Dokument & lagar (8 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:214 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:214 Stigande ungdomsarbetslöshet av Tobias Andersson SD till Finansminister Magdalena Andersson S I spåren av att Sveriges industrikonjunktur försvagas, bland annat till följd av impulser från en dämpad och bitvis orolig världsekonomi, stiger arbetslösheten. Särskilt bekymmersamt är det att arbetslösheten,

Inlämnad: 2019-10-18 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:214 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:186 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2019/20:186 Underfinansieringen av välfärden av Dennis Dioukarev SD till Finansminister Magdalena Andersson S Det är krisläge i landets kommuner. Över en tredjedel räknar med att gå med förlust, skulderna ökar och skatterna höjs i slutet av en högkonjunktur. År 2022 kommer kommuner och landsting att behöva 38 miljarder

Inlämnad: 2019-10-15 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:186 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:106 Engångsartiklar av plast inom försvaret av Lars Mejern Larsson S till Försvarsminister Peter Hultqvist S De senaste åren har larmrapporterna om riskerna med mikroplaster i haven duggat tätt. Tillståndet för världens hav och sjöar är alarmerande. Om drygt 30 år kan det finnas mer plast än fisk i haven

Inlämnad: 2019-10-04 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:41 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:41 Utvärdering av AIIB av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Regeringen har i årets budgetproposition föreslagit ytterligare anslag till den asiatiska infrastrukturinvesteringsbanken AIIBAIIB har kritiserats för att tillämpa sämre standarder än andra utvecklingsbanker vad gäller mänskliga

Inlämnad: 2019-09-23 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:41 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:39 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:39 AIIB och OBOR av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Peter Eriksson MP År 2013 lanserade Kina One Belt One Road-initiativet, vars uttalade syfte är en övergripande strategi för infrastrukturutveckling i Kinas närområde för att öka konnektiviteten mellan Kina och dess grannar och på så sätt underlätta handel

Inlämnad: 2019-09-23 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:39 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:21 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2019/20:21 Kemikalieskattens effektivitet av Mattias Bäckström Johansson SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Kemikalieskatten infördes 2017 som en punktskatt med syftet att minska förekomsten, spridningen och exponeringen av farliga flamskyddsmedel. I samma budgetproposition gjorde också regeringen

Inlämnad: 2019-09-16 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:21 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2002/03:27 av Eneroth, Tomas (s)

den 9 oktober Fråga 2002/03:27 av Tomas Eneroth s till näringsminister Björn Rosengren om åtgärder mot svarttaxi Under förra riksmötet konstaterade trafikutskottet att regeringen bör överväga vilka ytterligare åtgärder som kan vidtas för att svarttaxiverksamheten ska minska. Skälen var flera, inte minst återkommande

Inlämnad: 2002-10-09 Besvarare: Björn Rosengren (S)

Skriftlig fråga 2002/03:5 av Hagberg, Michael (s)

den 2 oktober Fråga 2002/03:5 av Michael Hagberg s till näringsminister Björn Rosengren om utbyggnaden av riksväg 55 Utvecklingen i Sörmland är starkt beroende av en väl fungerande infrastruktur. Vi behöver bra och väl utbyggda kommunikationer för att attrahera företag och människor att flytta till våra kommuner. Infrastrukturpropositionen

Inlämnad: 2002-10-02 Besvarare: Björn Rosengren (S)