Dokument & lagar (22 träffar)

utskottsdokument 2011/12:2B0A5C

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet riksmötet 2011/12 DOCPROPERTY Status if DOCPROPERTY UtkastDatumNej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Det sammansatta utrikes- och försvars-utskottets verksamhet Utrikes- och försvarsutskotten har under 2011/12 års riksmöte beslutat att bereda ärenden

2012-11-23

Omröstning 2011/12:UFöU3p1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella Kosovostyrkan (Kfor)

Votering: betänkande 2011/12:UFöU3 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella Kosovostyrkan Kforförslagspunkt 1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella Kosovostyrkan Kfor Riksdagen medger att regeringen ställer en svensk väpnad styrka till förfogande för deltagande i Natos fredsfrämjande insats i Kosovo

2011-12-14

Omröstning 2011/12:UFöU2p2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF)

Votering: betänkande 2011/12:UFöU2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF Riksdagen medger att regeringen ställer en svensk väpnad styrka bestående av högst 855 personer till

2011-12-14

Omröstning 2011/12:UFöU2p1 Avslag på proposition 2011/12:29

Votering: betänkande 2011/12:UFöU2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 1 Avslag på proposition 2011/12:29 Riksdagen avslår motion 2011/12:U9 yrkande 1. Datum: 2011-12-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående

2011-12-14

Omröstning 2011/12:UFöU2p3 Civila insatser i Afghanistan

Votering: betänkande 2011/12:UFöU2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 3 Civila insatser i Afghanistan Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U9 yrkande 3 och 2011/12:U10 yrkande 2. Datum: 2011-12-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2011-12-14

Betänkande 2011/12:UFöU3

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om ett svenskt deltagande i den internationella Kosovostyrkan. Detta under förutsättning att FN:s säkerhetsråd fortsätter att stödja insatsen.

Sverige ställer en väpnad styrka om högst 70 personer till förfogande fram till och med den 1 april 2012 för Natos fredsfrämjande insats i Kosovo. Styrkan ska därefter successivt minska fram till utgången av 2013 då den avvecklas helt. Syftet med den internationella styrkan är enligt FN:s säkerhetsråd att upprätthålla en fredlig och säker miljö i Kosovo.
 

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2011-11-24 Justering: 2011-12-01 Debatt: 2011-12-12 Beslut: 2011-12-14

Betänkande 2011/12:UFöU3 (pdf, 52 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i den internationella Kosovostyrkan (Kfor)

Betänkande 2011/12:UFöU2

Den svenska väpnade styrkan i Afghanistan får förnyat mandat under 2012. Detta under förutsättning att det även i fortsättningen finns ett mandat för styrkan i FN:s säkerhetsråd. Riksdagen stödjer regeringens inriktning om att den svenska militära insatsen i landat successivt ska anpassas och reduceras.

Den svenska militära insatsen kommer under merparten av 2012 bestå av cirka 500 personer på plats i Afghanistan. Vid utgången av 2012 ska styrkan ha minskat till 400 personer på plats i Afghanistan. Utöver dessa tillkommer den svenska helikopterenheten samt personal som bland annat hjälper till med att frakta hem utrustning och material. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 5
Beredning: 2011-11-24 Justering: 2011-12-01 Debatt: 2011-12-12 Beslut: 2011-12-14

Betänkande 2011/12:UFöU2 (pdf, 142 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:4 DATUM 2011-12-01 TID 09.009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:3. 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU2

2011-12-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:3 DATUM 2011-11-29 TID 10.3010.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:2. 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU2

2011-11-29

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:2 DATUM 2011-11-24 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2011-11-24

Motion 2011/12:U11 av Mikael Jansson och Julia Kronlid (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U11 av Mikael Jansson och Julia Kronlid SD med anledning av prop. 2011/12:33 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella Kosovostyrkan Kfor SD678 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen medger att regeringen ställer en svensk väpnad styrka om högst 50 personer till förfogande för deltagande


Utskottsberedning: 2011/12:UFöU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U11 av Mikael Jansson och Julia Kronlid (SD) (doc, 50 kB)

Motion 2011/12:U10 av Mikael Jansson och Julia Kronlid (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U10 av Mikael Jansson och Julia Kronlid SD med anledning av prop. 2011/12:29 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF SD677 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen medger att regeringen ställer en svensk väpnad styrka om högst 500 personer inklusive


Utskottsberedning: 2011/12:UFöU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:U10 av Mikael Jansson och Julia Kronlid (SD) (doc, 57 kB)

Motion 2011/12:U9 av Hans Linde m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2011/12:U9 av Hans Linde m.fl. V med anledning av prop. 2011/12:29 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF V009 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2011/12:29 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan


Utskottsberedning: 2011/12:UFöU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2011/12:U9 av Hans Linde m.fl. (V) (doc, 66 kB)

Proposition 2011/12:33

Regeringens proposition 2011/12:33 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella Prop. Kosovostyrkan KFOR 2011/12:33 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 9 november 2011 Fredrik Reinfeldt Ewa Björling Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2011/12:UFöU3
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2011/12:33 (pdf, 203 kB)

Proposition 2011/12:29

Regeringens proposition 2011/12:29 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella Prop. säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF 2011/12:29 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 9 november 2011 Fredrik Reinfeldt Ewa Björling Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I


Utskottsberedning: 2011/12:UFöU2
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2011/12:29 (pdf, 340 kB)

Omröstning 2011/12:UFöU1p1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen

Votering: betänkande 2011/12:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen, förslagspunkt 1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen Riksdagen medger att regeringen ställer en svensk väpnad styrka bestående av högst 250 personer till förfogande i

2011-09-21

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:1 DATUM 2011-09-20 TID 10.4511.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2011-09-20

Betänkande 2011/12:UFöU1

Sverige ska fortsätta att delta i den internationella militära insatsen i Libyen. Riksdagen sa ja till regeringens förslag. Beslutet innebär att regeringen ska ställa en svensk väpnad styrka på högst 250 personer till förfogande i högst 30 dagar. Deltagandet är tänkt att inledas den 25 september 2011. En förutsättning är dock att Nato beslutar om en förlängning. Enligt planerna ska Sverige bidra med flygstridskrafter och stödresurser. Det innebär bland annat att fem plan av typen JAS 39 Gripen blir kvar för att verkställa FN:s säkerhetsrådsresolution 1973. Även resurser för informationsoperationer ska ställas till förfogande. Sammantaget handlar det om ett bidrag på cirka 140 personer. Styrkan ska kunna förstärkas tillfälligt vid behov. Sverige har deltagit i den militära insatsen sedan april 2011.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 3
Justering: 2011-09-20 Debatt: 2011-09-21 Beslut: 2011-09-21

Betänkande 2011/12:UFöU1 (pdf, 85 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen

Motion 2011/12:U3 av Bodil Ceballos m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:U3 av Bodil Ceballos m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:5 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2011/12:5 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella


Utskottsberedning: 2011/12:UFöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U3 av Bodil Ceballos m.fl. (MP) (doc, 51 kB)

Motion 2011/12:U2 av Mikael Jansson och Björn Söder (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U2 av Mikael Jansson och Björn Söder SD med anledning av prop. 2011/12:5 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen SD674 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2011/12:5 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen


Utskottsberedning: 2011/12:UFöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U2 av Mikael Jansson och Björn Söder (SD) (doc, 48 kB)
Paginering