Dokument & lagar (176 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1639 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Fråga 2017/18:1639 Rätten till assistans av Cecilie Tenfjord-Toftby M till Statsrådet Lena Hallengren S Assistansreformen LSS infördes av regeringen Bildt 1994 och är en viktig frihetsreform med syfte att hjälpa människor med funktionshinder och svåra sjukdomar till ett bättre, värdigare och tryggare liv. Vi vill säkerställa

Inlämnad: 2018-09-04 Svarsdatum: 2018-09-12 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1639 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1638 Systematiska attacker mot hazarer i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Afghanistan har djupa och långa relationer med varandra. Sverige är ett mycket uppskattat land i Afghanistan, något som Sverige ska vara stolt över. Vårt bistånd och våra biståndsorganisationer

Inlämnad: 2018-09-03 Svarsdatum: 2018-09-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1624 Den aktuella situationen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 29 juli 2018 påbörjades fredliga protester för trafiksäkerhet för skolelever i Dhaka, Bangladesh. Det var ett svar på att två elever nyligen hade blivit överkörda. Transportsystemet i Bangladesh har

Inlämnad: 2018-08-20 Svarsdatum: 2018-09-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1610 av Anna-Lena Sörenson (S)

Fråga 2017/18:1610 Individanpassat brandskydd för äldre och funktionsnedsatta av Anna-Lena Sörenson S till Statsrådet Lena Hallengren S Just nu pågår en översyn av socialtjänstlagen med Margareta Winberg som särskild utredare. Inom ramen för översynen utreds även vissa av socialtjänstens uppgifter, för att utforma en

Inlämnad: 2018-08-13 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1610 av Anna-Lena Sörenson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1605 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2017/18:1605 Situationen för HBTQ-personer i Azerbajdzjan av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S I oktober 2017 uttalade experter inom FN att det i Azerbajdzjan finns fler än 80 HBTQ-personer som fängslats och utsatts för fysisk och psykisk misshandel. Det finns inget som tyder på att de

Inlämnad: 2018-08-08 Svarsdatum: 2018-08-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1605 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1593 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2017/18:1593 Utvecklingen i Katalonien av Betty Malmberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen fastställde tyskt rättsväsende att Kataloniens tidigare regionpresident Puigdemont skulle frias från åtal om högförräderi. Den grad av våld som krävs för att det ska betraktas som högförräderi har inte förekommit

Inlämnad: 2018-07-31 Svarsdatum: 2018-08-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1593 av Betty Malmberg (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1589 av Jörgen Warborn (M)

Fråga 2017/18:1589 Vinterns och framtidens energiförsörjning av Jörgen Warborn M till Statsrådet Ibrahim Baylan S Två av reaktorerna vid Ringhals kommer stängas i förtid som ett resultat av regeringens politik. Detta slår naturligtvis mot jobben i Halland men påverkar jobben och tillväxten i hela Sverige. Regeringens

Inlämnad: 2018-07-25 Svarsdatum: 2018-08-17 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1589 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1582 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1582 Rapporteringen av Försäkringskassans handläggning av bilstödsärenden av Lars Beckman M till Statsrådet Lena Hallengren S Bilstöd ges till personer med en varaktig funktionsnedsättning som har stora svårigheter att förflytta sig eller åka med allmänna kommunikationer. Bidraget är avsett att gå till ett

Inlämnad: 2018-07-17 Svarsdatum: 2018-08-01 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1582 av Lars Beckman (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1581 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1581 Minskande utbetalningar av bilstöd i Sverige av Lars Beckman M till Statsrådet Lena Hallengren S Bilstöd ges till den med en varaktig funktionsnedsättning som har stora svårigheter att förflytta sig eller åka med allmänna kommunikationer. Bidraget syftar till att möjliggöra ett bilköp eller anpassa

Inlämnad: 2018-07-17 Svarsdatum: 2018-08-01 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1581 av Lars Beckman (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1543 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2017/18:1543 Intäktsregleringen av elnätsavgifterna av Saila Quicklund M till Statsrådet Ibrahim Baylan S Den årliga Nils Holgersson-rapporten, som kartlägger avgifter och taxor för ett flerbostadshus i landets samtliga kommuner, visar att elnätspriset fortsätter att öka för landets konsumenter. Sedan 2017 har

Inlämnad: 2018-06-20 Svarsdatum: 2018-07-05 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1543 av Saila Quicklund (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1488 av Christian Holm Barenfeld (M)

Fråga 2017/18:1488 Vargstammens påverkan på landsbygden av Christian Holm Barenfeld M till Miljöminister Karolina Skog MP Det är viktigt att i vargfrågan ha ett regionalt och ett lokalt perspektiv. Detta för att mängden varg givetvis ser olika ut på olika platser. I våra storstäder har man av naturliga skäl små problem

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1488 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1487 av Christian Holm Barenfeld (M)

Fråga 2017/18:1487 Antalet vargar i Sverige av Christian Holm Barenfeld M till Miljöminister Karolina Skog MP Värmland är ett av de vargtätaste länen i hela Sverige. Det är tyvärr inte ovanligt att varg attackerar, sårar och dödar boskap för våra bönder. Även hundar har fått sätta livet till när vargen har gått till anfall.

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1487 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1480 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1480 Vargjakt av Lars Beckman M till Miljöminister Karolina Skog MP Om vi ska ha en vargstam i Sverige, vilket Sveriges riksdag har beslutat om, är det viktigt att vi har en rovdjurspolitik som har en folklig acceptans och ett brett stöd, även utanför Stockholm och framför allt i de län som berörs av frågan.

Inlämnad: 2018-06-12 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1480 av Lars Beckman (M) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1452 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2017/18:1452 Behovet av ett reformerat strandskydd av Maria Malmer Stenergard M till Miljöminister Karolina Skog MP Den 19 maj i samband med landsbygdsriksdagen i Örnsköldsvik meddelade statsrådet Sven-Erik Bucht att partiet vill luckra upp strandskyddet. Detta följdes av uttalandet: Det här är jätteviktigt för

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1452 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1394 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1394 Granskningsrapporten om kandidaturen till FN:s säkerhetsråd av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S I dagarna har Utrikesdepartementet till riksdagens utrikesutskott överlämnat den granskningsrapport som ett enigt utskott vid flera tillfällen har begärt att få ta del av

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1394 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1384 av Christian Holm Barenfeld (M)

Fråga 2017/18:1384 Den extrema myggsituationen i delar av Värmland av Christian Holm Barenfeld M till Miljöminister Karolina Skog MP Under flera år har vi värmlänningar kunnat ta del av hur inte minst Dejeborna terroriseras av extrema mängder av översvämningsmyggor. Bekämpning av översvämningsmyggorna är nödvändigt för

Inlämnad: 2018-05-30 Svarsdatum: 2018-06-11 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1384 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 93 kB)

Interpellation 2017/18:567 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2017/18:567 Strandskydd och bostadsbyggande av Michael Svensson M till Miljöminister Karolina Skog MP Sverige har en lång fastlandskust. Enligt Statistiska centralbyråns beräkningar är den totala strandlängden i landet 424 000 km, vilket motsvarar tio och ett halvt varv runt ekvatorn eller mer än ett helt

Inlämnad: 2018-05-29 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:567 av Michael Svensson (M) (pdf, 99 kB)