Dokument & lagar (27 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:837 Radikala islamister anställda av svenska skolor av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Säkerhetspolisen omhändertog tidigare i år ett antal imamer i Sverige då dessa ansågs vara ett hot mot rikets säkerhet. En av dessa var Muslimska Vetenskapsskolans vd, som sedan länge varit en

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:749 Reglerade friluftsdagar i skolan av Cassandra Sundin SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Riksdagen fattade år 1927 beslut om att friluftsliv skulle utövas under minst 15 skoldagar per år. Antalet obligatoriska friluftsdagar har sedan varierat mellan 15 och 20 dagar per år fram till 1994 då friluftsdagarna

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S)

Fråga 2018/19:701 Avgiftsbelagda kontantuttag av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Undertecknad och ledamoten Erik Ezelius har motionerat om att trygga tillgången på kontanter samt stärka deras ställning som betalningsmedel. Den parlamentariska riksbankskommittén menade att staten bör verka för att den fortsatta

Inlämnad: 2019-05-29 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:676 Risk för renovräkningar i Stockholm av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP I förra veckan kunde vi läsa i medierna att FN varnar Stockholm för konsekvenserna av att allmännyttiga fastigheter säljs ut till stora företag, så kallad beståndsförsäljning. Det var FN:s rapportör inom bostadsfrågor

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2018/19:255 Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan av Richard Jomshof SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den muslimska slöjan är en islamistisk symbol som symboliserar såväl religiös underkastelse som påtvingad uppdelning mellan män och kvinnor. Den är framtagen av män för att förtrycka kvinnor

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:601 Religiös påverkan på utbildningen av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vid ett flertal tillfällen har vi sett hur barn och elever på landets skolor nekats en jämlik och likvärdig utbildning till följd av religiös påverkan. Könssegregation, utebliven medverkan vid vissa lektioner,

Inlämnad: 2019-04-30 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:203 Partipolitik av lärare i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi menar att vår demokrati förutsätter att stat och kommun förhåller sig partipolitiskt neutrala i sin tjänsteutövning. Tjänstemän ska tjäna staten eller kommunen. Likaså ska inte lärare, som vanligtvis

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2018/19:485 Motverkan av lärartapp av Nermina Mizimovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Fler och fler lärare lämnar sina skolor för att höja lönen i en annan kommun eller byta till en friskola för att ha möjlighet att omförhandla sin lön. Det skapar en rörig situation för skolledningar och lärare. Men

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:465 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2018/19:465 Åtgärder för god elevhälsa av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S I en rapport som Barnens rätt i samhället Bris nyligen tagit fram framgår det att den psykiska ohälsan hos elever växer kraftigt. Rapporten, som heter Hur har barn det visar att skolelevers utsatthet och otrygghet

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:465 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:380 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:380 Svenskt stöd via banker till Somalia av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP Svenska banker har stängt flera konton som är kopplade till det inofficiella banksystemet hawala. Många svensksomalier använder nätverket för att skicka pengar till släktingar i hemlandet. Nu finns en oro för att

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:380 av Anders Österberg (S) (pdf, 99 kB)

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:117 Trygghet i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi har sett återkommande rapporter i medierna om att det finns allvarliga brister gällande studiero i skolor på många områden. Dessa problem är inte på något sätt nya, men är icke desto mindre mycket allvarliga

Inlämnad: 2019-03-01 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trygghet i skolan

Skriftlig fråga 2018/19:200 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:200 Ombildningar av hyresrätter i Stockholm av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP Våra storstäder har en ansträngd bostadsmarknad. Störst är bostadsbristen i Stockholm. Kötiden till hyresrätter är lång, och en hög prisnivå på bostadsrättsmarknaden hindrar många grupper från att komma in på

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:200 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:143 av Peter Persson (S)

Fråga 2018/19:143 Kontantdirektiv till bankerna av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Den parlamentariskt sammansatta Riksbankskommittén överlämnade i juni sitt betänkande Tryggad tillgång till kontanter SOU 2018:42En enig kommitté, med representanter från alla riksdagspartier, föreslår i betänkandet att

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:143 av Peter Persson (S) (pdf, 108 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S)

Fråga 2016/17:1854 Ekonomistyrning inom sfi av Monica Haider S till Statsrådet Anna Ekström S Under sommaren har en ny auktorisationsmodell för vuxenutbildning och sfi trätt i kraft i Växjö kommun. Denna modell är resultatbaserad, där utbildningssamordnaren får full betalning först då en elev har erhållit betyget godkänd.

Inlämnad: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1726 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1726 CSN-bidrag till studier i salafism/wahabism av Markus Wiechel SD till Statsrådet Anna Ekström S Medieuppgifter gör gällande att elever har fått CSN-bidrag för att studera vid det islamistiska Medinauniversitetet i Saudiarabien. Närmare bestämt har hela 2,5 miljoner kronor betalats ut till elever för

Inlämnad: 2017-07-06 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1726 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1231 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1231 Flyttavgifter på pensionsförsäkringskapital av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Per Bolund MP Fri konkurrens är grunden för en effektiv marknad. Om det finns hinder mot eller begränsningar av konkurrensen, vilka de än må vara, är risken att marknaden inte fungerar som den ska, och kostnaden läggs

Inlämnad: 2017-04-11 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1231 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 94 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1143 YH-utbildningar av Laila Naraghi S till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin dess företag och anställda

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1060 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2016/17:1060 Nordisk forskning inom välfärd för unga av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Margot Wallström S Under åren 2014 och 2015 genomförde Nordlandsforskning studier på Island, på Färöarna och i Norge rörande unga som befinner sig i sårbara livssituationer inom exempelvis arbetsliv, psykisk hälsa och

Inlämnad: 2017-03-02 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1060 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 81 kB)
Paginering