorganisation anpassas till äldre arbetstagare samt arbetsmiljön i många fall förbättras. Det är också viktigt att öka möjligheten att kombinera deltidspension och deltidsarbete. Sådana åtgärder är enligt utskottet några av de viktigaste för att göra det möjligt att höja pensionsåldern eller på annat sätt begränsa rätten till pension.

Åtgärder mot bristande jämställdhet och åldersdiskriminering är också nödvändiga liksom åtgärder som främjar den fria rörligheten inom EU. Utskottet betonar dock att utformningen av både lagstadgade pensioner och tjänstepensioner är en nationell angelägenhet.

Utskottet håller med regeringen om att EU bör verka för en samlad pensionsinformation i EU-länderna. Det skulle underlätta besluten som pensionsspararna står inför när det gäller sparande och pensionering.

Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Därefter skickades utlåtandet för kännedom till EU-kommissionen och till Regeringskansliet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2012-05-08 Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-30 Beslut: 2012-05-31

Utlåtande 2011/12:SfU15 (pdf, 85 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vitbok om pensioner

Betänkande 2011/12:UU15

Riksdagen godkände ett nytt värdlandsavtal mellan Sveriges regering och Internationella institutet för demokrati och fria val, International IDEA. Det nya avtalet ersätter ett värdlandsavtal från 1995.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU15 (pdf, 63 kB)

Betänkande 2011/12:UU14

Riksdagen godkände ett nytt värdlandsavtal mellan Sveriges regering och Organisationen för det globala nätverket för vattenfrågor. Det nya avtalet ersätter ett värdlandsavtal från 2002.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU14 (pdf, 67 kB)

Betänkande 2011/12:UU11

Regeringen har lämnat en skrivelse om Sveriges exportkontrollpolitik under 2011 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden. Det senare innebär att produkterna kan användas för civila ändamål men också vid framställning av bland annat vapen. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 12
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU11 (pdf, 184 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll