Dokument & lagar (68 064 träffar)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD)

Interpellation 2018/19:258 Förhandsprövning av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De nya sändningstillstånden för public service skrivs just nu, och riksdagen ska fatta beslut om dem under året. Den utredning som gjorts har gett flera förslag på förändringar och förtydliganden. Vad

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:257 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:257 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:257 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:670 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:670 Kostnad för besiktning av biogasbilar av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sedan den 20 maj 2018 gäller nytt besiktningssystem för fordon som har bränslesystem för gas. För en ägare till en biogasbil innebär det att hen inför besiktning antingen själv ser till att gastanken och det

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:670 av Jens Holm (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:669 av Tony Haddou (V)

Fråga 2018/19:669 Bokföringsnämndens godkännande av felaktiga verifikationer av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Enligt undersökningar förekommer skattefusk hos merparten av alla resor med Uber i Stockholm. Vid 112 kontrollerade resor redovisades enbart 32 procent av intäkterna i bilens kassaregister,

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:669 av Tony Haddou (V) (pdf, 88 kB)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

2019-05-17

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2018/19:255 Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan av Richard Jomshof SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den muslimska slöjan är en islamistisk symbol som symboliserar såväl religiös underkastelse som påtvingad uppdelning mellan män och kvinnor. Den är framtagen av män för att förtrycka kvinnor

Inlämnad: 2019-05-16 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:254 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2018/19:254 Transnationella företags ansvar för mänskliga rättigheter av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Ann Linde S I FN pågår samtal kring ett juridiskt bindande FN-avtal om transnationella företags ansvar för mänskliga rättigheter. Ett sådant avtal skulle ge en enorm förbättring för demokrati,

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2018/19:254 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:663 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:663 Yrkesförbud för partiellt synskadade förare av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I tidningsartiklar har vi kunnat läsa om en yrkesförare ifrån Helsingborg som blivit av med sitt körkort, då denne har en allvarlig synskada på ett öga. Det friska ögat har dock en synskärpa på

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:663 av Thomas Morell (SD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:662 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:662 Upprustning av leder i fjällområden av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Natur och friluftsliv är centrala delar inom många områden som rör bland annat hälsa, turism, regional utveckling, kulturarv och livskvalitet. Turismen i bland annat fjällvärlden ökar, och leder

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:662 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:661 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:661 Konsekvent hantering vid beskrivning av hälsofördelar av Markus Wiechel SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Statsrådet Jennie Nilsson S har i likhet med andra statsråd sedan tidigare fått svara på frågor rörande CBD-produkter, och inte minst i samband med det senaste svaret den 27 februari 2019 var det

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:661 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Motion 2018/19:3103 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3103 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av Statistik över hushållens tillgångar och skuldsättning. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget att riksdagen ställer sig bakom det som Riksbanken anför om behovet av ny statistik över hushållens tillgångar och skulder. Motivering

2019-05-16

Motion 2018/19:3103 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3103 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2018/19:238 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:238 De osynliggjorda utlandsfödda kvinnorna av Amineh Kakabaveh V till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Det har gjorts utredningar och skrivits rapporter, men inte många, om unga tjejer och killar vars frihet begränsas av hederskultur. På senare tid: Gift mot sin vilja av Ungdomsstyrelsen

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:238 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 135 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:658 av Björn Söder (SD)

Fråga 2018/19:658 Åtgärder mot växande antisemitism av Björn Söder SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Under tisdagen knivskars en kvinna som är sekreterare i Judiska församlingen i Helsingborg. Polisen har satt in bevakning vid synagogan nära attentatsplatsen. Även om det är för tidigt för att

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:658 av Björn Söder (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:655 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:655 Kommunal skatteplanering av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S I Gävleborg har flera kommuner använt sig av skatteplanering de senaste åren vid försäljning av allmännyttan. Nu är det återigen dags då den socialdemokratiskt ledda majoriteten i Sandvikens kommun bildat ett dotterbolag

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:655 av Ulla Andersson (V) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:654 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:654 Kommunal skatteplanering av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Att kommuner skatteplanerar verkar vara vanligt förekommande i Gävleborg. Nu senast var det Sandvikens kommun. Där har den socialdemokratiskt ledda majoriteten bildat ett dotterbolag till bostadsbolaget enbart för

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:654 av Ulla Andersson (V) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2018/19:649 Rekommendationer från Greco av Per Söderlund SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 maj 2019 släppte Gruppen av stater mot korruption, Greco, en rapport där man utvärderat Sveriges åtgärder mot korruption. I rapporten berömmer Greco glädjande nog Sverige för vår långtgående

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:648 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2018/19:648 Åldersfaktor i sjukersättningen av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Annika Strandhäll S Under 2018 fick 68 procent av de som ansökte om sjukersättning det som tidigare kallades förtidspension avslag från Försäkringskassan. Därmed beviljades drygt 5 500 personer sjukersättning för första gången under

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:648 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:235 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:235 Ahmadreza Djalali av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag är det tre år sedan den iranske forskaren och numera svenske medborgaren Ahmadreza Djalali greps i Iran. Han anklagades för spioneri, utan att några bevis presenterats, och den 21 oktober 2017 dömdes han till

Inlämnad: 2019-05-13 Svarsdatum: 2019-05-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:235 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB)