Dokument & lagar (2 103 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:162 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 16 augusti i år lämnade jag en skriftlig fråga 2018/19:891 till justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om när regeringen avser att tillsätta den utredning av medicinska

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:162 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:159 Kostnader för bortforsling av skrotbilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I veckan träffade jag en 82-årig kvinna som bor strax nordväst om Karlstad. Någon hade parkerat en bil på hennes mark och sedan lämnat den där. Vid kontakt med polisen och Kronofogdemyndigheten

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:110 Brott mot FN:s vapenembargo av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I början av september 2019 rapporterade TV4 att svensk krigsmateriel har befunnit sig i Eritrea under den tid då FN:s säkerhetsråd hade beslutat om vapenembargo mot landet. Svensktillverkade kanoner,

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:94 Arbetskraftsinvandring av Peter Persson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av 2008 liberaliserade den dåvarande borgerliga regeringen Reinfeldt Sveriges regelverk för arbetskraftsinvandring från länder utanför EU. Reformen bidrog till att göra Sverige till en av västvärldens

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:906 Nya angrepp på demokratin i Turkiet av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag har den turkiska säkerhetspolisen gjort en omfattande säkerhetsoperation mot demokratiskt valda kurdiska borgmästare tillhörande HDP-partiet i Turkiet. Över 60 folkvalda kommunfullmäktigeledamöter

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:903 Mänskliga rättigheter i Iran av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Många svensk-iranier känner en stark oro inför Irans utrikesminister Javad Zarifs besök i Sverige och hans sammanträffande med utrikesminister Margot Wallström. Sedan Rohani tillträdde som ny president i juni 2013

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:891 Utredning av medicinska åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De medicinska åldersbedömningar som används för att bestämma ensamkommande asylsökandes ålder har länge varit föremål för debatt. Kritiken har varit kraftig mot de metoder som

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:891 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:818 Sveriges diplomatiska relationer med Slovenien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Slovenien har goda men sparsamma relationer. År 2010 beslutade dåvarande utrikesminister Carl Bildt att stänga Sveriges ambassad i Ljubljana, Slovenien. År 2012 stängde Slovenien sin

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:783 Kriminalvårdens samtransporter av Linda Westerlund Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2016 föreslog regeringen att Kriminalvården skulle få ett utökat ansvar för transporter av frihetsberövade för att underlätta polisens arbetsbelastning. Vänsterpartiet ville då att

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:744 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2018/19:744 Advokaters ersättningskrav av ClasGöran Carlsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt en artikelserie i Smålandsposten nyligen visar granskningar av advokaters ersättningskrav och kostnadsräkningar att de inte redovisats korrekt. Vissa granskningar har till och med visat

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:744 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fråga 2018/19:741 Konferens i Rabat av Lotta Johnsson Fornarve V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 18 juni anordnar de nordiska ambassaderna i Rabat en konferens om förnybar energi, där nordiska aktörer ska ges möjlighet att presentera sina lösningar. 40 procent av Marockos vindkraft sker på ockuperad mark i

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:733 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:733 Vardagsbrott inom handeln av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Svensk Handels rapport om vardagsbrott inom handeln beskrivs fortsatt stora problem med snatteri och stöldligor som organiserat stjäl från svenska butiker. Det rör sig om alltifrån snatteri av

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:733 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Interpellation 2018/19:280 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:280 Nedrustningsmötet av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om hur Sverige ska förhålla sig till FN:s kärnvapenkonvention TPNW har pågått under en lång tid. Högerpartierna prioriterar Natomedlemskap framför nedrustning, och Socialdemokraterna är splittrade. Därför

Inlämnad: 2019-06-03 Svarsdatum: 2019-06-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:280 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedrustningsmötet

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:678 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:678 Svenska barn i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är föräldrarna inte

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:678 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB)