Dokument & lagar (1 158 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2019/20:344 Preskriptionstiden för sexualbrott mot barn av Adnan Dibrani S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När det gäller sexualbrott mot barn börjar preskriptionstiden att räknas från den dag då barnet vuxit upp och fyller 18 år, inte från den dag då brottet begicks. Det här är i grunden

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:279 av Ali Esbati (V)

Fråga 2019/20:279 Villkoren för utländska bärplockare av Ali Esbati V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Bärplockarbranschen är en bransch där de som anställs av bärplockarföretagen uteslutande är migrantarbetare från Thailand. Utsattheten för gruppen är stor. Utöver en ofta mycket pressad arbetsmiljösituation

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:279 av Ali Esbati (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:217 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2019/20:217 Jordbruks- och bostadsarrendeutredningen av Ingela Nylund Watz S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Sverige arrenderar ungefär 90 000 familjer mark för sitt bostads- eller fritidshus. I de flesta fall har dessa inte råd att köpa hus med mark. Under senare år har många drabbats

Inlämnad: 2019-10-18 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:217 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:162 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 16 augusti i år lämnade jag en skriftlig fråga 2018/19:891 till justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om när regeringen avser att tillsätta den utredning av medicinska

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:159 Kostnader för bortforsling av skrotbilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I veckan träffade jag en 82-årig kvinna som bor strax nordväst om Karlstad. Någon hade parkerat en bil på hennes mark och sedan lämnat den där. Vid kontakt med polisen och Kronofogdemyndigheten

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2019/20:115 Brister i larmcentralens verksamhet av Laila Naraghi S till Statsrådet Mikael Damberg S Häromdagen kunde vi läsa i lokaltidningen om en småbarnsmamma i samhället Ruda i Kalmar län som hade vaknat mitt i natten av att någon krossat hennes fönsterrutor. I lägenheten befann sig även hennes två små barn.

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:110 Brott mot FN:s vapenembargo av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I början av september 2019 rapporterade TV4 att svensk krigsmateriel har befunnit sig i Eritrea under den tid då FN:s säkerhetsråd hade beslutat om vapenembargo mot landet. Svensktillverkade kanoner,

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:94 Arbetskraftsinvandring av Peter Persson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av 2008 liberaliserade den dåvarande borgerliga regeringen Reinfeldt Sveriges regelverk för arbetskraftsinvandring från länder utanför EU. Reformen bidrog till att göra Sverige till en av västvärldens

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:951 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:951 Smarta färdskrivare av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Enligt tidningen Proffs kan inte Polismyndigheten läsa ut data från de nya färdskrivare som dagens lastbilar enligt lag ska vara utrustade med. Verkstäder och åkerier har sedan länge fått information om hur de ska gå till väga

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:951 av Jens Holm (V) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Skriftlig fråga 2018/19:924 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:924 Elskotrar och ordningslagen av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Användandet av elskotrar/elsparkcyklar sprider sig lavinartat i Sverige och internationellt. Många upplever elskotern som ett smidigt färdmedel för att ta sig fram relativt korta sträckor i en stad. Företag uppbackade

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:924 av Jens Holm (V) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:891 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De medicinska åldersbedömningar som används för att bestämma ensamkommande asylsökandes ålder har länge varit föremål för debatt. Kritiken har varit kraftig mot de metoder som

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:294 Kommunernas ekonomi av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Många kommuner och regioner står inför ekonomiska svårigheter. Det handlar främst om de demografiska förändringarna andelen äldre ökar samtidigt som antalet elever i grundskolan ökar. Till detta ska läggas en vikande

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommunernas ekonomi

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:783 Kriminalvårdens samtransporter av Linda Westerlund Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2016 föreslog regeringen att Kriminalvården skulle få ett utökat ansvar för transporter av frihetsberövade för att underlätta polisens arbetsbelastning. Vänsterpartiet ville då att

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:744 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2018/19:744 Advokaters ersättningskrav av ClasGöran Carlsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt en artikelserie i Smålandsposten nyligen visar granskningar av advokaters ersättningskrav och kostnadsräkningar att de inte redovisats korrekt. Vissa granskningar har till och med visat

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:744 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:733 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:733 Vardagsbrott inom handeln av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Svensk Handels rapport om vardagsbrott inom handeln beskrivs fortsatt stora problem med snatteri och stöldligor som organiserat stjäl från svenska butiker. Det rör sig om alltifrån snatteri av

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:733 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:279 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:279 Kommunernas ekonomi av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Många kommuner och regioner står inför ekonomiska svårigheter. Det handlar främst om de demografiska förändringarna, där andelen äldre ökar samtidigt som antalet elever i grundskolan ökar. Till detta ska läggas

Inlämnad: 2019-06-03 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:279 av Ulla Andersson (V) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:630 Störande bilmusik av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Mikael Damberg S I flera omgångar har frågan om högljudda bilar tagits upp i riksdagen. Anledningen är att invånare på flera håll i Sverige upprepade gånger fått sina hemmakvällar och sin nattsömn störda av att fordon kör förbi och spelar musik

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:626 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:626 Den europeiska åklagarmyndigheten Eppo av Linda Westerlund Snecker V till Statsrådet Mikael Damberg S Den europeiska åklagarmyndigheten Eppo arbetar med brottslighet riktad mot EU:s budget, som bedrägerier och gränsöverskridande skattebrott. Det har under lång tid funnits i princip en politisk konsensus

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:626 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)