Dokument & lagar (2 000 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:480 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:480 Penningtvätt av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Uppdrag Granskning har i olika program skildrat de svenska storbankernas Swedbank, Nordea, och SHB penningtvätt som i hög utsträckning skett i filialer i Baltikum, där dessa banker också har en dominerande verksamhet. Finansinspektionen har

Inlämnad: 2019-11-22 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:480 av Peter Persson (S) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:461 Regeringens åtgärder för att öka bostadsbyggandet av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP Trots att det råder bostadsbrist i en majoritet av landets kommuner fortsätter bostadsbyggandet att sjunka. Enligt SCB:s preliminära uppgifter påbörjades byggandet av 35 200 lägenheter under de

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:243 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:243 Kritiken från FN:s rapportör för bostadsfrågor av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP I mars 2019 fick regeringen ett brev från FN:s särskilda rapportör för bostadsfrågor, Leilani Farha. I brevet riktar Farha skarp kritik mot regeringens bostadspolitik. Farha uttrycker en särskild

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:243 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:174 Finansiell infrastruktur i hela landet av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Under 2000-talet har finansmarknaden i Sverige ändrat karaktär i flera avseenden. Bland annat har de stora affärsbankerna koncentrerat sin verksamhet till regionala kontor samtidigt som de lagt ned kontor i

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:906 Nya angrepp på demokratin i Turkiet av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag har den turkiska säkerhetspolisen gjort en omfattande säkerhetsoperation mot demokratiskt valda kurdiska borgmästare tillhörande HDP-partiet i Turkiet. Över 60 folkvalda kommunfullmäktigeledamöter

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:903 Mänskliga rättigheter i Iran av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Många svensk-iranier känner en stark oro inför Irans utrikesminister Javad Zarifs besök i Sverige och hans sammanträffande med utrikesminister Margot Wallström. Sedan Rohani tillträdde som ny president i juni 2013

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:818 Sveriges diplomatiska relationer med Slovenien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Slovenien har goda men sparsamma relationer. År 2010 beslutade dåvarande utrikesminister Carl Bildt att stänga Sveriges ambassad i Ljubljana, Slovenien. År 2012 stängde Slovenien sin

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fråga 2018/19:741 Konferens i Rabat av Lotta Johnsson Fornarve V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 18 juni anordnar de nordiska ambassaderna i Rabat en konferens om förnybar energi, där nordiska aktörer ska ges möjlighet att presentera sina lösningar. 40 procent av Marockos vindkraft sker på ockuperad mark i

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Interpellation 2018/19:280 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:280 Nedrustningsmötet av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om hur Sverige ska förhålla sig till FN:s kärnvapenkonvention TPNW har pågått under en lång tid. Högerpartierna prioriterar Natomedlemskap framför nedrustning, och Socialdemokraterna är splittrade. Därför

Inlämnad: 2019-06-03 Svarsdatum: 2019-06-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:280 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedrustningsmötet

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S)

Fråga 2018/19:701 Avgiftsbelagda kontantuttag av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Undertecknad och ledamoten Erik Ezelius har motionerat om att trygga tillgången på kontanter samt stärka deras ställning som betalningsmedel. Den parlamentariska riksbankskommittén menade att staten bör verka för att den fortsatta

Inlämnad: 2019-05-29 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:678 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:678 Svenska barn i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är föräldrarna inte

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:678 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:676 Risk för renovräkningar i Stockholm av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP I förra veckan kunde vi läsa i medierna att FN varnar Stockholm för konsekvenserna av att allmännyttiga fastigheter säljs ut till stora företag, så kallad beståndsförsäljning. Det var FN:s rapportör inom bostadsfrågor

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:235 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:235 Ahmadreza Djalali av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag är det tre år sedan den iranske forskaren och numera svenske medborgaren Ahmadreza Djalali greps i Iran. Han anklagades för spioneri, utan att några bevis presenterats, och den 21 oktober 2017 dömdes han till

Inlämnad: 2019-05-13 Svarsdatum: 2019-05-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:235 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ahmadreza Djalali

Interpellation 2018/19:213 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:213 Ahmadreza Djalali av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag är det tre år sedan den iranske forskaren och numera svenske medborgaren Ahmadreza Djalali greps i Iran. Han anklagades för spioneri, utan att några bevis presenterats, och den 21 oktober 2017 dömdes han till

Inlämnad: 2019-04-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:213 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:572 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:572 Folkmordet i dåvarande Ottomanska riket av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag är det 104 år sedan folkmordet på armenier, assyrier/syrianer, kaldéer och pontiska greker i dåvarande Ottomanska riket. I dag, den 24 april, kommer människor världen över att hedra minnet av alla

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:572 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)