Dokument & lagar (340 träffar)

Interpellation 2019/20:58 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:58 Kusiners arvsrätt av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det finns anledning för Sverige att ompröva beslutet att ta bort arvsrätten för kusiner. Beslutet från 1928 är helt enkelt otidsenligt och omodernt. Först och främst har antalet kusiner per

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:58 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:57 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:57 Ställföreträdarregister och samhällets ansvar av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Redan i januari 2014 utlovade den dåvarande justitieministern att lagar som garanterar kvaliteten och begränsar antalet klienter som en ställföreträdare eller god

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:57 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:56 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:56 Stöd till barn vid vårdnadstvister av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet vårdnadstvister har ökat under senare år, vilket antagligen har många orsaker, men det förbättras knappast av gällande regelverk. Förutom det felaktiga tänket att domstolar

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:56 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:55 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:55 Förtryck och våld i hederns namn av Sara Gille SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Trots att hedersrelaterat förtryck och våld har pågått i flera decennier i Sverige har regeringen inte vidtagit tillräckligt med åtgärder som fått förekomsten att minska, och då ska man

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:55 av Sara Gille (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:54 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:54 Tvångsäktenskap och arrangerade äktenskap av Sara Gille SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag anser att ingen människa ska tvingas in i ett äktenskap som han eller hon inte själv har valt. Men tyvärr pågår just det även bland svenska medborgare. Det är viktigt att vi

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:54 av Sara Gille (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:182 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:182 Transparens rörande export av krigsmateriel av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Förra året exporterade Sverige krigsmateriel till Turkiet för närmare 300 miljoner kronor, vilket är den högsta siffran under hela 2000-talet. Som krigsmateriel räknas bland annat

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:182 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:49 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:49 Rättsstatens principer av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En grundförutsättning för rättsstatlighet är rättsväsendets oberoende, vilket innebär att åklagare och domare ska agera utifrån instruktioner och rättskällor och lämna politiska och personliga

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:49 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 83 kB)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:37 Folkomröstning om invandringspolitiken av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Svensk invandringspolitik har under lång tid varit väldigt extrem. Detta gäller oavsett om vi gör en jämförelse med våra nordiska grannländer eller med övriga Europa. Resultatet av denna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:159 Kostnader för bortforsling av skrotbilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I veckan träffade jag en 82-årig kvinna som bor strax nordväst om Karlstad. Någon hade parkerat en bil på hennes mark och sedan lämnat den där. Vid kontakt med polisen och Kronofogdemyndigheten

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:156 Jämställd migration av Ebba Hermansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges regering har benämnt sig själva världens första feministiska regering. Som ett led i det har man exempelvis ofta problematiserat de könsskillnader som existerar på bland annat arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:31 Prioritering av brottsoffer av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radio SR uppmärksammade i mars 2017 hur Justitiekanslern betalar ut stora skadestånd till personer som sedan tidigare har skulder till brottsoffer utan att de betalar av skulderna.

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 112 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:144 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2019/20:144 Avskaffat krav på danstillstånd av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Mikael Damberg S Under våren 2016 ställde sig en enig riksdag bakom ett tillkännagivande om att kravet på tillstånd för att få anordna offentliga danstillställningar ska tas bort. Därefter har en utredare fått i uppdrag

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:144 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:121 Förtidsröster av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man återigen en rad brister med nuvarande distributionssystem avseende transport av inkomna förtidsröster. Postnord, som enligt

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:120 Personröstning för synnedsatta av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 lyftes frågan om möjligheten för synnedsatta väljare att kunna personrösta utan att valhemligheten röjs. I dagens valsystem

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2019/20:115 Brister i larmcentralens verksamhet av Laila Naraghi S till Statsrådet Mikael Damberg S Häromdagen kunde vi läsa i lokaltidningen om en småbarnsmamma i samhället Ruda i Kalmar län som hade vaknat mitt i natten av att någon krossat hennes fönsterrutor. I lägenheten befann sig även hennes två små barn.

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2019/20:103 Hantering av ordningsproblem i skolan av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Det fortsätter att inkomma rapporter om händelser där lärare får problem när de försöker upprätthålla ordningen i klassrummet. Det handlar om lärare som blir slagna eller sparkade av elever, lärare som blir

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:99 Kriminalisering av deltagande i terrororganisation av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma IS-terrorister

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:98 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:98 Lagföring av återvändande IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma IS-terrorister

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:98 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:97 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:97 En internationell tribunal för dömandet av IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:97 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:94 Arbetskraftsinvandring av Peter Persson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av 2008 liberaliserade den dåvarande borgerliga regeringen Reinfeldt Sveriges regelverk för arbetskraftsinvandring från länder utanför EU. Reformen bidrog till att göra Sverige till en av västvärldens

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S) (pdf, 87 kB)