Dokument & lagar (78 träffar)

Betänkande 2007/08:NU7

Riksdagen ger regeringen i uppdrag att utvärdera rådgivningen till företag. Regeringen har nyligen beslutat om att utreda statens insatser för finansiering av nya, små och medelstora företag. Riksdagen är positiv till detta men tycker alltså att även rådgivningen bör ses över. Det finns olika aktörer som arbetar med rådgivning och finansiering till företag och det har visat sig att aktörernas verksamhetsområden i vissa fall överlappar. Vissa aktörer arbetar enbart med rådgivning, medan andra arbetar med både rådgivning och finansiering. Riksdagen vill att regeringen utreder bland annat om aktörernas roller behöver renodlas mer och om eventuella överlappningar är effektiva eller inte. Riksdagen avslutade Riksrevisionens styrelses redogörelse om statens företagsfrämjande insatser utan att göra några tillägg. Riksdagen sade också nej till Riksrevisionens styrelses framställning angående Almi Företagspartner AB och samhällsuppdraget.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-04-02 Beslut: 2008-04-03

Betänkande 2007/08:NU7 (pdf, 413 kB) Webb-tv debatt om förslag: Företagsfrämjande insatser

Betänkande 2007/08:NU8

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om olika näringspolitiska frågor. Motionerna handlar främst om olika satsningar på det turistpolitiska området. Andra motioner handlar om rymdverksamhet, mode och design, nanoteknik, vidareförädling av skogsråvara, neutronforskningsanläggningen ESS och miljöteknikföretagande.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 5
Justering: 2008-03-06 Debatt: 2008-04-02 Beslut: 2008-04-03

Betänkande 2007/08:NU8 (pdf, 295 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa näringspolitiska frågor

Betänkande 2007/08:SfU6

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 om asyl- och migrationsfrågor samt svenskt medborgarskap. Motionerna handlar bland annat om översyn av begreppet väpnad konflikt i utlänningslagen, samarbetet inom EU, anhöriginvandring, arbetskraftsinvandring och utnyttjande av papperslösa.

Förslagspunkter: 33 Reservationer: 44
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-03-26 Beslut: 2008-03-26

Betänkande 2007/08:SfU6 (pdf, 621 kB) Webb-tv debatt om förslag: Migration och asylpolitik

Betänkande 2007/08:SfU5

Riksdagen vidtar inte några åtgärder med anledning av Riksrevisionens styrelses framställning om Försäkringskassans kontakter med arbetsgivare. Riksrevisionens granskning visar att Försäkringskassan i många fall inte fullgör sitt uppdrag att utreda möjligheten till anpassning av den sjukskrivnes arbetsplats och alternativa nya arbetsuppgifter. Riksrevisionen har funnit flera brister i Försäkringskassans utredningar. Riksdagen utgår från att regeringen och Försäkringskassan beaktar slutsatserna av Riksrevisionens granskning.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 3
Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-26 Beslut: 2008-03-26

Betänkande 2007/08:SfU5 (pdf, 131 kB) Webb-tv debatt om förslag: Försäkringskassans kontakter med arbetsgivare

Betänkande 2007/08:SfU4

Riksdagen sade nej till motioner om socialavgifter. Motionerna handlar bland annat om minskade socialavgifter, arbetsgivaravgifter för visstidsanställda och överskott i socialförsäkringssystemen. Riksdagen har även behandlat regeringens skrivelse 2007/08:33 Redovisning av kartläggning av systemet med vinstandelsstiftelser. Riksdagen lägger regeringens skrivelse till handlingarna.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Justering: 2008-03-06 Debatt: 2008-03-26 Beslut: 2008-03-26

Betänkande 2007/08:SfU4 (pdf, 161 kB) Webb-tv debatt om förslag: Socialavgifter

Betänkande 2007/08:NU9

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om handelspolitiska frågor. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 9
Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-26 Beslut: 2008-03-27

Betänkande 2007/08:NU9 (pdf, 297 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa handelspolitiska frågor

Betänkande 2007/08:KU15

Riksdagen gav regeringen i uppdrag att göra en utvärdering av verksamheten vid Granskningsnämnden för radio och TV. Riksdagen konstaterar att nämnden har fått kritik för sina arbetsmetoder och att resultatet av granskningar har ifrågasatts. Granskningsnämnden är en statlig myndighet som granskar innehållet i radio- och tv-program efter anmälningar från tittare och lyssnare eller på eget initiativ. Riksdagen sade också ja till en reservation från s, v, och mp som innebär att regeringen får i uppdrag att se över mediekoncentrationen, som under senare år har ökat. Vidare sade riksdagen nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 och 2007 om tryck- och yttrandefrihet.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 7
Beredning: 2008-01-31 Justering: 2008-03-06 Debatt: 2008-03-12 Beslut: 2008-03-12

