Dokument & lagar (435 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:990 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:990 Svart adresshandel av Mikael Eskilandersson SD till Finansminister Magdalena Andersson S Hundratusentals människor är inte bosatta på den adress de är folkbokförda på i Sverige. Dessutom verkar det finnas ett stort mörkertal. Svarthandel med adresser människor som lurar samhället med dubbla identiteter

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:990 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:983 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2019/20:983 Komplettering av remissvar av Per Söderlund SD till Statsrådet Mikael Damberg S I promemorian Svara på remiss hur och varför SB PM 2003:2 finns information om hur och varför remisser sänds ut. I promemorian anges att myndigheter under regeringen är skyldiga att svara på remisser. Respektive myndighet

Inlämnad: 2020-02-18 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:983 av Per Söderlund (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:976 Falska anklagelser mot Michael Rawlinson av Pål Jonson M till Utrikesminister Ann Linde S Svenska Dagbladet har i en serie artiklar uppmärksammat den svenske underrättelseofficeren Michael Rawlinsons situation med anledning av hans tjänstgöring som chef för EU:s kriminalunderrättelseverksamhet Eulex

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:343 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2019/20:343 Utvecklingen av det civila försvaret av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Utvecklingen av det civila försvaret går långsamt. Sedan regeringen i 2015 års totalförsvarsbeslut lade fast att planeringen för totalförsvar skulle återupptas har nu fem år passerat. Det säkerhetspolitiska

Inlämnad: 2020-02-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:343 av Pål Jonson (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:973 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:973 Finansieringen av ett nytt cyberoperationscenter av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Den 16 december 2019 presenterade ett antal myndigheter förslag på utformningen av ett nytt cyberoperationscenter för att stärka Sveriges samlade cybersäkerhet. De myndigheter som har det huvudsakliga ansvaret

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:973 av Pål Jonson (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:972 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:972 Ökad diskriminering av minoriteter i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:970 Taiwans inkludering i WHO av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset är klassificerat som samhällsfarligt och hanteras med stor försiktighet av internationella organisationer, hälso- och sjukvården och allmänheten. Därför är det förvånande att Världshälsoorganisationen WHO

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:969 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:969 Internationella stöldligor av Margareta Cederfelt M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige är som en öppen butik, det är bara att gå in och hämta vad man vill ha, men utan att betala i kassan. Dock till betydligt högre belopp än vad det stulna smågodiset eller fläskfilén är

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:969 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:967 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:967 Kränkningar av mänskliga rättigheter i Etiopien av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S De flesta förstår att en övergång från diktatur mot demokrati ofta är en svår process. Demokrati kan inte komma från en dag till en annan. Det är något som måste växa fram. Den transformering som pågår

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:967 av Anders Österberg (S) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:960 Den förra utrikesministerns uppdrag i FN av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S I början av året meddelade den före detta utrikesministern Margot Wallström i en intervju med Nya Wermlands-Tidningen att hon accepterat att ta på sig ett nytt uppdrag för FN:s generalsekreterare, i hans

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:339 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har på min skriftliga fråga 2019/20:917 bland annat svarat att PLO, som tog avstånd från terrorism 1988, anger att man betalar ut pengar till fängslade och skadade palestinier

Inlämnad: 2020-02-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:329 av Eric Palmqvist (SD)

Interpellation 2019/20:329 Det nya reseavdraget av Eric Palmqvist SD till Finansminister Magdalena Andersson S I juni 2019 presenterade regeringens utredare sitt förslag till utformning av ett nytt, färdmedelsneutralt reseavdrag. Då beloppsnivåerna i det nuvarande systemet länge har varit oförändrade fanns en stark förhoppning

Inlämnad: 2020-02-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:329 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD)

Fråga 2019/20:936 Ambassaders omvärldsbevakning av Sven-Olof Sällström SD till Utrikesminister Ann Linde S I början av november 2019 uppmärksammades i svenska medier att Iraks försvarsminister har dubbelt medborgarskap, både irakiskt och svenskt. Det framkom också att detta redan våren 2019 uppmärksammats i irakiska medier,

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:930 Budgetstöd till palestinska myndigheten av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde träffade nyligen Vänskapsförbundet Sverige-Israel. Efter mötet mellan utrikesminister Ann Linde och Vänskapsförbundet Sverige-Israel skrev nättidningen Världen idag en artikel om

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:927 av Lars Püss (M)

Fråga 2019/20:927 Avskaffande av danstillståndet av Lars Püss M till Statsrådet Mikael Damberg S Den 14 april 2016, alltså för snart fyra år sedan, tillkännagav en enig riksdag att danstillstånden skulle avskaffas. Under dessa fyra år har regeringen kommit med ett antal svepskäl för att inte hörsamma riksdagens vilja.

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:927 av Lars Püss (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:923 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2019/20:923 Personalliggare av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 juli 2018 infördes följande tillägg för dem som ska anteckna sig i personalliggare: företagsledarens tid de är verksamma tid som make, maka, sambo och barn under 16 år är verksamma personer räknas som

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:923 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:917 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Tidningen Världen idag rapporterade nyligen om ett möte mellan utrikesministern och Vänskapsförbundet SverigeIsrael, där man bland annat diskuterade de så kallade terrorlöner som betalas ut till palestinier som

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:916 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2019/20:916 Bilpooler och biluthyrning av Maria Stockhaus M till Statsrådet Per Bolund MP I direktiven till Utredningen om åtgärder för att främja bil-motorcykel- och mopedpoolstjänster utesluts specifikt biluthyrningsbranschen. Ska vi uppnå de miljö- och klimatmål som vi alla är överens om behöver produkter och

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:916 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:913 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:913 Shiaextremism i Sverige av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Under flera år har det förts flera debatter om hur samhället ska tackla hotet från den våldsbejakande islamismens framfart i Sverige. Fokus har då främst riktats mot de mest radikala sunniislamisterna,

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:913 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:912 Turkiets användning av vit fosfor av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Hösten 2019 invaderades det förhållandevis fredliga och välfungerande kurddominerade området Rojava i nordöstra Syrien av jihadister understödda av Turkiet. Ett angrepp som fördömdes av den svenska regeringen och

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)