Dokument & lagar (447 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:601 Religiös påverkan på utbildningen av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vid ett flertal tillfällen har vi sett hur barn och elever på landets skolor nekats en jämlik och likvärdig utbildning till följd av religiös påverkan. Könssegregation, utebliven medverkan vid vissa lektioner,

Inlämnad: 2019-04-30 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:600 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:600 Nationell dag för att minnas seyfos offer av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S År 1915 inleddes seyfo, ett av historiens absolut värsta folkmord, på armenier, assyrier/syrianer, greker, yazidier och andra minoriteter i Osmanska riket. Miljontals människor miste sina liv, och hundratusentals

Inlämnad: 2019-04-30 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:600 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:575 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:575 Upprättelse efter folkmordet mot armenier av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Den 24 april förknippas för många assyrier, armenier, greker och andra kristna med startskottet för Osmanska rikets folkmord mot kristna. I dag hålls därför många minnesceremonier runt om i landet för

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:575 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:203 Partipolitik av lärare i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi menar att vår demokrati förutsätter att stat och kommun förhåller sig partipolitiskt neutrala i sin tjänsteutövning. Tjänstemän ska tjäna staten eller kommunen. Likaså ska inte lärare, som vanligtvis

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:531 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2018/19:531 Det östliga partnerskapet av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Det östliga partnerskapet firar tio år, och regeringen har aviserat att man kommer att öka biståndet till dessa länder i syfte att främja demokratin, yttrandefriheten och rättsstaten. Samtidigt är det svårt att finna en genomgripande

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:531 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:487 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:487 Sharialagar i Brunei av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Bruneis envåldshärskare Hassanal Bolkiah har tydligt deklarerat att islams lära ska få en starkare ställning i landet, och snabbt kunde vi även se hur man införde straffskärpningar baserade på islamisk sharia. Detta innebär

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:487 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2018/19:485 Motverkan av lärartapp av Nermina Mizimovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Fler och fler lärare lämnar sina skolor för att höja lönen i en annan kommun eller byta till en friskola för att ha möjlighet att omförhandla sin lön. Det skapar en rörig situation för skolledningar och lärare. Men

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:465 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2018/19:465 Åtgärder för god elevhälsa av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S I en rapport som Barnens rätt i samhället Bris nyligen tagit fram framgår det att den psykiska ohälsan hos elever växer kraftigt. Rapporten, som heter Hur har barn det visar att skolelevers utsatthet och otrygghet

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:465 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:430 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:430 Kallande av Irans ambassadör till UD av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Advokaten och människorättsaktivisten Nasrin Sotoudeh har dömts till 38 års fängelse och 148 piskrapp i Iran efter att ha företrätt kvinnor som kämpar emot sharialagar och slöjtvång. Detta har med rätta

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:430 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:407 av Björn Söder (SD)

Fråga 2018/19:407 Ökat hat mot kristna i Turkiet av Björn Söder SD till Utrikesminister Margot Wallström S Enligt en rapport från Turkiets protestantiska församlingars samarbetsorganisation ökar hatpropagandan mot Turkiets kristna. Det sker verbala påhopp och skrivs nedsättande inlägg om kristna i sociala medier, och

Inlämnad: 2019-03-14 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:407 av Björn Söder (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:359 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:359 Konsulär hjälp till IS-terrorister av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Den 4 mars återkom utrikesministern med ett svar på en skriftlig fråga från undertecknad som rörde återtagandet av svenska medborgare som anslutit sig till IS i Syrien och Irak. Svaret var som väntat att dessa

Inlämnad: 2019-03-06 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:359 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:117 Trygghet i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi har sett återkommande rapporter i medierna om att det finns allvarliga brister gällande studiero i skolor på många områden. Dessa problem är inte på något sätt nya, men är icke desto mindre mycket allvarliga

Inlämnad: 2019-03-01 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trygghet i skolan

Interpellation 2018/19:98 av Markus Wiechel (SD)

Interpellation 2018/19:98 Turkiska angrepp mot Manbij och närliggande områden av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Afrinregionen i nordvästra Syrien var de facto självstyrande från 2012 genom lokala och i huvudsak kurdiska invånare. I januari 2014 deklarerades också regionen som autonom, och invånarna

Inlämnad: 2019-02-21 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:98 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 121 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiska angrepp mot Manbij och närliggande områden

Skriftlig fråga 2018/19:276 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:276 Återtagande av IS-krigare av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S USA:s president Donald Trump har gått ut med önskemålet att europeiska länder tar tillbaka medborgare som stridit för grupper som Islamiska staten. Det är naturligtvis svårt för de lokala parterna att hantera den uppkomna

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-03-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:276 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:256 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:256 Hantering av sekretessbelagd information av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S En lokalanställd vid svenska ambassaden i Teheran lämnade enligt uppgifter ut sekretessbelagda uppgifter om ett asylsökande par i Sverige trots att paret fått försäkran av Migrationsverket att asylansökan

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:256 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:164 av Björn Söder (SD)

Fråga 2018/19:164 Svensk väpnad trupp utomlands utan riksdagens mandat av Björn Söder SD till Försvarsminister Peter Hultqvist S Sverige har i dagsläget ett antal soldater och officerare tjänstgörande utomlands. En del uppdrag, till exempel i Mali, förlängs med ett år i taget. Nuvarande mandat för den svenska styrkan

Inlämnad: 2019-02-06 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:164 av Björn Söder (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:157 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:157 Turkiets kopplingar till IS och liknande grupper av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Det är sedan länge känt att Turkiet under sitt nuvarande auktoritära styre har agerat antidemokratiskt och systematiskt förtryckt minoriteter och oliktänkande grupper inom sitt lands territorium.

Inlämnad: 2019-02-06 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:157 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 91 kB)