Betänkande 2007/08:KU15 (pdf, 262 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tryck- och yttrandefrihet

Betänkande 2007/08:KU18

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 och 2007 om vallagen. Skälet är att Grundlagsutredningen arbetar med de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om valkretsar, elektroniska röstningsförfaranden, utformningen av valsedlar, distribution av valsedlar, registrering av kandidater, utdrag ur val- och folkbokföringsdatabasen, funktionshindrades möjligheter att delta i val samt förbud mot vissa opinionsundersökningar.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 1
Beredning: 2008-02-12 Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-13 Beslut: 2008-03-18

Betänkande 2007/08:KU18 (pdf, 228 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vallagsfrågor

Betänkande 2007/08:KU13

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 och 2007 om minoritetsfrågor. Motionerna handlar bland annat om omnämnande av de nationella minoriteterna i grundlagen, förvaltningsområdena, fler nationella minoriteter, utbildning, stöd till organisationer, äldreomsorg, medier och den romska minoriteten.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 11
Beredning: 2008-02-12 Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-13 Beslut: 2008-03-18

Betänkande 2007/08:KU13 (pdf, 610 kB) Webb-tv debatt om förslag: Minoritetsfrågor

Betänkande 2007/08:KU16

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 och 2007 om offentlighet och sekretess. Motionerna gäller översyn av sekretesslagen, åtgärder i syfte att motverka missbruk av offentlighetsprincipen, skyddade personuppgifter, sekretess i samverkansgrupper, för förundersökning och i domstol samt offentlighet för hovstaterna och uppgifter om svenska Stasikontakter.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 1
Beredning: 2008-02-12 Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-12 Beslut: 2008-03-12

Betänkande 2007/08:KU16 (pdf, 284 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sekretessfrågor

Betänkande 2007/08:NU6

En ny lag om ekodesign ska införas och lagarna om krav på kylskåp, frysar och lysrörsarmatur när det gäller energieffektivitet ska upphöra att gälla. Det har riksdagen sagt ja till. Ekodesign handlar om att elapparater ska ha en effektiv energianvändning och låg miljöpåverkan. EU har antagit ett direktiv om ekodesign som ska införlivas i medlemsstaternas lagar. Den nya lagen börjar gälla den 1 maj 2008 och lagarna som ska upphöra att gälla gör detta den siste april 2008.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-02-12 Debatt: 2008-03-05 Beslut: 2008-03-06

Betänkande 2007/08:NU6 (pdf, 907 kB)

Betänkande 2007/08:KU14

Riksdagen sade nej till motionsförslag om författningsfrågor från den allmänna motionstiden 2006 och 2007. Flera av motionerna tar upp samma, eller nästan samma, frågor som riksdagen behandlade våren 2007 (bet. 2006/07:KU11) och har därför fått en förenklad behandling. Övriga motionsförslag handlar om statsskicket, valsystemet, utnämningar och förtroendeuppdrag, den svenska förvaltningsmodellen, uppenbarhetsrekvisitet och författningsdomstol samt redovisning av partibidrag.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 2
Beredning: 2008-01-15 Justering: 2008-02-12 Debatt: 2008-02-20 Beslut: 2008-02-20

Betänkande 2007/08:KU14 (pdf, 322 kB)

Betänkande 2007/08:KU11

Riksdagen sade nej till motionsförslag om fri- och rättigheter från den allmänna motionstiden 2006 och 2007. Förslagen handlar i huvudsak om negativ föreningsfrihet, grundläggande bestämmelser i regeringsformen, antisemitism, konventioner om mänskliga rättigheter, integritetsfrågor, retroaktivitetsfrågor, samvetsfrihet, en ny nationell handlingsplan för mänskliga rättigheter, stärkande av äganderätten, HBT-frågor, livsåskådningsfrihet, föreningars ekonomiska förehavanden och möjligheten att utöva yttrandefrihet på offentliga platser.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 3
Beredning: 2008-01-22 Justering: 2008-02-12 Debatt: 2008-02-20 Beslut: 2008-02-20

Betänkande 2007/08:KU11 (pdf, 440 kB)

