Dokument & lagar (709 träffar)

Interpellation 2019/20:198 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2019/20:198 Det fria skolvalet av Daniel Riazat V till Utbildningsminister Anna Ekström S All forskning indikerar att betydelsen av elevers sociala bakgrund, klasstillhörighet och etniska bakgrund ökar när det gäller skolresultaten. Det fria skolvalet i grundskolan har bidragit till att elever vars föräldrar

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:198 av Daniel Riazat (V) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:195 Värnande av skatteundantag för förnybara drivmedel av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Utsläppen från transportsektorn ökar i en tid då de måste minska kraftigt. En ökad användning av hållbara förnybara drivmedel i stället för fossila kan snabbt minska våra utsläpp av växthusgaser.

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:190 En distansbaserad skatt på tunga lastbilar av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har som mål att minska utsläppen från inrikes transporter med 70 procent till 2030 jämfört med 2010. Men nuvarande åtgärder och beslut bedöms enbart räcka till att minska utsläppen med

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V) (pdf, 117 kB)

Interpellation 2019/20:171 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2019/20:171 Kronofogdemyndighetens nedläggning av lokala kontor av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Kronofogdemyndigheten avser att lägga ned flera av sina lokala kontor. Ett av dessa kontor ligger i Hudiksvall i Hälsingland. Nedläggningen där får stora konsekvenser för möjligheten

Inlämnad: 2019-11-25 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:171 av Ulla Andersson (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:464 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:464 EU:s lista över skatteparadis av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S I oktober beslutade EU:s finansministrar att ta bort skatteparadisen Schweiz och Mauritius från EU:s lista över skatteparadis. Schweiz erbjuder fortfarande låga skattenivåer och avsevärda skatteincitament, och i

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:464 av Tony Haddou (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:462 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:462 Offentlig land-för-land-rapportering av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Den 2829 november träffas EU:s konkurrenskraftsråd. En av frågorna på agendan är förslaget om att multinationella företag offentligt ska rapportera vilka vinster de gör och vilka skatter de betalar i varje

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:462 av Tony Haddou (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:452 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:452 En exitskatt av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Våren 2018 skrotade finansministern förslaget om en ny exitskatt. Sedan dess har inga nya försök presenterats för att täppa till hålen i lagstiftningen. Tanken med exitskatten var att ersätta tioårsregeln, som ska se till att kapitalvinster

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:452 av Tony Haddou (V) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:399 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2019/20:399 Fastighetspaketering av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Vi har väntat länge på de nödvändiga lagändringar som skulle komma som ett resultat av fastighetspaketeringsutredningen. Utredningen skulle: kartlägga och analysera den skattemässiga situationen för företag i fastighetsbranschen

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:399 av Ulla Andersson (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:315 Korruption inom Europeiska unionens medlemsstater av Andreas Lennkvist Manriquez V till Statsrådet Hans Dahlgren S Varje år betalar Europeiska unionen ut mer än 62 miljarder euro i jordbruksstöd. Detta gör jordbruket till unionens enskilt största utgiftsområde, motsvarande 40 procent av unionens totala

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:76 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2019/20:76 Kronofogdemyndighetens nedläggning av lokala kontor av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Kronofogdemyndigheten avser att lägga ned flera av sina lokala kontor. Ett av dessa kontor ligger i Hudiksvall i Hälsingland. Nedläggningen där får stora konsekvenser för möjligheten

Inlämnad: 2019-10-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:76 av Ulla Andersson (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S)

Fråga 2019/20:234 Kemikalieskatten av Olle Thorell S till Finansminister Magdalena Andersson S Kemikalieskatten infördes i juli 2017 och skärptes i år. För att komma till rätta med kemikalier i elektronik och i vitvaror tas en skatt ut efter hur mycket produkten väger. Men utländska företag berörs inte av skatten. Svenska

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:906 Nya angrepp på demokratin i Turkiet av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag har den turkiska säkerhetspolisen gjort en omfattande säkerhetsoperation mot demokratiskt valda kurdiska borgmästare tillhörande HDP-partiet i Turkiet. Över 60 folkvalda kommunfullmäktigeledamöter

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:903 Mänskliga rättigheter i Iran av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Många svensk-iranier känner en stark oro inför Irans utrikesminister Javad Zarifs besök i Sverige och hans sammanträffande med utrikesminister Margot Wallström. Sedan Rohani tillträdde som ny president i juni 2013

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2018/19:302 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:302 Aggressiv skatteplanering av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S I en internationell granskning i fjol som svenska TT och SVT deltog i, samordnad av den tyska ideella medieorganisationen Correctiv, avslöjades de s.k. cum-cum och cum-ex bedrägerierna som drabbat flera länder

Inlämnad: 2019-08-12 Svarsdatum: 2019-09-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:302 av Tony Haddou (V) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Aggressiv skatteplanering

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:818 Sveriges diplomatiska relationer med Slovenien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Slovenien har goda men sparsamma relationer. År 2010 beslutade dåvarande utrikesminister Carl Bildt att stänga Sveriges ambassad i Ljubljana, Slovenien. År 2012 stängde Slovenien sin

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:809 Förmånsbeskattning av miljöbilar av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S För miljöbilar ska förmånsvärdet jämkas till samma nivå som hos motsvarande konventionella bilar för att stimulera omställningen. Det har dock framkommit uppgifter om att Skatteverkets bedömning av förmånsvärdet

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:807 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:807 Förmånsbeskattning av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Det har framkommit uppgifter om att Skatteverkets bedömning av förmånsvärdet på bilar gynnar dem som har en Tesla. När Skatteverket gör prisjusteringen till närmast jämförbara konventionella bil i samma storleksklass hamnar

Inlämnad: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:807 av Ulla Andersson (V) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)