Dokument & lagar (905 träffar)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:195 Värnande av skatteundantag för förnybara drivmedel av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Utsläppen från transportsektorn ökar i en tid då de måste minska kraftigt. En ökad användning av hållbara förnybara drivmedel i stället för fossila kan snabbt minska våra utsläpp av växthusgaser.

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:568 Export av krigsmateriel av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Frågan om Sveriges export av krigsmateriel har aktualiserats till följd av den saudiskledda koalitionens krigföring i Jemen och Turkiets invasion av nordöstra Syrien. Sverige har exporterat krigsmateriel

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:567 Export av krigsmateriel till den saudiskledda koalitionen av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I lagen om krigsmateriel 1992:1300 1a andra stycket sägs följande: Inspektionen ISP ska med eget yttrande lämna över ett ärende till regeringens prövning, om ärendet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:190 En distansbaserad skatt på tunga lastbilar av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har som mål att minska utsläppen från inrikes transporter med 70 procent till 2030 jämfört med 2010. Men nuvarande åtgärder och beslut bedöms enbart räcka till att minska utsläppen med

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V) (pdf, 117 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:502 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2019/20:502 True crime av ClasGöran Carlsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Så kallade true crime-poddar har under de senaste åren blivit alltmer populära, och varje månad lyssnar hundratusentals svenskar på historier om mord och brott. Det finns emellertid vissa problem kring detta.

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:502 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 83 kB)

Interpellation 2019/20:171 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2019/20:171 Kronofogdemyndighetens nedläggning av lokala kontor av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Kronofogdemyndigheten avser att lägga ned flera av sina lokala kontor. Ett av dessa kontor ligger i Hudiksvall i Hälsingland. Nedläggningen där får stora konsekvenser för möjligheten

Inlämnad: 2019-11-25 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:171 av Ulla Andersson (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:470 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2019/20:470 Hemlig dataavläsning av Linda Westerlund Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Polisen och Säpo har under lång tid efterfrågat en lagstiftning kring hemlig dataavläsning, något som regeringen aviserat att den kommer att leverera till riksdagen i närtid. Att komma åt krypterad

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:470 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:464 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:464 EU:s lista över skatteparadis av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S I oktober beslutade EU:s finansministrar att ta bort skatteparadisen Schweiz och Mauritius från EU:s lista över skatteparadis. Schweiz erbjuder fortfarande låga skattenivåer och avsevärda skatteincitament, och i

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:464 av Tony Haddou (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:462 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:462 Offentlig land-för-land-rapportering av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Den 2829 november träffas EU:s konkurrenskraftsråd. En av frågorna på agendan är förslaget om att multinationella företag offentligt ska rapportera vilka vinster de gör och vilka skatter de betalar i varje

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:462 av Tony Haddou (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:452 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:452 En exitskatt av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Våren 2018 skrotade finansministern förslaget om en ny exitskatt. Sedan dess har inga nya försök presenterats för att täppa till hålen i lagstiftningen. Tanken med exitskatten var att ersätta tioårsregeln, som ska se till att kapitalvinster

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:452 av Tony Haddou (V) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:434 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:434 Kroatiska övergrepp mot flyktingar av Christina Höj Larsen V till Utrikesminister Ann Linde S Human Rights Watch HRW kom nyligen med ytterligare uppgifter om att kroatisk gränspolis misshandlar flyktingar och skickar dem tillbaka över EU-gränsen till Bosnien, utan hänsyn till individuella skyddsbehov.

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:434 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:426 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:426 Boende för personer med uppehållstillstånd enligt gymnasielagen av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I måndags, den 11 november, meddelade Migrationsverket att man ändrat sin tolkning av rätten till bistånd enligt lagen 1994:137 om mottagande av asylsökande

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:426 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:399 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2019/20:399 Fastighetspaketering av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Vi har väntat länge på de nödvändiga lagändringar som skulle komma som ett resultat av fastighetspaketeringsutredningen. Utredningen skulle: kartlägga och analysera den skattemässiga situationen för företag i fastighetsbranschen

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:399 av Ulla Andersson (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:398 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:398 Lagförslag om skydd mot renovräkningar av Momodou Malcolm Jallow V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En stor del av Sveriges bostadsbestånd är i dag mer än 50 år gammalt. Upprustningsbehovet är omfattande, i synnerhet för de fastigheter som byggdes under det så kallade miljonprogrammet.

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:398 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 107 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2019/20:344 Preskriptionstiden för sexualbrott mot barn av Adnan Dibrani S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När det gäller sexualbrott mot barn börjar preskriptionstiden att räknas från den dag då barnet vuxit upp och fyller 18 år, inte från den dag då brottet begicks. Det här är i grunden

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:315 Korruption inom Europeiska unionens medlemsstater av Andreas Lennkvist Manriquez V till Statsrådet Hans Dahlgren S Varje år betalar Europeiska unionen ut mer än 62 miljarder euro i jordbruksstöd. Detta gör jordbruket till unionens enskilt största utgiftsområde, motsvarande 40 procent av unionens totala

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:279 av Ali Esbati (V)

Fråga 2019/20:279 Villkoren för utländska bärplockare av Ali Esbati V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Bärplockarbranschen är en bransch där de som anställs av bärplockarföretagen uteslutande är migrantarbetare från Thailand. Utsattheten för gruppen är stor. Utöver en ofta mycket pressad arbetsmiljösituation

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:279 av Ali Esbati (V) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:76 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2019/20:76 Kronofogdemyndighetens nedläggning av lokala kontor av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Kronofogdemyndigheten avser att lägga ned flera av sina lokala kontor. Ett av dessa kontor ligger i Hudiksvall i Hälsingland. Nedläggningen där får stora konsekvenser för möjligheten

Inlämnad: 2019-10-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:76 av Ulla Andersson (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S)

Fråga 2019/20:234 Kemikalieskatten av Olle Thorell S till Finansminister Magdalena Andersson S Kemikalieskatten infördes i juli 2017 och skärptes i år. För att komma till rätta med kemikalier i elektronik och i vitvaror tas en skatt ut efter hur mycket produkten väger. Men utländska företag berörs inte av skatten. Svenska

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:217 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2019/20:217 Jordbruks- och bostadsarrendeutredningen av Ingela Nylund Watz S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Sverige arrenderar ungefär 90 000 familjer mark för sitt bostads- eller fritidshus. I de flesta fall har dessa inte råd att köpa hus med mark. Under senare år har många drabbats

Inlämnad: 2019-10-18 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:217 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 87 kB)