Betänkande 2007/08:KU17

Riksdagen sade nej till motionsförslag om lagstiftningsprocessen från den allmänna motionstiden 2006 och 2007. Motionerna gäller avreglering, könsneutral lagstiftning, konsekvensanalyser, barns deltagande i utredningsarbete, geografisk spridning i utredningarnas sammansättning samt rättsinformationssystemet.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 3
Beredning: 2008-01-15 Justering: 2008-01-31 Debatt: 2008-02-20 Beslut: 2008-02-20

Betänkande 2007/08:KU17 (pdf, 209 kB)

Betänkande 2007/08:NU5

Regeringen har redovisat sin årliga uppföljning av Sveriges handlingsprogram för tillväxt och sysselsättning för perioden 2006-2008 i linje med EU:s Lissabonstrategi. Riksdagen gav regeringen i uppdrag att ge vissa frågor större utrymme i det nya svenska handlingsprogram som kommer att arbetas fram under år 2008. Det gäller jämställdhetsfrågor och insatser för sociala företag med bäring på Lissabonstrategin. Handlingsprogrammet bör även kompletteras med en beskrivning av det som görs för att bekämpa sådant skattefusk som exempelvis användningen av svart arbetskraft.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Justering: 2007-12-04 Debatt: 2008-01-23 Beslut: 2008-01-23

Betänkande 2007/08:NU5 (pdf, 170 kB)

Betänkande 2007/08:NU14

Riksdagen sade ja till regeringens förslag till ny konkurrenslag. Syftet är att undanröja hinder för en effektiv konkurrens och öka effektiviteten i handläggningen av överträdelser av lagens förbud. Den nya lagen är också en anpassning av den svenska konkurrenslagstiftningen till de regler som gäller inom EU. Lagändringarna börjar gälla den 1 november 2008.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2008-05-13 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:NU14 (pdf, 8379 kB)

Betänkande 2007/08:NU13

Riksdagen gav klartecken till samgåendet mellan Posten AB och Post Danmark A/S. Syftet är att stärka den affärsmässiga utvecklingen av Posten och säkra samhällsservicen. Regeringen får rätt att minska statens ägarandel till som lägst 34 procent av rösterna i det sammanslagna bolaget. Därmed behåller staten kontrollerande makt över bolagsordningen och ett dominerande inflytande. I avsiktsförklaringen anger regeringen att det sammanslagna bolaget även i fortsättningen ska bedriva en verksamhet som gör det möjligt att tillhandahålla en samhällsomfattande posttjänst i Sverige.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:NU13 (pdf, 283 kB) Webb-tv debatt om förslag: bet 2007/08 NU13

Betänkande 2007/08:KU12

Riksdagen ändrar i 6 kap. 8 § radio- och TV-lagen (1996:844) som innebär att en lydelse som paragrafen fått av misstag rättas.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-12-13 Debatt: 2007-12-19 Beslut: 2007-12-19

Betänkande 2007/08:KU12 (pdf, 87 kB)

Betänkande 2007/08:KU2

Riksdagen godkänner riksdagsstyrelsens förslag om registrering av riksdagsledamöters åtaganden och ekonomiska intressen med vissa ändringar. Detta innebär att registreringen görs obligatorisk för alla ledamöter och att lagen om registrering anpassas till personuppgiftslagen. Bland annat ska registret innehålla uppgifter om aktieinnehav, avlönad anställning som inte är av endast tillfällig karaktär, inkomstbringande självständig verksamhet som bedrivs vid sidan av uppdraget som riksdagsledamot samt olika styrelseuppdrag och statliga eller kommunala uppdrag som inte är av endast tillfällig karaktär. Skulder ska inte registreras. Uppgifterna i registret ska vara offentliga. Lagändringarna börja gälla den 1 mars 2008.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2007-10-16 Justering: 2007-12-13 Debatt: 2007-12-19 Beslut: 2007-12-19

Betänkande 2007/08:KU2 (pdf, 833 kB) Webb-tv debatt om förslag: Registreringen av riksdagsledamöters åtaganden m.m.

Betänkande 2007/08:NU3

Riksdagen sade ja till regeringens förslag i budgetpropositionen om 2,8 miljarder i anslag till energiområdet. Riksdagen ställer sig också bakom regeringens förslag till investeringsplan och finansiella befogenheter för Svenska kraftnät samt till att Svenska kraftnäts ansvar för effektbalansen ska gälla i ytterligare tre år.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 10
Justering: 2007-11-27 Debatt: 2007-12-17 Beslut: 2007-12-19

Betänkande 2007/08:NU3 (pdf, 457 kB)