Dokument & lagar (706 träffar)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:294 Kommunernas ekonomi av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Många kommuner och regioner står inför ekonomiska svårigheter. Det handlar främst om de demografiska förändringarna andelen äldre ökar samtidigt som antalet elever i grundskolan ökar. Till detta ska läggas en vikande

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V) (pdf, 104 kB)

Interpellation 2018/19:279 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:279 Kommunernas ekonomi av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Många kommuner och regioner står inför ekonomiska svårigheter. Det handlar främst om de demografiska förändringarna, där andelen äldre ökar samtidigt som antalet elever i grundskolan ökar. Till detta ska läggas

Inlämnad: 2019-06-03 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:279 av Ulla Andersson (V) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2018/19:349 Utbildning för statsanställda för att stärka antikorruptionsarbetet av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Att arbeta i statlig och offentlig förvaltning ställer särskilda krav på integritet och trovärdighet. Utbildning och fortbildning är avgörande ingredienser för att bekämpa och

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:722 av Hamza Demir (V)

Fråga 2017/18:722 Rättssäkra adoptioner av Hamza Demir V till Statsrådet Heléne Fritzon S För Vänsterpartiet är frihet för barn att växa upp i trygghet och få den kunskap och det stöd som behövs för att utveckla just deras förmågor en självklarhet. Alla föräldrar har inte möjlighet att bidra till att ge sina barn en bra

Inlämnad: 2018-02-06 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:722 av Hamza Demir (V) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:310 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:310 Ökade kostnader för LSS av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Åsa Regnér S Sedan tillämpningen av LSS-lagstiftningen förändrats i samband med Högsta förvaltningsdomstolens vägledande domar har kostnaderna för personlig assistans i hög grad flyttats från statlig till kommunal nivå. För många kommuner

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:310 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2017/18:36 Förtroendeuppdrag i Norden av Rikard Larsson S till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I Norden har vi rätt att vara tjänstlediga för politiska uppdrag. Det är en viktig del av vår demokrati. Det innebär att alla har möjlighet att engagera sig politiskt och att man inte är beroende

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förtroendeuppdrag i Norden

Skriftlig fråga 2016/17:1865 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2016/17:1865 Nordiskt samarbete kring färdtjänsten av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Åsa Regnér S För en tid sedan besökte jag ett par i Torsby i Värmland, något som även Nya Wermlands-Tidningen rapporterade om. Mannen hade drabbats av en stroke och var delvis förlamad. På Teneriffa finns en terapi som för

Inlämnad: 2017-08-30 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1865 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 82 kB)

Interpellation 2016/17:528 av Maj Karlsson (V)

Interpellation 2016/17:528 Rättslösa och hemlösa barn av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Regnér S Det har kommit flera kartläggningar från storstäderna som visar att hemlösa barnfamiljer ökar. Majoriteten av dessa har försörjningsstöd och blir hänvisade till vandrarhem och liknande. De flesta finns inte i statistiken

Inlämnad: 2017-05-12 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:528 av Maj Karlsson (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rättslösa och hemlösa barn

Skriftlig fråga 2016/17:1260 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2016/17:1260 Försörjningsstöd som utbetalas till mannens konto av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Regnér S Försörjningsstöd är ett av få stöd som inte är individuella i vårt välfärdssystem. Detta beror på att försörjningsstödet är tänkt att vara det yttersta skyddsnätet, och hela familjens inkomster och utgifter

Inlämnad: 2017-04-21 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1260 av Maj Karlsson (V) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S)

Fråga 2016/17:888 Kompetens i hela landet av Jamal Mouneimne S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Vi i Norrland ser inte att vi får samma tillgång till utbildningar som tjänstepersoner i södra Sverige. Detta skapar en obalans mellan kommunerna och resulterar i att kompetensen i norr inte blir densamma som söderut. Det

Inlämnad: 2017-02-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2016/17:857 Service och närvaro i hela landet av Mikael Dahlqvist S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S De senaste åren har regeringen varit tydlig i frågan om statlig service i hela landet, en välbehövlig och efterlängtad ny riktning i svensk politik. Att tillgängliggöra service i glesbygd handlar inte bara om

Inlämnad: 2017-02-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:793 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2016/17:793 Statens närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sedan regeringen tillträdde har målsättningen varit tydlig att öka statens närvaro i hela landet. Arbetet har resulterat i att en del myndigheter har flyttat tjänster och verksamhet från Stockholm samt att flytt av

Inlämnad: 2017-01-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:793 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:577 av Eva Lindh (S)

Fråga 2016/17:577 Lättillgängligt stöd av Eva Lindh S till Statsrådet Åsa Regnér S När människor behöver samhällets insatser bör insatserna finnas lättillgängliga. Att kunna ge stöd i ett tidigt skede handlar i grunden om att människor ges verklig makt och inflytande över sina egna liv. Som Linköpingsbo och socialdemokrat

Inlämnad: 2016-12-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:577 av Eva Lindh (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:533 av Kent Härstedt (S)

Fråga 2016/17:533 Bolagisering av socialtjänster av Kent Härstedt S till Statsrådet Åsa Regnér S I Höganäs kommun i Skåne finns långt gångna planer på att låta bolagisera stora delar av kommunens socialtjänst. Detta har väckt stor oro bland samtliga av kommunens pensionärsorganisationer men också bland medborgare i stort.

Inlämnad: 2016-12-15 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:533 av Kent Härstedt (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:459 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:459 Ratificering av tilläggsprotokollet till ESK-konventionen av Hans Linde V till Statsrådet Åsa Regnér S Den 16 december i år är det 50 år sedan FN:s konvention om de ekonomiska, sociala och kulturella rättigheterna ESK-rättigheterna antogs. År 2008 antog FN:s generalförsamling ett tilläggsprotokoll till

Inlämnad: 2016-12-07 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:459 av Hans Linde (V) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:323 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2016/17:323 Länsstyrelsernas servicenivå av Anna-Caren Sätherberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Länsstyrelsen, statens förlängda arm i Jämtland, fungerar inte på ett önskvärt sätt. Oavsett om det är miljöprövningsdelegationen, ett överklagat kommunalt beslut eller en överprövning av ett LIS-beslut eller

Inlämnad: 2016-11-14 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:323 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:280 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2016/17:280 Förändringar i de kommunala utjämningssystemen av Åsa Eriksson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Statistiska centralbyrån SCB ansvarar för beräkningarna i de kommunala utjämningssystemen. I början av oktober meddelade SCB att de från och med den 1 januari 2017 ändrar i beräkningsmodellen för variablerna

Inlämnad: 2016-11-03 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:280 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:99 av Patrik Engström (S)

Fråga 2016/17:99 Statlig styrning av myndigheter av Patrik Engström S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Civilministern och statsministern skrev i våras på DN Debatt om vikten av att hitta en balans mellan statliga myndigheters närvaro i landet och effektivitet inom dito. Senare samma vår drog Statskontoret i sin rapport

Inlämnad: 2016-10-12 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:99 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)