Dokument & lagar (1 443 träffar)

Interpellation 2019/20:198 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2019/20:198 Det fria skolvalet av Daniel Riazat V till Utbildningsminister Anna Ekström S All forskning indikerar att betydelsen av elevers sociala bakgrund, klasstillhörighet och etniska bakgrund ökar när det gäller skolresultaten. Det fria skolvalet i grundskolan har bidragit till att elever vars föräldrar

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:198 av Daniel Riazat (V) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det fria skolvalet

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2018/19:485 Motverkan av lärartapp av Nermina Mizimovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Fler och fler lärare lämnar sina skolor för att höja lönen i en annan kommun eller byta till en friskola för att ha möjlighet att omförhandla sin lön. Det skapar en rörig situation för skolledningar och lärare. Men

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1241 av Mia Sydow Mölleby (V)

Fråga 2017/18:1241 En samisk sanningskommission av Mia Sydow Mölleby V till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Samerna är Sveriges enda ursprungsfolk och har som sådant en särställning bland Sveriges fem nationella minoriteter och inte minst i förhållande till majoritetsbefolkningen. Detta förhållande måste

Inlämnad: 2018-05-02 Svarsdatum: 2018-05-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1241 av Mia Sydow Mölleby (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2017/18:373 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2017/18:373 Studieförbundet Ibn Rushd av Amineh Kakabaveh V till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Rasistiska hatbrott är ett allvarligt problem i dagens Sverige. En grupp som är särskilt utsatt för hatbrott är Sveriges muslimska minoritet. Enligt Brås senaste rapportering, siffror som gäller

Inlämnad: 2018-02-08 Svarsdatum: 2018-03-13 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:373 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 141 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Studieförbundet Ibn Rushd

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S)

Fråga 2016/17:1854 Ekonomistyrning inom sfi av Monica Haider S till Statsrådet Anna Ekström S Under sommaren har en ny auktorisationsmodell för vuxenutbildning och sfi trätt i kraft i Växjö kommun. Denna modell är resultatbaserad, där utbildningssamordnaren får full betalning först då en elev har erhållit betyget godkänd.

Inlämnad: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S) (pdf, 69 kB)

Interpellation 2016/17:540 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2016/17:540 Elevföreträdares synliggörande i skollagen av Daniel Riazat V till Statsrådet Anna Ekström S Under 2015 gick enligt Sveriges Elevkårer 55 procent av gymnasieeleverna på en skola med en elevkår. 27 procent av eleverna var medlemmar i en elevkår, och på de skolor där elevkårer finns är ungefär

Inlämnad: 2017-05-22 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Interpellation 2016/17:540 av Daniel Riazat (V) (pdf, 70 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Elevföreträdares synliggörande i skollagen

Skriftlig fråga 2016/17:1385 av Gunilla Svantorp (S)

Fråga 2016/17:1385 Fredsmonumentet vid Morokulien av Gunilla Svantorp S till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP År 1910 beslutades vid den nordiska fredskonferensen i Stockholm att man skulle samla in medel för att bygga ett fredsmonument på gränsen mellan Sverige och Norge, till minne av den 100-åriga

Inlämnad: 2017-05-11 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1385 av Gunilla Svantorp (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1195 av Faradj Koliev (S)

Fråga 2016/17:1195 Stigmatisering av ekonomiskt utsatta människor av Faradj Koliev S till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Stigmatisering är inte ett nytt fenomen utan har existerat i alla samhällen i alla tider. Det som är nytt är hur stigmatisering påverkar människors möjligheter till ett anständigt

Inlämnad: 2017-04-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1195 av Faradj Koliev (S) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1143 YH-utbildningar av Laila Naraghi S till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin dess företag och anställda

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1058 av Rossana Dinamarca (V)

Fråga 2016/17:1058 Evenemangslista av Rossana Dinamarca V till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Idrottsrörelsen är Sveriges största folkrörelse med sina cirka tre miljoner medlemmar och över en halv miljon ideella ledare. Den förenar, inkluderar och skapar förebilder både för unga och gamla. Idrottsrörelsen

Inlämnad: 2017-03-16 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1058 av Rossana Dinamarca (V) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1022 av Daniel Riazat (V)

Fråga 2016/17:1022 Studenters ekonomi av Daniel Riazat V till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges förenade studentkårer SFS publicerar varje år en studentbudget bland annat baserad på Konsumentverkets siffror för skälig levnadsstandard. Den senaste budgeten visar precis som tidigare år att studenter går back ekonomiskt.

Inlämnad: 2017-03-08 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1022 av Daniel Riazat (V) (pdf, 66 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:942 av Daniel Riazat (V)

Fråga 2016/17:942 Gymnasieelever boende på landsbygden av Daniel Riazat V till Statsrådet Anna Ekström S Statsrådet skrev nyligen i en artikel att varenda unge ska kunna klara gymnasietTyvärr rimmar det illa med den politik hennes partikamrater bedriver i vissa delar av landet. För att kunna klara gymnasiet måste man

Inlämnad: 2017-02-24 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:942 av Daniel Riazat (V) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S)

Fråga 2016/17:538 Naturbruksprogrammet av Caroline Helmersson Olsson S till Statsrådet Anna Ekström S Skolverket har lämnat förslag till regeringen om att inte införa nya inriktningar inom naturbruksprogrammet i gymnasieskolan. Detta har gjorts i två steg. Dels i april detta år, då Skolverket bland annat föreslår att

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:108 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:108 Stängningen av tv-kanalen Newroz TV av Hans Linde V till Utrikesminister Margot Wallström S Tisdagen den 11 oktober stängdes den kurdiska tv-kanalen Newroz TV ned av det franska satellitbolaget Eutelsat. Newroz TV är en Sverigebaserad tv-kanal som sänder nyheter och underhållning på kurdiska och persiska.

Inlämnad: 2016-10-13 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:108 av Hans Linde (V) (pdf, 78 kB)