Dokument & lagar (359 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:143 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:143 Konsumentinformation om solcellers miljöpåverkan av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Anders Ygeman S På min fråga gällande hur konsumenter informeras om biverkningarna av solkraft 2018/19:850 svarar statsrådet Anders Ygeman att regeringen gett Statens energimyndighet i uppdrag att utveckla och tillhandahålla

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:143 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2019/20:103 Hantering av ordningsproblem i skolan av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Det fortsätter att inkomma rapporter om händelser där lärare får problem när de försöker upprätthålla ordningen i klassrummet. Det handlar om lärare som blir slagna eller sparkade av elever, lärare som blir

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:86 Pojkars skolresultat av Ebba Hermansson SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Trots att ett av regeringens jämställdhetspolitiska delmål handlar om jämställd utbildning är skillnaden fortfarande stor mellan pojkar och flickor när det kommer till skolresultat. Flickor presterar bättre än pojkar i

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:81 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:81 Det minskade anslaget till energieffektivisering av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Ur ett resurs- och konkurrensperspektiv är det en självklarhet att använda resurser på ett så effektivt sätt som möjligt. För vår basindustri i Sverige, som till övervägande del består av energiintensiv

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:81 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:69 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2019/20:69 Påtvingat deltagande för svenska grundskoleelever i sammankomster för opinionsbildning av Mikael Strandman SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Regeringsformens 2 kap. 2 stadgar följande: Ingen får av det allmänna tvingas att ge till känna sin åskådning i politiskt, religiöst, kulturellt eller annat

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:69 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:942 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:942 Bredband av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anders Ygeman S I december 2016 presenterade regeringen sin bredbandsstrategi. I den fastslogs visionen om ett helt uppkopplat Sverige eftersom det skapar förutsättningar för att bo och verka i hela landet, driva tillväxt och innovativ produktion. En

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:942 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:907 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2018/19:907 Palestinska myndigheten och hbtq av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Margot Wallström S I dagarna uppdagades det att den palestinska myndigheten förbjuder hbtq-grupper på Västbanken. Det oroväckande förbudet kommer efter att den palestinska gräsrotsrörelsen Al-Qaws for Sexual Gender Diversity

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:907 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:901 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:901 Åtgärder efter händelserna vid Hormuzsundet av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Efter att det iranska revolutionsgardet kapat ett svenskägt tankerfartyg i Hormuzsundet har reaktionerna varit starka. Stena Bulk, som äger den brittiskflaggade oljetankern Stena Impero, har vittnat

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:901 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:860 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:860 Satsningar på vätgas av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Efter att ha varit avvaktande sedan hösten 2018 skrev Sverige den 25 juli 2019 under den vätgasdeklaration som Österrike presenterade under sitt ordförandeskap. Jag och Sverigedemokraterna ser vätgasens potential och

Inlämnad: 2019-07-29 Svarsdatum: 2019-08-13 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:860 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2018/19:850 Utsläpp från solceller av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sveriges elproduktion består till största del av vattenkraft och kärnkraft som tillsammans svarar för 80 procent av den totala produktionen av el. Det är säker och ren el, något som många länder eftersträvar. Regeringen

Inlämnad: 2019-07-12 Svarsdatum: 2019-07-30 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:837 Radikala islamister anställda av svenska skolor av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Säkerhetspolisen omhändertog tidigare i år ett antal imamer i Sverige då dessa ansågs vara ett hot mot rikets säkerhet. En av dessa var Muslimska Vetenskapsskolans vd, som sedan länge varit en

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:749 Reglerade friluftsdagar i skolan av Cassandra Sundin SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Riksdagen fattade år 1927 beslut om att friluftsliv skulle utövas under minst 15 skoldagar per år. Antalet obligatoriska friluftsdagar har sedan varierat mellan 15 och 20 dagar per år fram till 1994 då friluftsdagarna

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:726 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:726 Massakern vid Himmelska fridens torg av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Det är inte alls svårt för en svensk att finna gamla inslag från svenska tidningar, radio och tv som beskriver den fruktansvärda massakern vid Himmelska fridens torg i Kina för i skrivande stund exakt 30

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:726 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:711 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:711 Effektbrist av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Ett stort bageri i Malmö har planer på att kraftigt öka sin kapacitet av produktion av bröd. Nu har dock elleverantören Eon satt käppar i hjulen för planerna, rapporterar SvD Näringsliv. Eon hänvisar till att de inte kan garantera

Inlämnad: 2019-06-04 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:711 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)