Dokument & lagar (466 träffar)

utskottsdokument 2011/12:2B0A4C

Miljö- och jordbruksutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2011/12 if DOCPROPERTY UtkastDatumNej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Beredningsområde Miljö- och jordbruksutskottet bereder ärenden som rör jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring samt jakt och fiske. Utskottet behandlar även

2012-11-23

Utskottsmöte 2011/12:40 Torsdag 2012-08-30 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2011/12:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:40 Datum och tid: 2012-08-30 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. EU-förslag om ändring av rådets beslut 2003/17/EG genom att dess tillämpningsperiod förlängs och genom att förteckningen över tredjeländer och de myndigheter som ansvarar

2012-08-30 10:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:40 DATUM 20120830 TID 10.00 10.15  10.30 10.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-förslag om ändring av rådets beslut 2003/17/EG genom att dess tillämpningsperiod förlängs och genom att förteckningen över tredjeländer och de myndigheter

2012-08-30

Utskottsmöte 2011/12:39 Onsdag 2012-06-20 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2011/12:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:39 Datum och tid: 2012-06-20 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. EU-förslag om ett samråd om fiskemöjligheter för 2013 Överläggning Landsbygdsminister Eskil Erlandsson Landsbygdsdepartementet KOM 2012 278 2. Justering av protokoll

2012-06-20 08:00:00

Omröstning 2011/12:MJU24p9 Utredning om skatt på kadmium m.m.

Votering: betänkande 2011/12:MJU24 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket, förslagspunkt 9 Utredning om skatt på kadmium m.m. Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ11 av Kew Nordqvist och Helena Leander båda MP yrkande 3. Datum: 2012-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 MP, V Parti

2012-06-20

Omröstning 2011/12:MJU24p1 Ett rikt odlingslandskap och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2011/12:MJU24 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket, förslagspunkt 1 Ett rikt odlingslandskap och biologisk mångfald Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ9 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 2. Datum: 2012-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja

2012-06-20

Omröstning 2011/12:MJU24p3 Handlingsprogram för minskad klimatpåverkan från livsmedelskedjan

Votering: betänkande 2011/12:MJU24 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket, förslagspunkt 3 Handlingsprogram för minskad klimatpåverkan från livsmedelskedjan Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ10 av Jens Holm m.fl. VDatum: 2012-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, MP, V Parti

2012-06-20

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:39

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:39 DATUM 20120620 TID 08.00 08.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-förslag om ett samråd om fiskemöjligheter för 2013 Utskottet överlade enligt RO 10:4 med landsbygdsminister Eskil Erlandsson, åtföljd av tjänstemännen Maria Rosander,

2012-06-20

Utskottsmöte 2011/12:38 Torsdag 2012-06-14 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2011/12:38 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:38 Datum och tid: 2012-06-14 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Partnerskapsavtalet om fiske mellan EU och Republiken Guinea-Bissau Ev. överläggning Landsbygdsminister Eskil Erlandsson Landsbygdsdepartementet KOM 2012 256 KOM

2012-06-14 08:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:38

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:38 DATUM 20120614 TID 08.00 08.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Partnerskapsavtal om fiske mellan EU och Republiken Guinea-Bissau Utskottet beslutade att, enligt RO 10:4, överlägga med lands-bygdsminister Eskil Erlandsson, åtföljd av

2012-06-14

Omröstning 2011/12:MJU21p14 Pälsdjur

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 14 Pälsdjur Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ203 av Jens Holm m.fl. V2011/12:MJ220 av Helena Leander m.fl. MP2011/12:MJ264 av Anna Steele FP2011/12:MJ376 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 18, 2011/12:MJ436

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p19 Importförbud

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 19 Importförbud Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ443 av Richard Jomshof SD yrkande 2 och 2011/12:MJ461 av Richard Jomshof och David Lång båda SD yrkande 1. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p9 Validering av alternativa metoder

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 9 Validering av alternativa metoder Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ15 av Josef Fransson och Richard Jomshof båda SDDatum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p17 Djurskyddstillsyn

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 17 Djurskyddstillsyn Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ249 av Isak From och Katarina Köhler båda S2011/12:MJ334 av Anna Steele FP2011/12:MJ366 av Catharina Bråkenhielm S2011/12:MJ376 av Matilda Ernkrans m.fl.

2012-06-13

Proposition 2011/12:158

Regeringens proposition 2011/12:158 Sekretessen för djur- och växtarter Prop. 2011/12:158 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 7 juni 2012 Carl Bildt Lena Ek Miljödepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås en ändring i offentlighets- och sekretesslagens


Utskottsberedning: 2012/13:MJU3
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,

Proposition 2011/12:158 (pdf, 264 kB)

Betänkande 2011/12:MJU24

Regeringen har lämnat en redogörelse för hur den har arbetat med miljö-, klimat- och energifrågor inom jordbruket under perioden 2007-2011. Regeringen redovisar de viktigaste statliga insatserna och bedömer vilka effekter de har haft. Skrivelsen är ett komplement till den redovisning regeringen gav i budgetpropositionen för 2012.

Regeringens övergripande mål med arbetet är att skapa bättre förutsättningar för företagande inom de så kallade gröna näringarna - jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring, fiske samt rennäring. Detta ska i sin tur ge möjligheter till en positiv utveckling på landsbygden med en produktion som är ekonomiskt, miljömässigt och socialt hållbar. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutar ärendet.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 12
Justering: 2012-06-07 Debatt: 2012-06-19 Beslut: 2012-06-20

Betänkande 2011/12:MJU24 (pdf, 254 kB) Webb-tv debatt om förslag: Miljö-, klimat- och energiinsatser inom jordbruket

Betänkande 2011/12:MJU20

Ett pricksystem för fiskare som överträder gemensamma EU- regler ska införas i Sverige. Reglerna är en anpassning till EU:s direktiv och ska säkerställa att de gemensamma bestämmelserna för fiskeripolitiken följs.

Pricksystemet ska varna innehavare av fartygstillstånd och befälhavare på fiskefartyg som överträder regler inom området. Vid upprepade allvarliga överträdelser, och då en befälhavare eller innehavaren av ett fartygstillstånd fått ett visst antal prickar, kan yrkesfiskarlicensen och fartygstillståndet återkallas. Befälhavare kan också förbjudas att verka på fiskefartyg.

De nya reglerna börjar gälla den 1 augusti 2012.

 

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-06-07 Debatt: 2012-06-18 Beslut: 2012-06-19

Betänkande 2011/12:MJU20 (pdf, 586 kB)

Utskottsmöte 2011/12:37 Torsdag 2012-06-07 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2011/12:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:37 Datum och tid: 2012-06-07 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Miljöråd 11 juni 2012 Information Miljöminister Lena Ek Miljödepartementet 2. Kl. 09.00 Extra Jordbruks- och fiskeråd 12 juni 2012 Information Statssekreteraren

2012-06-07 08:00:00

Omröstning 2011/12:MJU25p13 Sveriges klimatmål

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 13 Sveriges klimatmål Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ382 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 9 och 2011/12:MJ407 av Lars Ohly m.fl. V yrkandena 3 och 4. Datum: 2012-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2012-06-07

Omröstning 2011/12:MJU25p2 Innehåll i tillstånd

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 2 Innehåll i tillstånd Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i miljöbalken i de delar det avser 22 kap. 25 d 14. Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:125 punkt 1 i denna del och avslår motion

2012-06-07