Dokument & lagar (703 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:818 Sveriges diplomatiska relationer med Slovenien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Slovenien har goda men sparsamma relationer. År 2010 beslutade dåvarande utrikesminister Carl Bildt att stänga Sveriges ambassad i Ljubljana, Slovenien. År 2012 stängde Slovenien sin

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fråga 2018/19:741 Konferens i Rabat av Lotta Johnsson Fornarve V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 18 juni anordnar de nordiska ambassaderna i Rabat en konferens om förnybar energi, där nordiska aktörer ska ges möjlighet att presentera sina lösningar. 40 procent av Marockos vindkraft sker på ockuperad mark i

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Interpellation 2018/19:280 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:280 Nedrustningsmötet av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om hur Sverige ska förhålla sig till FN:s kärnvapenkonvention TPNW har pågått under en lång tid. Högerpartierna prioriterar Natomedlemskap framför nedrustning, och Socialdemokraterna är splittrade. Därför

Inlämnad: 2019-06-03 Svarsdatum: 2019-06-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:280 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedrustningsmötet

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:678 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:678 Svenska barn i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är föräldrarna inte

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:678 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:235 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:235 Ahmadreza Djalali av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag är det tre år sedan den iranske forskaren och numera svenske medborgaren Ahmadreza Djalali greps i Iran. Han anklagades för spioneri, utan att några bevis presenterats, och den 21 oktober 2017 dömdes han till

Inlämnad: 2019-05-13 Svarsdatum: 2019-05-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:235 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ahmadreza Djalali

Interpellation 2018/19:213 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:213 Ahmadreza Djalali av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag är det tre år sedan den iranske forskaren och numera svenske medborgaren Ahmadreza Djalali greps i Iran. Han anklagades för spioneri, utan att några bevis presenterats, och den 21 oktober 2017 dömdes han till

Inlämnad: 2019-04-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:213 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:202 av Yasmine Posio (V)

Interpellation 2018/19:202 Situationen i Zimbabwe av Yasmine Posio V till Statsrådet Peter Eriksson MP Zimbabwe har en lång historia som auktoritär stat där yttrande- och mötesfriheten varit starkt begränsad och där oppositionella lever under konstant hot om förföljelse, utomrättsliga arresteringar och tortyr. President

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2018/19:202 av Yasmine Posio (V) (pdf, 112 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen i Zimbabwe

Skriftlig fråga 2018/19:572 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:572 Folkmordet i dåvarande Ottomanska riket av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag är det 104 år sedan folkmordet på armenier, assyrier/syrianer, kaldéer och pontiska greker i dåvarande Ottomanska riket. I dag, den 24 april, kommer människor världen över att hedra minnet av alla

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:572 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:553 Leyla Güvens hungerstrejk av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 23 januari i år frågade jag utrikesministern om situationen för Leyla Güven, som hungerstrejkar sedan den 7 november 2018. Jag tackar för svaret och frågar på nytt eftersom hungerstrejken fortfarande pågår. Güven,

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:547 Svenska barn som far illa i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:530 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:530 Sveriges arbete för kärnvapennedrustning av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I årets utrikespolitiska debatt frågade jag utrikesminister Margot Wallström om hon avser att stå på rätt sida om historien och skriva under FN:s kärnvapenkonvention TPNWJag frågade också om regeringen

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:530 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:529 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:529 Familjeåterförening i praktiken av Christina Höj Larsen V till Utrikesminister Margot Wallström S Principen om familjens enhet fastslogs för första gången 1948 i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd har sedan dess fastslagits i flera

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:529 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:462 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2018/19:462 Rättegången mot Issa Amro av Yasmine Posio V till Utrikesminister Margot Wallström S Denna vecka inleds rättegången mot den palestinske aktivisten Issa Amro i Hebron. Den palestinska myndigheten PA har valt att återöppna fallet mot honom och anklagar honom för insulting the higher authorities och causing

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:462 av Yasmine Posio (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:425 Atlantic Council av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige ger sedan 2013 ekonomiskt stöd, genom Utrikesdepartementet, till den amerikanska tankesmedjan Atlantic Council. Tankesmedjan arbetar med globala säkerhetspolitiska frågor och transatlantiskt samarbete. Sveriges stöd

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-04-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:402 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:402 Situationen i Kamerun av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Konflikten i Kamerun har pågått under flera år och eskalerat ytterligare på senare tid. Den engelskspråkiga minoriteten som utgör omkring 20 procent av landets befolkning och bor i de västra delarna av landet upplever

Inlämnad: 2019-03-13 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:402 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)