Dokument & lagar (57 träffar)

Omröstning 2006/07:KUU1p1 EU:s fördrag

Votering: betänkande 2006/07:KUU1 EU:s fördrag, förslagspunkt 1 EU:s fördrag Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad utskottet anfört om EU:s fördrag. Datum: 2007-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 110 0 1 19 m 80

2007-06-20

Omröstning 2006/07:UU3p1 Det nordiska samarbetet

Votering: betänkande 2006/07:UU3 Norden, förslagspunkt 1 Det nordiska samarbetet Riksdagen avslår motionerna 2006/07:K263 yrkande 2, 2006/07:U222 och 2006/07:U266 yrkandena 1 och 2. Datum: 2007-06-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 104 0 0 26

2007-06-14

Omröstning 2006/07:UbU17p9 Urvalsgruppen för sökande med resultat från högskoleprovet i kombination med arbetslivserfarenhet

Votering: betänkande 2006/07:UbU17 Vägar till högskolan för kunskap och kvalitet, förslagspunkt 9 Urvalsgruppen för sökande med resultat från högskoleprovet i kombination med arbetslivserfarenhet Riksdagen godkänner vad regeringen föreslår om urvalsgrunder och platsfördelning. Därmed bifaller riksdagen proposition 2006/07:107

2007-06-07

Omröstning 2006/07:UbU17p5 Grundläggande behörighet på grund av ålder och arbetslivserfarenhet

Votering: betänkande 2006/07:UbU17 Vägar till högskolan för kunskap och kvalitet, förslagspunkt 5 Grundläggande behörighet på grund av ålder och arbetslivserfarenhet Riksdagen godkänner vad regeringen föreslår om grundläggande behörighet på grund av ålder, arbetslivserfarenhet och kunskaper i svenska och engelska. Därmed

2007-06-07

Omröstning 2006/07:UbU17p2 Utredning gällande högskolebehörighet

Votering: betänkande 2006/07:UbU17 Vägar till högskolan för kunskap och kvalitet, förslagspunkt 2 Utredning gällande högskolebehörighet Riksdagen avslår motion 2006/07:Ub18 yrkande 1. Datum: 2007-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 4 1 99

2007-06-07

Omröstning 2006/07:UbU17p12 Meritvärdering

Votering: betänkande 2006/07:UbU17 Vägar till högskolan för kunskap och kvalitet, förslagspunkt 12 Meritvärdering Riksdagen avslår motionerna 2006/07:Ub18 yrkande 6 och 2006/07:Ub19 yrkande 8. Datum: 2007-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2007-06-07

Omröstning 2006/07:UbU17p1 Förslag om avslag på propositionen

Votering: betänkande 2006/07:UbU17 Vägar till högskolan för kunskap och kvalitet, förslagspunkt 1 Förslag om avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2006/07:Ub17. Datum: 2007-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 106 0 24 m 81 0

2007-06-07

Omröstning 2006/07:UU10p16 EU:s fiskeriavtal

Votering: betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006, förslagspunkt 16 EU:s fiskeriavtal Riksdagen avslår motion 2006/07:MJ390 yrkande 22. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 16 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 90 0 0

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU10p15 Gasledning mellan Ryssland och Tyskland

Votering: betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006, förslagspunkt 15 Gasledning mellan Ryssland och Tyskland Riksdagen avslår motion 2006/07:U3 yrkande 10. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU10p8 Palestinska myndigheten

Votering: betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006, förslagspunkt 8 Palestinska myndigheten Riksdagen avslår motion 2006/07:U3 yrkande 5 i denna del. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU8p2 Vissa frågor om samstämmighet i utvecklingspolitiken

Votering: betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor förslagspunkt 2 Vissa frågor om samstämmighet i utvecklingspolitiken Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U14, 2006/07:U253 yrkande 7 och 2006/07:U258 yrkande 6. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU8p4 Handelsavtal och utvecklingspolitik

