Dokument & lagar (101 träffar)

Betänkande 2007/08:SfU11

En föräldrar har rätt till tillfällig föräldrapenning för vård av barn som inte har fyllt tolv år om föräldern måste vara borta från arbetet. Från den 1 juli 2008 måste föräldern med ett intyg eller på annat sätt styrka att barnet har varit frånvarande från förskola, familjedaghem, fritidshem eller skola. Den verksamhet där barnet normalt vistas, oavsett om det är en enskild eller offentlig huvudman, ska vara skyldig att på förälderns begäran utfärda ett sådant intyg. Syftet är att förhindra missbruk eller överutnyttjande av den tillfälliga föräldrapenningen.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2008-05-08 Debatt: 2008-05-20 Beslut: 2008-05-21

Betänkande 2007/08:SfU11 (pdf, 637 kB) Webb-tv debatt om förslag: Åtgärder mot missbruk av tillfällig föräldrapenning

Betänkande 2007/08:SfU8

Landstingens skyldighet att erbjuda bland annat asylsökande hälso- och sjukvård samt tandvård skrivs in i en ny lag. Lagen innebär en formalisering av de avtal som i dag finns mellan staten och Sveriges Kommuner och Landsting och förändrar inte omfattningen av vården. Den nya lagen börjar gälla den 1 juli 2008. Lagen ska inte gälla för vuxna personer som fått avslag på sin asylansökan men stannar kvar i landet som så kallade gömda och personer som inte sökt asyl, så kallade papperslösa. Regeringen fortsätter att arbeta med frågan om en eventuell utvidgning av vården för asylsökande samt gömda/papperslösa.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 4
Justering: 2008-05-08 Debatt: 2008-05-20 Beslut: 2008-05-21

Betänkande 2007/08:SfU8 (pdf, 530 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om hälso- och sjukvård åt asylsökande m.fl.

Betänkande 2007/08:KU22

En lag med tillfälliga bestämmelser om tillstånd att sända lokalradio införs. Lagen ska reglera tillståndsperiodens längd och möjligheten till förlängning av sändningstillstånd. För dem som har fått sina tillstånd enligt lokalradiolagen ska lagen dessutom reglera innehållet i sändningarna. En hänvisning till den tillfälliga lagen ska göras i radio- och TV-lagen. Den tillfälliga lagen om tillstånd att sända lokalradio börjar gälla den 1 juli 2008 och gäller till den 31 december 2009.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-06 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:KU22 (pdf, 479 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tillstånd att sända lokalradio

Betänkande 2007/08:JuU20

Riksdagen godkände Prümrådsbeslutet som är ett utkast till rådsbeslut som har förhandlats fram inom EU. Rådsbeslutet handlar om ett fördjupat gränsöverskridande samarbete, särskilt för att bekämpa terrorism och gränsöverskridande brottslighet. Det innehåller bestämmelser som syftar till att utveckla informationsutbytet inom EU, framför allt när det gäller uppgifter i DNA-, fingeravtrycks- och fordonsregister. Det finns även bestämmelser om samarbete för att förebygga terroristbrott samt andra former av samarbete, främst gemensamma insatser inom EU och bistånd vid större evenemang, katastrofer och allvarliga olyckor. Dessutom innehåller utkastet bestämmelser om dataskydd.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 2
Justering: 2008-05-06 Debatt: 2008-05-19 Beslut: 2008-05-20

Betänkande 2007/08:JuU20 (pdf, 5634 kB) Webb-tv debatt om förslag: Godkännande av Prümrådsbeslutet

Utlåtande 2007/08:JuU32

Justitieutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av två meddelanden från EU-kommissionen om upptrappning av kampen mot terrorism och bättre sprängämnessäkerhet. Utskottet ser positivt på att arbetet med EU:s strategi för kampen mot terrorism utvecklas på sätt som kommissionen beskrivet det i meddelandet. Samtidigt understryker utskottet vikten av att det vid varje enskild åtgärd som föreslås måste säkerställas att de mänskliga rättigheterna och rättsstatsprincipen liksom de grundlagsfästa fri- och rättigheterna respekteras. I meddelandet nämns bland annat säkerhet i stadstrafik. Utskottet vill betona att de åtgärder som vidtas måste stå i proportion till de mål som ska uppnås, såväl på detta område som på andra. Det gäller att åstadkomma säkerhetshöjande åtgärder som inte upplevs som onödiga eller inskränkande på ett omotiverat sätt för medborgarna. När det gäller meddelandet om bättre sprängämnessäkerhet pekar utskottet på att det kommer att krävas en noggrann analys och omfattande samordning av olika intressen till följd av handlingsplanens komplexitet och övergripande karaktär. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-05-06 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Utlåtande 2007/08:JuU32 (pdf, 557 kB)

Betänkande 2007/08:JuU30

Regeringen har i en skrivelse redovisat en nationell strategi för att möta hotet från terrorism. Regeringen berättar om sin syn på utgångspunkterna för svensk terrorismbekämpning och presenterar viktigare förslag som kommer att genomföras under mandatperioden.

