Dokument & lagar (63 096 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2018/19:349 Utbildning för statsanställda för att stärka antikorruptionsarbetet av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Att arbeta i statlig och offentlig förvaltning ställer särskilda krav på integritet och trovärdighet. Utbildning och fortbildning är avgörande ingredienser för att bekämpa och

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:341 av Tony Haddou (V)

Fråga 2018/19:341 Brevlådeföretag av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Hösten präglades av flera stora avslöjanden om skatteflykt och penningtvätt med kopplingar till Danske Bank, Nordea och SEB. Nu har det framkommit att även Swedbank kan ha använts för omfattande och systematisk penningtvätt under

Inlämnad: 2019-03-01 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:341 av Tony Haddou (V) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:108 av Jens Holm (V)

Interpellation 2018/19:108 Ökade utsläpp från vägtrafiken av Jens Holm V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Utsläppen från vägtrafiken ökade med 0,5 procent, eller 76 000 ton, förra året, enligt Trafikverkets årsrapport. Trafikverket konstaterar att vi med nu gällande beslut och styrmedel inte kommer att

Inlämnad: 2019-02-27 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:108 av Jens Holm (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ökade utsläpp från vägtrafiken

Skriftlig fråga 2018/19:327 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:327 Kriminalitet kopplad till avställda bilar av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Samhällets alla delar behöver samverka för att minska möjligheten till att begå brott. Det handlar om förebyggande arbete på olika nivåer, både när det kommer till den sociala och till den materiella sidan.

Inlämnad: 2019-02-28 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:327 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:326 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2018/19:326 Olovlig andrahandsuthyrning och handeln med svarta hyreskontrakt av Ingela Nylund Watz S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Företeelsen med en framväxande parallell, ljusskygg bostadsmarknad är ett allt större problem i flera av landets kommuner. EBO-lagen och den rådande bostadsbristen

Inlämnad: 2019-02-28 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:326 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 90 kB)

Motion 2018/19:3030 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3030 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:45 Avskaffad skattereduktion för fackföreningsavgift 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:45. 2  Propositionens huvudsakliga innehåll Den nu gällande skattereduktionen för fackföreningsavgift infördes


Utskottsberedning: 2018/19:SkU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3030 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3030 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2018/19:106 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2018/19:106 Kränkningar i samband med viseringsärenden av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sommaren 2018 var bröderna Ibra Lo och Pape Matar i Europa för att besöka sin pappa som bor i Nederländerna. De hade Schengenvisum och passade därför på att även besöka

Inlämnad: 2019-02-25 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:106 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kränkningar i samband med viseringsärenden

Skriftlig fråga 2018/19:319 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:319 Avställda bilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige ska vara tryggt. Då är det viktigt att samhället ser till att minska möjligheten att begå brott. Det handlar om förebyggande arbete på olika nivåer, både när det kommer till den sociala och den materiella

Inlämnad: 2019-02-26 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:319 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:316 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:316 Behovet av god infrastrukturplanering av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Sveriges infrastruktur är på många håll eftersatt och utsätts ständigt för yttre påverkan både från miljö och från trafik. Detta ser vi inte minst nu när vårt land går mot tjällossning och vår. Men det mesta

Inlämnad: 2019-02-26 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:316 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:313 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2018/19:313 En ökning av andelen avslag på ansökan om sjukpenning av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Annika Strandhäll S Sjukförsäkringen är ett gemensamt finansierat skydd mot inkomstbortfall när personer drabbas av sjukdom och får nedsatt arbetsförmåga. Det är en viktig del av den svenska modellen och ett fundament

Inlämnad: 2019-02-26 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:313 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:305 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:305 Statliga bolag och klimatmål av Jens Holm V till Näringsminister Ibrahim Baylan S Alla länder måste agera för att uppnå klimatmålen från klimattoppmötet i Paris 2015. Till 2030 måste världens utsläpp halveras. Med dagens ambitionsnivå kommer vi tyvärr inte att göra det. I höstas avslöjade Dagens industri

Inlämnad: 2019-02-25 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:305 av Jens Holm (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:87 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:87 Turkiets kränkningar av irakiska Kurdistan av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkisk militär har sedan 1992 regelbundet gått över gränsen till irakiska Kurdistan med trupper och till och med flygbombat irakiskt territorium. Turkiet har kränkt irakiskt territorium och

Inlämnad: 2019-02-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:87 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 93 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:262 av Johan Löfstrand (S)

Fråga 2018/19:262 Lagstadgad ursprungsmärkning av kött på restauranger av Johan Löfstrand S till Statsrådet Jennie Nilsson S I Finland ska restauranger från maj i år tydligt ange vilket land det kött som serveras kommer ifrån. Många konsumenter är i dag intresserade av varifrån det kött man äter kommer ifrån. Som konsument

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:262 av Johan Löfstrand (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2018/19:260 Antalet tillgängliga personnummer av ClasGöran Carlsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Via medier och personliga kontakter med drabbade har jag blivit uppmärksammad på det dilemma som uppstår när Skatteverket har slut på unika personnummer. Personnumren började ta slut för vissa datum omkring

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2018/19:85 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:85 Sverige och den internationella feministiska kampen av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I sin regeringsförklaring sa statsministern att hederskulturen inte har tryckts tillbaka utan alltjämt hotar människors frihet och säkerhet. Att insatserna har varit otillräckliga

Inlämnad: 2019-02-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:85 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 116 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:252 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2018/19:252 Ombildning av allmännyttiga hyresrätter av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP Det råder bostadsbrist i en majoritet av landets kommuner, i synnerhet i storstadsregionerna. Störst är bristen på hyresrätter med rimliga hyror. Trots det väljer den blågröna majoriteten i Stockholm att

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:252 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:237 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:237 Kronofogdemyndigheten av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Kronofogdemyndigheten har beslutat att lägga ned kontoren i bland annat Hudiksvall. Självklart får det konsekvenser för verksamheten, för dem som är beroende av deras tjänster, för de anställda och för kommunens arbetsmarknad.

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:237 av Ulla Andersson (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:236 av Tony Haddou (V)

Fråga 2018/19:236 Kronofogdemyndigheten av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Kronofogdemyndigheten har beslutat att lägga ned kontoren på tre mindre orter i landet. Självklart får det konsekvenser för verksamheten, för dem som är beroende av deras tjänster, för de anställda och för kommunens arbetsmarknad.

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:236 av Tony Haddou (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:233 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:233 Flygets utsläpp av växthusgaser av Jens Holm V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP På det senaste sammanträdet med riksdagens EU-nämnd delgav finansministern en skrivelse från den nederländska regeringen. Nederländerna lyfte de snabbt växande utsläppen från flygsektorn och att denna utsläppsökning

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:233 av Jens Holm (V) (pdf, 87 kB)