Dokument & lagar (710 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:162 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 16 augusti i år lämnade jag en skriftlig fråga 2018/19:891 till justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om när regeringen avser att tillsätta den utredning av medicinska

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:159 Kostnader för bortforsling av skrotbilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I veckan träffade jag en 82-årig kvinna som bor strax nordväst om Karlstad. Någon hade parkerat en bil på hennes mark och sedan lämnat den där. Vid kontakt med polisen och Kronofogdemyndigheten

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:158 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:158 Tillämpning av regler för sand i liggbås för kor av Staffan Eklöf SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det finns uppgifter på att antalet fall av juverinfektion minskar när man använder sand som underlag i liggbås för kor. Lösdrift med sand ger större trivsel för korna och bättre arbetsmiljö. Sand är

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:158 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:156 Jämställd migration av Ebba Hermansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges regering har benämnt sig själva världens första feministiska regering. Som ett led i det har man exempelvis ofta problematiserat de könsskillnader som existerar på bland annat arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:31 Prioritering av brottsoffer av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radio SR uppmärksammade i mars 2017 hur Justitiekanslern betalar ut stora skadestånd till personer som sedan tidigare har skulder till brottsoffer utan att de betalar av skulderna.

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 112 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:144 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2019/20:144 Avskaffat krav på danstillstånd av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Mikael Damberg S Under våren 2016 ställde sig en enig riksdag bakom ett tillkännagivande om att kravet på tillstånd för att få anordna offentliga danstillställningar ska tas bort. Därefter har en utredare fått i uppdrag

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:144 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:121 Förtidsröster av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man återigen en rad brister med nuvarande distributionssystem avseende transport av inkomna förtidsröster. Postnord, som enligt

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:120 Personröstning för synnedsatta av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 lyftes frågan om möjligheten för synnedsatta väljare att kunna personrösta utan att valhemligheten röjs. I dagens valsystem

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2019/20:115 Brister i larmcentralens verksamhet av Laila Naraghi S till Statsrådet Mikael Damberg S Häromdagen kunde vi läsa i lokaltidningen om en småbarnsmamma i samhället Ruda i Kalmar län som hade vaknat mitt i natten av att någon krossat hennes fönsterrutor. I lägenheten befann sig även hennes två små barn.

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:110 Brott mot FN:s vapenembargo av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I början av september 2019 rapporterade TV4 att svensk krigsmateriel har befunnit sig i Eritrea under den tid då FN:s säkerhetsråd hade beslutat om vapenembargo mot landet. Svensktillverkade kanoner,

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:99 Kriminalisering av deltagande i terrororganisation av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma IS-terrorister

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:98 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:98 Lagföring av återvändande IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma IS-terrorister

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:98 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:97 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:97 En internationell tribunal för dömandet av IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:97 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:94 Arbetskraftsinvandring av Peter Persson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av 2008 liberaliserade den dåvarande borgerliga regeringen Reinfeldt Sveriges regelverk för arbetskraftsinvandring från länder utanför EU. Reformen bidrog till att göra Sverige till en av västvärldens

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:87 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:87 Brister i samhällets ansvar av Ebba Hermansson SD till Statsrådet Mikael Damberg S I en artikel i Expressen den 30 september med rubriken Larmade om hedersvåld innan hon blev mördad berättas det om en kvinna som i december 2018 blev mördad av sin exmake. Kvinnan i artikeln hade vid flertalet tillfällen

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:87 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:84 Antalet polisutbildade 2024 av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Sverigedemokraterna stakade ut målet om att utbilda ytterligare 7 000 nya poliser under budgetperioden med påbörjad start 2015. Vid den tiden menade den rödgröna regeringen att Sverige hade tillräckligt många poliser och

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:83 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2019/20:83 Utökad preskriptionstid för arbetsmiljöbrott av Magnus Persson SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S I dag är utredningar gällande arbetsmiljöbrott ofta långa och komplicerade då det involverar flera myndigheter, som Arbetsmiljöverket, Polismyndigheten och Åklagarmyndigheten. Det är ofta det faktum

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:83 av Magnus Persson (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:82 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:82 Stopp på djurplågeri av Tobias Andersson SD till Statsrådet Jennie Nilsson S I Hultsfred sparkades nyligen två igelkottar ihjäl, och polisen har inlett en utredning. Aftonbladet har rapporterat om hur flertalet igelkottar ska ha stenats ihjäl i Sandviken under sommaren. I augusti hittades en eldad igelkott

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:82 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:9 Beredskapskrav av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Sverige ska vara tryggt. Det kräver att vi stärker vårt samhälle i alla hänseenden. En av de viktigaste frågorna är att åter få kontroll över livsmedelsförsörjningen i vårt land. Inte minst efter minnet från förra årets värme, som

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:8 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:8 Jaktsabotage av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jakt har en lång tradition i Sverige. Utöver den återkommande jaktsäsongen på älg och annat vilt fyller jägarna en ansenlig samhällsnytta med viltvård och eftersök på djur som bland annat skadat sig i trafiken.

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:8 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 84 kB)