Dokument & lagar (1 034 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:736 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:736 Skattemedel till Ibn Rushd av Markus Wiechel SD till Statsrådet Anna Ekström S I dag har vi en segregering som fortgår år efter år inom verksamheter som åtnjuter myndighetsstatus men som inte kan granskas. Skattemiljarder pumpas in i Folkbildningsrådet och vidareförs sedan till exempelvis studieförbundet

Inlämnad: 2018-02-06 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:736 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:629 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:629 Turkiets attacker mot SDF i syriska Afrinprovinsen av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet har inlett en enorm offensiv mot mestadels kurdiska SDF-styrkor i Afrinprovinsen i nordöstra Syrien. Syrian Democratic Forces SDF har länge varit den främsta sekulära kraften mot Islamiska

Inlämnad: 2018-01-23 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:629 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:607 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:607 Brott mot mänskliga rättigheter i Kina av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Kina har kommit att bli ett oerhört mäktigt land med förhållandevis mycket inflytande i världen. Det är likväl en diktatur där grundläggande mänskliga fri- och rättigheter inte erkänns och där myndigheterna

Inlämnad: 2018-01-19 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:607 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:606 av Roza Güclü Hedin (S)

Fråga 2017/18:606 Lagförslag i Irak som kan tillåta barnäktenskap av Roza Güclü Hedin S till Utrikesminister Margot Wallström S Religiösa samfund i Irak ska enligt nytt lagförslag själva kunna besluta om vilka som får gifta sig. Detta väcker såväl ilska som oro och förtvivlan i civilsamhället, som tidigare stått emot

Inlämnad: 2018-01-19 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:606 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2017/18:307 av Markus Wiechel (SD)

Interpellation 2017/18:307 Stödet till diktaturens Iran av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Det modiga iranska folket har i flera dagar genomfört omfattande massprotester mot den förtryckande regimen. Något liknande har inte skett sedan 2009. Desperata människor riskerar allt för att göra sina

Inlämnad: 2018-01-09 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:307 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stödet till diktaturens Iran

Skriftlig fråga 2017/18:560 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:560 Regeringens feministiska utrikespolitik rörande protesterna i Iran av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S En bild säger mer än tusen ord. De senaste dagarna har en bild på en kvinna som stolt trotsar slöjtvånget i Iran spridits på sociala medier. Efter ett videoklipp har detta blivit

Inlämnad: 2018-01-09 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:560 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:559 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:559 Iraks oförmåga att garantera säkerheten i Kirkuk av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Den 26 oktober lämnade undertecknad in en skriftlig fråga med anledning av de irakiska styrkornas Iranstödda angrepp mot KRG-regionen. Dessutom har Sverigedemokraterna till följd av den senaste

Inlämnad: 2018-01-09 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:559 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:557 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:557 Stöd till demonstranterna i Iran av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S De folkliga protesterna mot islamistdiktaturens Iran har pågått i många dagar nu. Under protesterna har den iranska regimen tagit till våld och genomfört godtyckliga arresteringar för att kväsa de frihetssökande

Inlämnad: 2018-01-09 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:557 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD)

Fråga 2017/18:516 Ökat våld i gymnasieskolorna av Robert Stenkvist SD till Statsrådet Anna Ekström S Anmälningarna om fysiskt våld i grundskolan och gymnasieskolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört med samma

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-02 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:420 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:420 Sveriges ambassad till Jerusalem av Dennis Dioukarev SD till Utrikesminister Margot Wallström S Under de senaste dagarna har det rapporterats om USA:s planer på att eventuellt flytta sin ambassad från Tel Aviv till Jerusalem. Det är ett beslut som egentligen togs 1995 men som ännu inte verkställts av

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:420 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:394 av Björn Söder (SD)

Fråga 2017/18:394 UD:s hantering av dokumentation och information av Björn Söder SD till Utrikesminister Margot Wallström S Dagens Nyheter avslöjar den 4 december 2017 att nästan 900 sidor med information om regeringens kampanj för en plats i FN:s säkerhetsråd har gömts undan från allmänheten. DN har även tidigare granskat

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:394 av Björn Söder (SD) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:376 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:376 Klimateffektiv politik av Dennis Dioukarev SD till Miljöminister Karolina Skog MP Regeringen drev i höstens budgetproposition igenom att beskattningen av drivmedel görs om så att låginblandat biodrivmedel och fossila drivmedel har samma skattesats per liter. I stället för skattebefrielse åläggs drivmedelsförsäljarna

Inlämnad: 2017-11-30 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:376 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:182 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2017/18:182 Nordens Folkhögskola av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Svenska Föreningen Norden är huvudman för Nordens folkhögskola på Biskops-Arnö. Efter en proposition 1956 fick föreningen använda Biskops-Arnö för att bedriva nordiskt bildningsarbete, och 1958 startade

Inlämnad: 2017-10-26 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:182 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:181 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:181 Irakiska angrepp mot KRG av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Den irakiska militären har tillsammans med Iranstödda shiamiliser genomfört angrepp mot Kirkuk och andra områden i KRG-regionen. Med toppmoderna amerikanska vapen och fordon har man dessutom, enligt diverse vittnesmål,

Inlämnad: 2017-10-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:181 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:172 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:172 Svenska ambassadörer av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Den tidigare socialdemokratiska partiledaren Håkan Juholt är Sveriges nya ambassadör på Island, och det tog inte lång tid innan han kritiserades hårt i sin roll som Sveriges främsta företrädare i landet. Kritiken kom som

Inlämnad: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:172 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:171 Terrordådet i Somalia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen skedde ett fruktansvärt terrordåd i Mogadishu i området Wadajir. Det är ett känt affärsområde med många restauranger, hotell, vårdkliniker och gatuhandel. Det är ett mycket populärt område även bland internationella

Inlämnad: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:170 Utvecklingen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen träffade jag företrädare för oppositionen i Bangladesh. De uttryckte oro över utvecklingen i landet. Sveriges Radio har också flera förtjänstfulla reportage om den politiska kontext som Bangladesh befinner

Inlämnad: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:145 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:145 Tillfångatagna svenska IS-terrorister av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Den 1 augusti rapporterade SVT att tre svenska IS-krigare, varav en allvarligt skadad, tillfångatagits i den syriska staden ar-Raqqa i samband med att Syrian Democratic Forces SDF intagit stora delar av

Inlämnad: 2017-10-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:145 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:99 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2017/18:99 Egenproducerad el vid strömavbrott av Mikael Dahlqvist S till Statsrådet Ibrahim Baylan S Allt fler fastighetsägare sätter solceller på sina tak. Energimyndigheten räknar med en fördubbling varje år. Sedan 70-talet har många fritidshus använt solceller som sin enda elförsörjning. Nu är det främst villor

Inlämnad: 2017-10-12 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:99 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 80 kB)