Dokument & lagar (4 träffar)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:9 Beredskapskrav av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Sverige ska vara tryggt. Det kräver att vi stärker vårt samhälle i alla hänseenden. En av de viktigaste frågorna är att åter få kontroll över livsmedelsförsörjningen i vårt land. Inte minst efter minnet från förra årets värme, som

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2019/20:115 Brister i larmcentralens verksamhet av Laila Naraghi S till Statsrådet Mikael Damberg S Häromdagen kunde vi läsa i lokaltidningen om en småbarnsmamma i samhället Ruda i Kalmar län som hade vaknat mitt i natten av att någon krossat hennes fönsterrutor. I lägenheten befann sig även hennes två små barn.

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)