Dokument & lagar (317 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:132 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2019/20:132 Regeringens nya position om flytträtten av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Per Bolund MP Regeringen föreslår i propositionen En effektivare flytträtt av försäkringssparande att försäkringsföretagen ska få ta ut en avgift för oamorterade anskaffningskostnader i upp till tio år. Exempel på anskaffningskostnader

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:132 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2019/20:103 Hantering av ordningsproblem i skolan av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Det fortsätter att inkomma rapporter om händelser där lärare får problem när de försöker upprätthålla ordningen i klassrummet. Det handlar om lärare som blir slagna eller sparkade av elever, lärare som blir

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:86 Pojkars skolresultat av Ebba Hermansson SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Trots att ett av regeringens jämställdhetspolitiska delmål handlar om jämställd utbildning är skillnaden fortfarande stor mellan pojkar och flickor när det kommer till skolresultat. Flickor presterar bättre än pojkar i

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:69 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2019/20:69 Påtvingat deltagande för svenska grundskoleelever i sammankomster för opinionsbildning av Mikael Strandman SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Regeringsformens 2 kap. 2 stadgar följande: Ingen får av det allmänna tvingas att ge till känna sin åskådning i politiskt, religiöst, kulturellt eller annat

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:69 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:907 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2018/19:907 Palestinska myndigheten och hbtq av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Margot Wallström S I dagarna uppdagades det att den palestinska myndigheten förbjuder hbtq-grupper på Västbanken. Det oroväckande förbudet kommer efter att den palestinska gräsrotsrörelsen Al-Qaws for Sexual Gender Diversity

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:907 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:901 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:901 Åtgärder efter händelserna vid Hormuzsundet av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Efter att det iranska revolutionsgardet kapat ett svenskägt tankerfartyg i Hormuzsundet har reaktionerna varit starka. Stena Bulk, som äger den brittiskflaggade oljetankern Stena Impero, har vittnat

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:901 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:837 Radikala islamister anställda av svenska skolor av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Säkerhetspolisen omhändertog tidigare i år ett antal imamer i Sverige då dessa ansågs vara ett hot mot rikets säkerhet. En av dessa var Muslimska Vetenskapsskolans vd, som sedan länge varit en

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:749 Reglerade friluftsdagar i skolan av Cassandra Sundin SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Riksdagen fattade år 1927 beslut om att friluftsliv skulle utövas under minst 15 skoldagar per år. Antalet obligatoriska friluftsdagar har sedan varierat mellan 15 och 20 dagar per år fram till 1994 då friluftsdagarna

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:726 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:726 Massakern vid Himmelska fridens torg av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Det är inte alls svårt för en svensk att finna gamla inslag från svenska tidningar, radio och tv som beskriver den fruktansvärda massakern vid Himmelska fridens torg i Kina för i skrivande stund exakt 30

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:726 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S)

Fråga 2018/19:701 Avgiftsbelagda kontantuttag av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Undertecknad och ledamoten Erik Ezelius har motionerat om att trygga tillgången på kontanter samt stärka deras ställning som betalningsmedel. Den parlamentariska riksbankskommittén menade att staten bör verka för att den fortsatta

Inlämnad: 2019-05-29 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:676 Risk för renovräkningar i Stockholm av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP I förra veckan kunde vi läsa i medierna att FN varnar Stockholm för konsekvenserna av att allmännyttiga fastigheter säljs ut till stora företag, så kallad beståndsförsäljning. Det var FN:s rapportör inom bostadsfrågor

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2018/19:255 Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan av Richard Jomshof SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den muslimska slöjan är en islamistisk symbol som symboliserar såväl religiös underkastelse som påtvingad uppdelning mellan män och kvinnor. Den är framtagen av män för att förtrycka kvinnor

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan

Interpellation 2018/19:227 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:227 Fredsprocessen i Mellanöstern av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Margot Wallström S I juni förväntas USA presentera en fredsplan för Mellanöstern. Innehållet är än så länge okänt, men förhoppningen från omvärlden är att planen ska vara början på slutet på den långvariga konflikten. Utrikesministern

Inlämnad: 2019-05-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:227 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:613 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:613 Terrorklassning av Muslimska brödraskapet av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Vita huset har bekräftat att det överväger en terrorklassning av det fruktade Muslimska brödraskapet, vilket naturligtvis skulle innebära att exempelvis företag eller individer kan drabbas av sanktioner om

Inlämnad: 2019-05-03 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:613 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 102 kB)