Votering: betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor förslagspunkt 4 Handelsavtal och utvecklingspolitik Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U280 yrkandena 1 och 2, 2006/07:N201 yrkande 5 och 2006/07:N293 yrkandena 5 och 6. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU8p1 Sveriges politik för global utveckling - övergripande frågor

Votering: betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor förslagspunkt 1 Sveriges politik för global utveckling övergripande frågor Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U12, 2005/06:U13, 2005/06:U349 yrkande 9, 2006/07:U1 yrkandena 1 och 2, 2006/07:U225 yrkande 4, 2006/07:U253 yrkandena

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UbU14p2 Riksdagens tidigare uttalande om skriftlig information i samband med utvecklingssamtal

Votering: betänkande 2006/07:UbU14 Vissa skolfrågor, förslagspunkt 2 Riksdagens tidigare uttalande om skriftlig information i samband med utvecklingssamtal Riksdagen bifaller proposition 2006/07:86 punkt 2 och avslår motionerna 2006/07:Ub14 yrkande 1 i denna del, 2006/07:Ub15 yrkande 2 och 2006/07:Ub16 i denna del. Datum:

2007-05-31

Omröstning 2006/07:UbU14p1 Riksdagens tidigare uttalanden om avstämningstillfällen i grundskolan

Votering: betänkande 2006/07:UbU14 Vissa skolfrågor, förslagspunkt 1 Riksdagens tidigare uttalanden om avstämningstillfällen i grundskolan Riksdagen bifaller proposition 2006/07:86 punkt 1 och avslår motionerna 2006/07:Ub14 yrkande 1 i denna del, 2006/07:Ub15 yrkande 1 och 2006/07:Ub16 i denna del. Datum: 2007-05-31

2007-05-31

Omröstning 2006/07:UbU13p2 Förflyttning av elever med hänsyn till övriga elevers trygghet och studiero

Votering: betänkande 2006/07:UbU13 Förbättrad ordning, trygghet och studiero i skolan, förslagspunkt 2 Förflyttning av elever med hänsyn till övriga elevers trygghet och studiero Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i skollagen 1985:1100 såvitt avser 4 kap. 6 och 4 kap. 12 Därmed bifaller riksdagen

2007-05-31

Omröstning 2006/07:UbU13p1 Omhändertagande av föremål som tillhör elever

Votering: betänkande 2006/07:UbU13 Förbättrad ordning, trygghet och studiero i skolan, förslagspunkt 1 Omhändertagande av föremål som tillhör elever Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i skollagen 1985:1100 såvitt avser 1 kap. 19-22 och 9 kap. 18 Därmed bifaller riksdagen proposition 2006/07:69 i denna

2007-05-31

Omröstning 2006/07:UU12p8 Krigsmaterielhandel och mänskliga rättigheter, fattigdomsbekämpning m.m.

Votering: betänkande 2006/07:UU12 Strategisk exportkontroll 2006 förslagspunkt 8 Krigsmaterielhandel och mänskliga rättigheter, fattigdomsbekämpning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U9 yrkandena 1, 2, 4 och 5, 2006/07:U219, 2006/07:U253 yrkande 9, 2006/07:U287 yrkande 2 och 2006/07:Sf222 yrkande 1. Datum: 2007-05-24

2007-05-24

Omröstning 2006/07:UU12p7 Det svenska regelsystemet - ändringar och information

Votering: betänkande 2006/07:UU12 Strategisk exportkontroll 2006 förslagspunkt 7 Det svenska regelsystemet ändringar och information Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U7 yrkandena 3-6 och 8-10, 2006/07:U8 och 2006/07:U9 yrkande 10. Datum: 2007-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 v Parti

2007-05-24

Omröstning 2006/07:UU12p4 Internationellt samarbete m.m.

Votering: betänkande 2006/07:UU12 Strategisk exportkontroll 2006 förslagspunkt 4 Internationellt samarbete m.m. Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U293 yrkande 1, 2006/07:U299 yrkandena 1 och 2 samt 2006/07:Sf222 yrkande 2. Datum: 2007-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v, mp Parti Ja

2007-05-24

Paginering