Dokument & lagar (643 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:21 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2019/20:21 Kemikalieskattens effektivitet av Mattias Bäckström Johansson SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Kemikalieskatten infördes 2017 som en punktskatt med syftet att minska förekomsten, spridningen och exponeringen av farliga flamskyddsmedel. I samma budgetproposition gjorde också regeringen

Inlämnad: 2019-09-16 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:21 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:949 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:949 Skatt på lätta lastbilar av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S När den nya mät- och körcykeln WLTP aktiveras nästa år kommer det nuvarande bonusmalus-systemet att slå undan benen på många företag i form av rejäla skattehöjningar. Skattehöjningen på en lätt lastbil kan bli hela

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:949 av Thomas Morell (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:937 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:937 Beskattning av husbilar av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S Den 23 augusti, en vecka innan de nya bestämmelserna ska träda i kraft, meddelar Transportstyrelsen följande: Från och med den 1 september 2019 ska vissa husbilar vara testade med en ny testmetod för koldioxidutsläpp

Inlämnad: 2019-08-30 Svarsdatum: 2019-09-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:937 av Thomas Morell (SD) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:912 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:912 Nätjättarnas ställning av Fredrik Lindahl SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De senaste åren har rapporter och berättelser från innehållskapare på de stora nätplattformarna varnat för en utveckling där man upplever sig orättvist och godtyckligt behandlad av de stora plattformar där

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:912 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:875 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2018/19:875 Handelskonflikt av Tobias Andersson SD till Statsrådet Ann Linde S Den pågående handelskonflikten mellan Kina och USA har nu trappats upp ytterligare. Tidigare i veckan valde USA att officiellt stämpla Kina som en valutamanipulatör. Detta efter att den kinesiska valutan yuanen har fallit till rekordlåga

Inlämnad: 2019-08-07 Svarsdatum: 2019-08-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:875 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:847 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:847 Skattesmäll trots villkorad köpeskilling av Markus Wiechel SD till Statsrådet Per Bolund MP Trots att en fastighetsaffär inte är avslutad kan fastighetsägare i dag tvingas skatta ofantliga belopp, vilket kan slå oerhört hårt mot en vanlig privatperson. Detta hände 81-årige Robert som nu drabbas av full

Inlämnad: 2019-07-11 Svarsdatum: 2019-08-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:847 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:296 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-09-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:806 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:806 Det nordiska samarbetet inom kultursektorn av Cassandra Sundin SD till Statsrådet Ann Linde S Många politiska områden och frågor är viktiga i det nordiska samarbetet. En av de grundpelare som de nordiska ländernas gemenskap vilar på är samarbetet inom konst och kultur. Genom gemensamma värderingar och

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:806 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:790 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:790 Stöd till mindre lokala nyhetsbyråer av Anders Österberg S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I år ska ett statligt stöd för att stärka den lokala journalistiken delas ut. Konkurrensen om pengarna är hård och fler än 30 företag har sökt, varav flera stora tidningshus som omsätter miljarder

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:790 av Anders Österberg (S) (pdf, 116 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:778 Besöksnäringen och tillgänglighet vid Slottsbacken av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 3 juni är det förbjudet för bussar att köra upp på Slottsbacken i Stockholm. Beslutet kom plötsligt, och besöksnäringen hann aldrig förbereda sig för de nya förutsättningarna eftersom

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:777 Rivning av kulturminnesskyddade byggnader av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Av 4 kap. 3 kulturmiljölagen framgår följande: Kyrkobyggnader som är uppförda och kyrkotomter som har tillkommit före utgången av år 1939 får inte på något väsentligt sätt ändras

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:776 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2018/19:776 Budgetunderskott i OS-ansökan av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Under veckan har det framkommit uppgifter om att Sveriges Olympiska Kommitté SOK har räknat fel i sin ansökningsbudget till vinter-OS 2026 med 1 miljard kronor. Nu ska SOK räkna om budgeten för att

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:776 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:764 Länsmuseernas ekonomiska situation av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Länsmuseerna är sammantaget Sveriges största museum. De finns i alla län och på orter som Kalmar, Uddevalla, Lund och Luleå. Varje år besöker över 4 miljoner människor landets länsmuseer. Deras verksamhetsområde

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:762 Mediestödet av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Dagens medielandskap står inför stora utmaningar. Två av dessa som vi måste bemöta är för det första behovet av lokal medienärvaro. Det krävs för att vi som medborgare ska kunna följa och påverka vad som händer omkring oss.

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:737 Skatteregler för jobbpendlarna av Lars Mejern Larsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Varje vecka pendlar cirka 5 400 personer från sitt boende i Värmland till ett arbete i Norge. Men även om våra landsgränser är öppna återstår flera gränshinder för dem som arbetar i ett annat land. För någon

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:722 Inkludering av barn med särskilda diagnoser av Kadir Kasirga S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Vi har alla varit barn och vi har alla olika minnen av vår barndom, både fina minnen men även minnen som vi helst skulle vilja bli av med. Det kan handla om att man blev mobbad eller att man

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD)

Interpellation 2018/19:258 Förhandsprövning av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De nya sändningstillstånden för public service skrivs just nu, och riksdagen ska fatta beslut om dem under året. Den utredning som gjorts har gett flera förslag på förändringar och förtydliganden. Vad

Inlämnad: 2019-05-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:257 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:257 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-05-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:257 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:635 Tillkännagivanden inom filmpolitiken av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Snart har hela tre år passerat sedan den 15 juni 2016 då riksdagen beslutade om den dåvarande regeringens framlagda filmproposition. Filmpolitiken upphörde, via beslut som då fattades,

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)