Dokument & lagar (235 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:837 Radikala islamister anställda av svenska skolor av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Säkerhetspolisen omhändertog tidigare i år ett antal imamer i Sverige då dessa ansågs vara ett hot mot rikets säkerhet. En av dessa var Muslimska Vetenskapsskolans vd, som sedan länge varit en

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:749 Reglerade friluftsdagar i skolan av Cassandra Sundin SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Riksdagen fattade år 1927 beslut om att friluftsliv skulle utövas under minst 15 skoldagar per år. Antalet obligatoriska friluftsdagar har sedan varierat mellan 15 och 20 dagar per år fram till 1994 då friluftsdagarna

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:726 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:726 Massakern vid Himmelska fridens torg av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Det är inte alls svårt för en svensk att finna gamla inslag från svenska tidningar, radio och tv som beskriver den fruktansvärda massakern vid Himmelska fridens torg i Kina för i skrivande stund exakt 30

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:726 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2018/19:255 Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan av Richard Jomshof SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den muslimska slöjan är en islamistisk symbol som symboliserar såväl religiös underkastelse som påtvingad uppdelning mellan män och kvinnor. Den är framtagen av män för att förtrycka kvinnor

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan

Interpellation 2018/19:227 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:227 Fredsprocessen i Mellanöstern av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Margot Wallström S I juni förväntas USA presentera en fredsplan för Mellanöstern. Innehållet är än så länge okänt, men förhoppningen från omvärlden är att planen ska vara början på slutet på den långvariga konflikten. Utrikesministern

Inlämnad: 2019-05-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:227 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:613 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:613 Terrorklassning av Muslimska brödraskapet av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Vita huset har bekräftat att det överväger en terrorklassning av det fruktade Muslimska brödraskapet, vilket naturligtvis skulle innebära att exempelvis företag eller individer kan drabbas av sanktioner om

Inlämnad: 2019-05-03 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:613 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:601 Religiös påverkan på utbildningen av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vid ett flertal tillfällen har vi sett hur barn och elever på landets skolor nekats en jämlik och likvärdig utbildning till följd av religiös påverkan. Könssegregation, utebliven medverkan vid vissa lektioner,

Inlämnad: 2019-04-30 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:600 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:600 Nationell dag för att minnas seyfos offer av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S År 1915 inleddes seyfo, ett av historiens absolut värsta folkmord, på armenier, assyrier/syrianer, greker, yazidier och andra minoriteter i Osmanska riket. Miljontals människor miste sina liv, och hundratusentals

Inlämnad: 2019-04-30 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:600 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:575 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:575 Upprättelse efter folkmordet mot armenier av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Den 24 april förknippas för många assyrier, armenier, greker och andra kristna med startskottet för Osmanska rikets folkmord mot kristna. I dag hålls därför många minnesceremonier runt om i landet för

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:575 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:203 Partipolitik av lärare i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi menar att vår demokrati förutsätter att stat och kommun förhåller sig partipolitiskt neutrala i sin tjänsteutövning. Tjänstemän ska tjäna staten eller kommunen. Likaså ska inte lärare, som vanligtvis

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 98 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Partipolitik av lärare i skolan

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:531 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2018/19:531 Det östliga partnerskapet av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Det östliga partnerskapet firar tio år, och regeringen har aviserat att man kommer att öka biståndet till dessa länder i syfte att främja demokratin, yttrandefriheten och rättsstaten. Samtidigt är det svårt att finna en genomgripande

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:531 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:487 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:487 Sharialagar i Brunei av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Bruneis envåldshärskare Hassanal Bolkiah har tydligt deklarerat att islams lära ska få en starkare ställning i landet, och snabbt kunde vi även se hur man införde straffskärpningar baserade på islamisk sharia. Detta innebär

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:487 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2018/19:485 Motverkan av lärartapp av Nermina Mizimovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Fler och fler lärare lämnar sina skolor för att höja lönen i en annan kommun eller byta till en friskola för att ha möjlighet att omförhandla sin lön. Det skapar en rörig situation för skolledningar och lärare. Men

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:465 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2018/19:465 Åtgärder för god elevhälsa av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S I en rapport som Barnens rätt i samhället Bris nyligen tagit fram framgår det att den psykiska ohälsan hos elever växer kraftigt. Rapporten, som heter Hur har barn det visar att skolelevers utsatthet och otrygghet

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:465 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:430 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:430 Kallande av Irans ambassadör till UD av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Advokaten och människorättsaktivisten Nasrin Sotoudeh har dömts till 38 års fängelse och 148 piskrapp i Iran efter att ha företrätt kvinnor som kämpar emot sharialagar och slöjtvång. Detta har med rätta

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:430 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB)