Dokument & lagar (63 096 träffar)

Interpellation 2018/19:43 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:43 Nedläggningen av Kronofogdens kontor på mindre orter av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Rikskronofogden har meddelat att de avser att lägga ned sina kontor i Hudiksvall, Arvika och Mora. Detta gjorde de under tiden Sverige hade en övergångsregering, men de lät också meddela

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:43 av Tony Haddou (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggningen av Kronofogdens kontor på mindre orter

Skriftlig fråga 2018/19:107 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:107 Internationella observatörer i Hebron av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Under Osloprocessen år 1994 upprättades observatörsstyrkan TIPH Temporary International Presence in Hebron i syfte att skydda palestinierna i Hebron efter att en bosättare skjutit ihjäl 29 palestinier

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:107 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:70 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:70 Den iranska regimen och tortyren av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I november 2018 greps den facklige aktivisten Ismail Bakhshi i staden Shush i Iran. Det var inte första gången. Som talesperson för arbetarrådet hade han dragit till sig myndigheternas uppmärksamhet under den

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:70 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:69 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:69 Rasmässig eller etnisk profilering inom rättsväsendet av Linda Westerlund Snecker V till Statsrådet Mikael Damberg S Polisen, gränspolisen och tullen blir återkommande anklagade för att visitera, peka ut och på ett mer aggressivt sätt hantera personer som har ett icke-svenskt utseende. Flera händelser

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:69 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:68 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:68 Fusk med mätarställningen i bilar av Jens Holm V till Statsrådet Tomas Eneroth S TV4 har nyligen avslöjat att mätarställningen i tusentals bilar i Sverige har manipulerats. Genom att backa tillbaka kilometermätaren i fordonet kan bilen framstå som att ha kört färre mil och rendera ett högre andrahandsvärde

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:68 av Jens Holm (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:33 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2018/19:33 Situationen för hbtqi-personer i Tjetjenien av Yasmine Posio V till Utrikesminister Margot Wallström S För en dryg månad sedan publicerade OSSE:s kontor för demokratiska institutioner och mänskliga rättigheter rapporten OSCE Rapporteurs Report under the Moscow Mechanism on alleged Human Rights Violations

Inlämnad: 2019-01-25 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:33 av Yasmine Posio (V) (pdf, 110 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:25 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:25 Öppnande av bankkonto av Ulla Andersson V till Statsrådet Per Bolund MP Det ska inte längre vara möjligt att neka någon att öppna bankkonto. Tyvärr verkar det ändå förekomma, enligt uppgifter jag fått. Skuldsatta och människor med invandrarbakgrund lyfts upp som grupper som nekas. Om det stämmer är det

Inlämnad: 2019-01-24 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:25 av Ulla Andersson (V) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:17 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:17 Migrationsverkets bedömning av konvertiters skyddsskäl av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har Migrationsverkets bedömningar av konvertiters skyddsskäl debatterats. Detta är delvis en följd av att ett konvertitstest som myndigheten påståtts

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:17 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:13 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:13 Hungerstrejk för mänskliga rättigheter i Turkiet av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Leyla Güven HDPparlamentsledamot och ordförande i Demokratiska Samhällskongressen, inledde en obegränsad hungerstrejk i turkiskt fängelse den 7 november 2018. Leyla Güven har förklarat att hennes

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:13 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:12 av Johan Andersson (S)

Fråga 2018/19:12 Förenklade betalningsrutiner för broavgifter av Johan Andersson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Med dagens teknik finns det tekniska möjligheter att underlätta för trafikanter att smidigt kunna betala sina fakturor för exempelvis broavgifter. Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Tomas Eneroth:

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:12 av Johan Andersson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:8 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:8 Isbrytning till hamnar av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S För Värmlands del är Vänersjöfarten oerhört viktig för industrin och vår konkurrenskraft, och det är bra att regeringen tidigare beslutat om satsningar på nya slussar. Men fler utmaningar kvarstår för sjöfarten, bland annat

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:8 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:7 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:7 Situationen för fängslade politiker i Turkiet av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Leyla Güven, parlamentsledamot för vänsterpartiet HDP, greps den 31 januari 2018 efter att hon kritiserat den turkiska arméns invasion av Afrin i norra Syrien och riktat andra kritiska uttalanden

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:7 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:6 av Jon Thorbjörnson (V)

Fråga 2018/19:6 Adoptioner från Chile av Jon Thorbjörnson V till Socialminister Lena Hallengren S För ett år sedan uppmärksammade SVT Nyheter misstänkta oegentligheter vid adoptioner från Chile under 1970- och 1980-talen. Fattiga mödrar hade enligt SVT lurats att lämna ifrån sig sina barn under vad de trodde var en tillfällig

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:6 av Jon Thorbjörnson (V) (pdf, 89 kB)

Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör införa en paus i införandet av det nya signalsystemet ERTMS och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

Motion 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:27 Riksrevisionens rapport om försäkringsmedicinskt beslutsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör göra en översyn av det försäkringsmedicinska beslutsstödet


Utskottsberedning: 2018/19:SfU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta


Utskottsberedning: 2018/19:AU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Motion 2018/19:2683 av Emilia Töyrä (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2683 av Emilia Töyrä S Ett reformerat inackorderingsbidrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gymnasieelever med långa avstånd till skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje höst påbörjar en ny kull ungdomar sin gymnasieutbildning.


Utskottsberedning: 2018/19:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2683 av Emilia Töyrä (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2683 av Emilia Töyrä (S) (pdf, 71 kB)

Motion 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. S Satsa på Högskolan i Skövde Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Högskolan i Skövde och tillkännager detta för regeringen. Motivering Problem att rekrytera kompetent arbetskraft anges idag som ett av de stora


Utskottsberedning: 2018/19:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Motion 2018/19:2679 av Gustaf Lantz (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2679 av Gustaf Lantz S Avskaffa begreppet särskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa begreppet särskola för att ersätta det med en mer ändamålsenlig term och tillkännager detta för regeringen. Motivering Leo Lusth från Heby


Utskottsberedning: 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2679 av Gustaf Lantz (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2679 av Gustaf Lantz (S) (pdf, 70 kB)