Dokument & lagar (636 träffar)

Interpellation 2019/20:279 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2019/20:279 Svensk filmindustri av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sedan den 1 januari 2017 har Sverige en ny helstatlig filmpolitik i stället för det tidigare filmavtalet som gemensamt finansierades av staten och filmbranschen. Den nya politiska inriktningen

Inlämnad: 2020-01-22 Svarsdatum: 2020-02-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:279 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:784 Sveriges arbete för kristnas rätt att inte förföljas av Staffan Eklöf SD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari publicerade organisationen Open Doors sin årliga lista över länder där kristna förföljs. Kristna anses vara den mest förföljda gruppen religionsutövare i världen. 260 miljoner kristna

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:783 Slavliknande förhållanden i Libyen av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Ett förstärkt vapenembargo, vapenvila och ett slut på utländsk inblandning i Libyen. Det enades Ryssland, Turkiet, USA och andra världsmakter om på det toppmöte i Berlin som nyligen genomfördes. Tanken är att slutdeklarationen

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:720 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2019/20:720 Hån mot journalister av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Förra veckan blev journalisten Joakim Lamotte misshandlad under sin webbsändning från det utsatta området Kronogården i Trollhättan. Poliser fanns närvarande men ingrep inte. Lamotte bedriver, främst på sociala

Inlämnad: 2019-12-20 Svarsdatum: 2020-01-10 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:720 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:718 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2019/20:718 Journalisters säkerhet av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I en undersökning från JMG i samarbete med Journalistförbundet konstaterades att hotet mot journalister ökar. Enligt undersökningen har närmare 30 procent av de tillfrågade journalisterna utsatts för hot

Inlämnad: 2019-12-20 Svarsdatum: 2020-01-07 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:718 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:239 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:239 Public service-bolagens redovisning av medverkandes partitillhörighet av Ludvig Aspling SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Under det senaste året har ett antal fall uppmärksammats där SVT och SR låtit partipolitiskt aktiva och personer med uttalade partipolitiska sympatier

Inlämnad: 2019-12-19 Svarsdatum: 2020-01-16 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:239 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Public service-bolagens redovisning av medverkandes partitillhörighet

Skriftlig fråga 2019/20:680 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:680 Projektet Stories from the Ice av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Internationella samiska filminstitutet, Isfi, har tillsammans med samarbetspartners i Kanada och Grönland skapat det treåriga projektet Stories from the Ice, som går under arktisk urfolksfilmfond.

Inlämnad: 2019-12-18 Svarsdatum: 2020-01-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:680 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:650 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:650 Villkoren för svensk filmindustri av Lars Mejern Larsson S till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Tillväxtpotentialen i svensk film- och tv-produktion bedöms vara stor. I undersökningen Svenskarna och internet slås fast att Netflixtittandet i Sverige har fördubblats sedan 2015. Därutöver kommer

Inlämnad: 2019-12-16 Svarsdatum: 2020-01-08 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:650 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:631 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2019/20:631 Jordbävningen i Albanien av Adnan Dibrani S till Utrikesminister Ann Linde S Vi är många som känner sorg över den naturkatastrof som har drabbat Albanien. Samtidigt känner vi glädje över att så många har agerat och ställt upp i den akuta krisen. Nu går dock Albanien, som är ett av Europas fattigaste

Inlämnad: 2019-12-12 Svarsdatum: 2019-12-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:631 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:622 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:622 Palestinier i Libanon av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Ann Linde S Palestinierna är flyktingar både i sitt eget land och utomlands. Deras situation är sämre än någonsin, och allt är en konsekvens av den israeliska ockupationen av Palestina. Av den palestinska befolkning som bor utomlands, den palestinska

Inlämnad: 2019-12-11 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:622 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:610 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2019/20:610 Aleviternas situation i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Ann Linde S Situationen för mänskliga rättigheter, i synnerhet för religiösa och etniska minoriteter i Turkiet, har försämrats sedan 2016. En viktig religiös grupp som fortfarande utsätts för förtryck och förföljelse är aleviter

Inlämnad: 2019-12-09 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:610 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 95 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:592 av Linda Lindberg (SD)

Fråga 2019/20:592 Underhållsstödets sexmånadersregel av Linda Lindberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S År 2016 reformerades underhållsstödet i och med att en sexmånadersregel infördes som innebar att Försäkringskassan avslutade hanteringen av underhållsstödet om den betalande föräldern hade skött sina betalningar

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:592 av Linda Lindberg (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:583 av Linda Lindberg (SD)

Fråga 2019/20:583 Ohälsa bland småbarnsföräldrar av Linda Lindberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den psykiska ohälsan bland barn och vuxna ökar lavinartat, särskilt bland kvinnor som fått sitt andra barn. Sjukskrivningar på grund av just psykisk ohälsa motsvarar numera hälften av alla sjukskrivningar i Sverige.

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:583 av Linda Lindberg (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:577 av Ola Möller (S)

Fråga 2019/20:577 Macolinkonventionen av Ola Möller S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Matchfixning är ett stort problem inom många sporter och i många länder. I Sverige har fenomenet nyligen uppmärksammats då 19 matcher i svenska fotbollsserier från allsvenskan till division 3 utreds för misstänkt matchfixning. Europarådet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:577 av Ola Möller (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:571 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:571 Översynen av den kulturpolitiska styrningens effekter på den konstnärliga friheten av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I slutet av november offentliggjordes att regeringen har gett Myndigheten för kulturanalys i uppdrag att göra en översyn av den kulturpolitiska

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:571 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:515 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:515 Samverkan mellan Utrikesdepartementet och Försvarsdepartementet av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Av förklarliga skäl har många reagerat starkt på uppgifterna från nättidningen Nyheter Idag om att Iraks utrikesminister Najah al-Shammari är svensk medborgare och fortfarande folkbokförd

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:515 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:510 av Julia Kronlid (SD)

Fråga 2019/20:510 Bidragsbrottslighet och felaktiga utbetalningar från Försäkringskassan av Julia Kronlid SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Bidragsbrottslighet och felaktiga utbetalningar från Försäkringskassan har nu åter dykt upp i rampljuset, denna gång med en oväntad huvudrollsinnehavare: Iraks försvarsminister.

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:510 av Julia Kronlid (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:490 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:490 Uttalanden om sanktioner av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Efter utrikesministerns besök i Minsk på måndagen den 25 november uttalade hon sig till Sveriges Radio om att hon ansåg att rätt väg i förhållandet med det auktoritära Vitryssland är fler besök och samarbeten. Det är den vägen

Inlämnad: 2019-11-26 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:490 av Björn Söder (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:489 av Aron Emilsson (SD)

Fråga 2019/20:489 Kristendomen och förståelse för svensk kultur av Aron Emilsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De senaste veckorna har det rapporterats om att i Skolverkets förslag till ny ämnesplan har explicita hänvisningar till Bibeln och andra religiösa skrifter tagits bort. I stället vill man

Inlämnad: 2019-11-22 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:489 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:473 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:473 Framtiden för klostermuseet i Vadstena av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sancta Birgitta Klostermuseum i Vadstena invigdes 2003 i samband med heliga Birgittas 700-årsjubileum, och museet bär upp ett rikt kulturarv såväl för Östergötland som för hela Sverige.

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:473 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 88 kB)