Dokument & lagar (113 576 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:672 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2018/19:672 Förbättring av verksamheterna i barnahus av Ellen Juntti M till Socialminister Lena Hallengren S Nyligen fick regeringen slutredovisningen av uppdraget gällande utvärdering av barnahusverksamheterna i Sverige. Utvärderingen har gjorts av Barnafrid, nationellt centrum för kunskap om våld mot barn vid

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:672 av Ellen Juntti (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:670 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:670 Kostnad för besiktning av biogasbilar av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sedan den 20 maj 2018 gäller nytt besiktningssystem för fordon som har bränslesystem för gas. För en ägare till en biogasbil innebär det att hen inför besiktning antingen själv ser till att gastanken och det

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:670 av Jens Holm (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:669 av Tony Haddou (V)

Fråga 2018/19:669 Bokföringsnämndens godkännande av felaktiga verifikationer av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Enligt undersökningar förekommer skattefusk hos merparten av alla resor med Uber i Stockholm. Vid 112 kontrollerade resor redovisades enbart 32 procent av intäkterna i bilens kassaregister,

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:669 av Tony Haddou (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:666 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:666 Färdplan Arlanda av Åsa Coenraads M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I mars 2017 tillsatte regeringen Arlandarådet, vars uppgift var att ta fram förslag och en färdplan för ArlandaSyftet var att ta fram en långsiktig lösning för frågor kring luftfart inte bara på Arlanda utan även i Stockholmsområdet.

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:666 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 73 kB)

Interpellation 2018/19:254 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2018/19:254 Transnationella företags ansvar för mänskliga rättigheter av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Ann Linde S I FN pågår samtal kring ett juridiskt bindande FN-avtal om transnationella företags ansvar för mänskliga rättigheter. Ett sådant avtal skulle ge en enorm förbättring för demokrati,

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2018/19:254 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:253 av Noria Manouchi (M)

Interpellation 2018/19:253 Förstelärare i utanförskapsområden av Noria Manouchi M till Utbildningsminister Anna Ekström S Var fjärde elev som slutade nionde klass våren 2018 saknade fullständiga betyg. Drygt en av sex elever var inte behörig till gymnasiet. En stor del av de elever som har svårigheter att nå kunskapsmålen

Inlämnad: 2019-05-16 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:253 av Noria Manouchi (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:252 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:252 Behov av statlig samordnare för stadsomvandlingen i Kiruna av Mattias Karlsson i Luleå M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Under den senaste tiden har det eskalerat en konflikt mellan å ena sidan Kiruna kommun och andra sidan LKAB. Vi ser nu en oroande och farlig utveckling i Kiruna kommun

Inlämnad: 2019-05-16 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2018/19:252 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M)

Interpellation 2018/19:251 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Lars Püss M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2018/19:250 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Sten Bergheden M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2018/19:249 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Ann-Sofie Alm M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:248 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M)

Interpellation 2018/19:247 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Åsa Coenraads M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:246 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2018/19:245 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Jan Ericson M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att generaldirektören Ann-Marie Begler lämnade sin tjänst hos Försäkringskassan frivilligt. Detta har dementerats av

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2018/19:244 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Arin Karapet M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna förekommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:243 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:243 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Lars Beckman M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att Ann-Marie Begler fick lämna sin tjänst på grund av bristande samverkan. Samtidigt uttryckte statsrådet själv vid

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:243 av Lars Beckman (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:242 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:242 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att Ann-Marie Begler fick lämna sin tjänst på grund av bristande samverkan. Samtidigt har Försäkringskassans

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:242 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:660 av Edward Riedl (M)

Fråga 2018/19:660 Tåg från Robertsfors till Umeå och Skellefteå av Edward Riedl M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Inför flera val har Socialdemokraterna lovat att bygga Norrbotniabanan så fort de vunnit valet. Regeringen har vid flera tillfällen pratat om att det snart ska börja byggas, och inför valet 2018

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:660 av Edward Riedl (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:241 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:241 Sjukvård för vuxna som vistas olovligen i Sverige av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Socialminister Lena Hallengren S Vad som är grunden för en hållbar migrationspolitik avgörs av hur lagar och regler implementeras i samhället och vilka signaler som samhället sänder till den som får stanna

Inlämnad: 2019-05-15 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:241 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 137 kB)

Interpellation 2018/19:240 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:240 Straffbeskattning av folket på landsbygden av Saila Quicklund M till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har redan i dag bland världens högsta bensin- och dieselskatter. Nya, högre bränsleskatter slår hårt mot landsbygden och landets bilägare. På landsbygden där busskommunikationer

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:240 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB)