Dokument & lagar (1 065 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:313 Fackliga rättigheter och Sveriges demokratioffensiv av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Enligt världsfacket ITUC:s årliga rapport Global Rights Index som släpptes den 19 juni i år, dödades 53 fackligt aktiva i tio länder under 2018, och i 54 länder är demokratin och yttrandefriheten

Inlämnad: 2019-11-05 Svarsdatum: 2019-11-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:163 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2019/20:163 Modellen för avräkningar från biståndet av Yasmine Posio V till Statsrådet Peter Eriksson MP Våren 2017 aviserade regeringen en översyn av modellen för beräkning av kostnader för mottagande av asylsökande och skyddsbehövande som avräknas mot utgiftsområde 7 Internationellt bistånd. En utgångspunkt för

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:163 av Yasmine Posio (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2019/20:115 Brister i larmcentralens verksamhet av Laila Naraghi S till Statsrådet Mikael Damberg S Häromdagen kunde vi läsa i lokaltidningen om en småbarnsmamma i samhället Ruda i Kalmar län som hade vaknat mitt i natten av att någon krossat hennes fönsterrutor. I lägenheten befann sig även hennes två små barn.

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:79 Övergrepp i Bangladesh av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Sedan några år tillbaka ökar kränkningarna av mänskliga rättigheter i Bangladesh, och det demokratiska utrymmet minskar. Hot och våld mot oppositionella och människorättsförsvarare har ökat. Situationen för kvinnor och barn

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:951 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:951 Smarta färdskrivare av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Enligt tidningen Proffs kan inte Polismyndigheten läsa ut data från de nya färdskrivare som dagens lastbilar enligt lag ska vara utrustade med. Verkstäder och åkerier har sedan länge fått information om hur de ska gå till väga

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:951 av Jens Holm (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:928 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:928 Hälsobistånd av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Socioekonomisk utveckling är en förutsättning för hälsa. Vi vet också att hälsa krävs för att vända fattigdom till utveckling. Infektionssjukdomar är i dag det huvudsakliga hindret för hälsoutvecklingen i många fattiga länder. Diarrésjukdomar,

Inlämnad: 2019-08-28 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:928 av Anders Österberg (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:924 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:924 Elskotrar och ordningslagen av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Användandet av elskotrar/elsparkcyklar sprider sig lavinartat i Sverige och internationellt. Många upplever elskotern som ett smidigt färdmedel för att ta sig fram relativt korta sträckor i en stad. Företag uppbackade

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:924 av Jens Holm (V) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:919 av Elin Segerlind (V)

Fråga 2018/19:919 Brasiliens regnskogar av Elin Segerlind V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Storskaliga bränder rasar nu i Amazonas. Hittills i år har bränderna i Amazonas ökat med 145 procent jämfört med samma period förra året. Amazonas är världens största regnskogsområde, hem för otaliga arter och

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:919 av Elin Segerlind (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:906 Nya angrepp på demokratin i Turkiet av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag har den turkiska säkerhetspolisen gjort en omfattande säkerhetsoperation mot demokratiskt valda kurdiska borgmästare tillhörande HDP-partiet i Turkiet. Över 60 folkvalda kommunfullmäktigeledamöter

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:903 Mänskliga rättigheter i Iran av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Många svensk-iranier känner en stark oro inför Irans utrikesminister Javad Zarifs besök i Sverige och hans sammanträffande med utrikesminister Margot Wallström. Sedan Rohani tillträdde som ny president i juni 2013

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:818 Sveriges diplomatiska relationer med Slovenien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Slovenien har goda men sparsamma relationer. År 2010 beslutade dåvarande utrikesminister Carl Bildt att stänga Sveriges ambassad i Ljubljana, Slovenien. År 2012 stängde Slovenien sin

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fråga 2018/19:741 Konferens i Rabat av Lotta Johnsson Fornarve V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 18 juni anordnar de nordiska ambassaderna i Rabat en konferens om förnybar energi, där nordiska aktörer ska ges möjlighet att presentera sina lösningar. 40 procent av Marockos vindkraft sker på ockuperad mark i

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Interpellation 2018/19:280 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:280 Nedrustningsmötet av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om hur Sverige ska förhålla sig till FN:s kärnvapenkonvention TPNW har pågått under en lång tid. Högerpartierna prioriterar Natomedlemskap framför nedrustning, och Socialdemokraterna är splittrade. Därför

Inlämnad: 2019-06-03 Svarsdatum: 2019-06-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:280 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedrustningsmötet

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:678 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:678 Svenska barn i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är föräldrarna inte

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:678 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:235 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:235 Ahmadreza Djalali av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag är det tre år sedan den iranske forskaren och numera svenske medborgaren Ahmadreza Djalali greps i Iran. Han anklagades för spioneri, utan att några bevis presenterats, och den 21 oktober 2017 dömdes han till

Inlämnad: 2019-05-13 Svarsdatum: 2019-05-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:235 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ahmadreza Djalali