Förslagspunkter: 16 Reservationer: 15
Justering: 2008-05-06 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:JuU30 (pdf, 396 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nationell strategi för att möta hotet från terrorism

Betänkande 2007/08:JuU26

Tullverket och Kustbevakningen får större möjligheter att ingripa mot rattfylleri och sjöfylleri. Tjänstemän vid Tullverket och Kustbevakningen ska få ta alkoholutandningsprov, både rutinmässiga sållningsprov och bevisprov, och göra ögonundersökningar för att förebygga, upptäcka och utreda rattfylleribrott. Tjänstemän vid Kustbevakningen ska även få ta bevisprov på den som misstänks för sjöfylleri. Tullverket och Kustbevakningen får inleda förundersökning om rattfylleribrott och Kustbevakningen om sjöfylleribrott. Tjänstemännen vid myndigheterna ska få vidta utredningsåtgärder och använda vissa tvångsmedel före och under en förundersökning. För att förhindra rattfylleribrott får tjänstemännen vidare omhänderta bland annat fordonsnycklar. Dessutom får myndigheterna omhänderta körkort. Det blir möjligt att ta blodprov på förare som varit inblandade i vägtrafikolyckor och på grund av det inte kan lämna alkoholutandningsprov eller genomgå ögonundersökning, även om det saknas misstanke om trafiknykterhetsbrott. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 5
Justering: 2008-05-06 Debatt: 2008-05-14 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:JuU26 (pdf, 2023 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ökade möjligheter att ingripa mot rattfylleri och sjöfylleri

Betänkande 2007/08:NU11

Fjärrvärmeföretag blir skyldiga att förhandla med fjärrvärmekunder om vissa avtalsvillkor om kunden begär det. Det gäller bland annat priset på fjärrvärme. Skulle man inte komma överens kan någon av parterna ansöka om medling hos en fjärrvärmenämnd som ska finnas hos Statens energimyndighet. Fjärrvärmeföretagen ska redovisa fler uppgifter än tidigare i sin årsredovisning. Då kan Energimarknadsinspektionen lättare övervaka marknaden. Företagen ska också se till att prisuppgifter finns enkelt tillgängliga för både kunder och allmänheten. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 4
Justering: 2008-04-17 Debatt: 2008-05-08 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:NU11 (pdf, 2371 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fjärrvärmelag m.m.

Betänkande 2007/08:JuU19

Regeringen har rapporterat till riksdagen om hur tingsrättsorganisationen ska utvecklas vidare. Regeringen tar ställning till samtliga inneliggande förslag till förändringar av tingsrättsorganisationen. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-22 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:JuU19 (pdf, 116 kB) Webb-tv debatt om förslag: En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation

Betänkande 2007/08:JuU17

Alla Sveriges beskickningar och karriärkonsulat har i dag obligatoriskt uppgiften att vara passmyndighet. Så ska det inte vara längre. Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer ska i stället få avgöra i vilken utsträckning dessa myndigheter ska utföra uppgifter som passmyndighet. Lagändringen börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-04-22 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:JuU17 (pdf, 169 kB)

Betänkande 2007/08:SfU7

En myndighet som har skäl att anta att en annan myndighet felaktigt beslutat om eller betalat ut förmåner till en person måste informera den andra myndigheten om detta. Beslutet omfattar de förmåner som beslutas av Försäkringskassan, Migrationsverket, CSN, Arbetsförmedlingen, kommunernas socialnämnder och a-kassorna. Samma myndigheter, utom kommunerna, blir skyldiga att lämna ut uppgifter. Skatteverket, utom verkets brottsbekämpande verksamhet, och Kronofogdemyndigheten måste också lämna ut uppgifter. Riksdagens beslut grundar sig på ett förslag från regeringen. Reglerna börjar gälla från och med den 1 juni 2008.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-23

Betänkande 2007/08:SfU7 (pdf, 257 kB) Webb-tv debatt om förslag: Underrättelseskyldighet vid felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen

Utlåtande 2007/08:KU23

Konstitutionsutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av ett dokument från EU-kommissionen om mobil-tv. Vidare berörs dels ett arbetsdokument om mediemångfald, dels ett meddelande från kommissionen om fördelning av radiofrekvenser. Utskottet anser liksom kommissionen att det är viktigt att radiofrekvenserna fördelas på ett samordnat sätt i Europa. Detta för att man ska kunna dra fördel av övergången till digital tv och möjliggöra innovativa tjänster, till exempel mobil-tv. En samordning är nödvändig för att bland annat undvika skadlig radiostörning och göra det möjligt att effektivt utnyttja de frigjorda frekvenserna. Utskottet påminner om bestämmelserna i de svenska grundlagarna och understryker att det är viktigt sträva efter att radiofrekvenserna används på ett sätt som leder till största möjliga yttrandefrihet och informationsfrihet. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-04-03 Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-17 Beslut: 2008-04-17

Utlåtande 2007/08:KU23 (pdf, 138 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utlåtande om mobil-tv

Betänkande 2007/08:JuU14

Riksdagen sa nej till motioner om kriminalvård från den allmänna motionstiden 2007. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar exempelvis om införande av ett förmånssystem, sysselsättning och åtgärder mot narkotika. I ett särskilt betänkande behandlas andra motioner om kriminalvård som tar upp samma, eller nästan samma, frågor som utskottet behandlade 2006/07. Motionerna behandlas förenklat i betänkande 2007/08:JuU29.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 7
Justering: 2008-04-08 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:JuU14 (pdf, 214 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kriminalvårdsfrågor

Betänkande 2007/08:JuU16

Riksdagen sa nej till motioner om unga lagöverträdare från allmänna motionstiden åren 2006 och 2007. Motionerna handlar bland annat om brottsförebyggande arbete, påföljder, myndighetssamverkan och polisens arbete.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 4
Justering: 2008-04-03 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:JuU16 (pdf, 184 kB) Webb-tv debatt om förslag: Unga lagöverträdare

Betänkande 2007/08:KU19

Regeringen har rapporterat till riksdagen om arbetet inom de kommittéer, utredningar, som regeringen har tillsatt. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-04-01 Debatt: 2008-04-17 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:KU19 (pdf, 80 kB)

Betänkande 2007/08:NU10

Riksdagen sa nej till motioner om energipolitik från den allmänna motionstiden 2007. Motionerna handlar om biobränsle och alternativa drivmedel, naturgas, vindkraft, vattenkraft, solenergi, torv, Euratom, kärnenergiforskning inom EU, statsstöd till kol och samordnad teknikupphandling.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 12
Justering: 2008-03-13 Debatt: 2008-04-02 Beslut: 2008-04-03

Betänkande 2007/08:NU10 (pdf, 309 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa energipolitiska frågor

Betänkande 2007/08:NU7

Riksdagen ger regeringen i uppdrag att utvärdera rådgivningen till företag. Regeringen har nyligen beslutat om att utreda statens insatser för finansiering av nya, små och medelstora företag. Riksdagen är positiv till detta men tycker alltså att även rådgivningen bör ses över. Det finns olika aktörer som arbetar med rådgivning och finansiering till företag och det har visat sig att aktörernas verksamhetsområden i vissa fall överlappar. Vissa aktörer arbetar enbart med rådgivning, medan andra arbetar med både rådgivning och finansiering. Riksdagen vill att regeringen utreder bland annat om aktörernas roller behöver renodlas mer och om eventuella överlappningar är effektiva eller inte. Riksdagen avslutade Riksrevisionens styrelses redogörelse om statens företagsfrämjande insatser utan att göra några tillägg. Riksdagen sade också nej till Riksrevisionens styrelses framställning angående Almi Företagspartner AB och samhällsuppdraget.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-04-02 Beslut: 2008-04-03

Betänkande 2007/08:NU7 (pdf, 413 kB) Webb-tv debatt om förslag: Företagsfrämjande insatser

Betänkande 2007/08:JuU10

Riksdagen gav regeringen i uppdrag att undersöka om polisen i de nordiska länderna borde få bättre möjligheter att samarbeta operativt över gränserna. Ställningstagandet gjordes med anledning av en motion om situationen i Tornedalen där Sverige har lång landgräns mot Finland. Riksdagen menar att behoven kan finnas även i förhållande till övriga nordiska länder. Regeringen bör därför göra en översyn inom ramen för det nordiska samarbetet. Riksdagen vill inte heller begränsa översynen till att bara omfatta ingripanden för att avvärja omedelbar fara för liv och hälsa. Riksdagen sade vidare nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om polisen.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 12
Justering: 2008-03-25 Debatt: 2008-04-02 Beslut: 2008-04-02

Betänkande 2007/08:JuU10 (pdf, 605 kB) Webb-tv debatt om förslag: Polisfrågor

Betänkande 2007/08:NU8

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om olika näringspolitiska frågor. Motionerna handlar främst om olika satsningar på det turistpolitiska området. Andra motioner handlar om rymdverksamhet, mode och design, nanoteknik, vidareförädling av skogsråvara, neutronforskningsanläggningen ESS och miljöteknikföretagande.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 5
Justering: 2008-03-06 Debatt: 2008-04-02 Beslut: 2008-04-03

Betänkande 2007/08:NU8 (pdf, 295 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa näringspolitiska frågor

Betänkande 2007/08:SfU6

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 om asyl- och migrationsfrågor samt svenskt medborgarskap. Motionerna handlar bland annat om översyn av begreppet väpnad konflikt i utlänningslagen, samarbetet inom EU, anhöriginvandring, arbetskraftsinvandring och utnyttjande av papperslösa.

Förslagspunkter: 33 Reservationer: 44
Justering: 2008-03-11 Debatt: 2008-03-26 Beslut: 2008-03-26

Betänkande 2007/08:SfU6 (pdf, 621 kB) Webb-tv debatt om förslag: Migration och asylpolitik