Dokument & lagar (8 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:858 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:858 Skatt på plastbärkassar av Pål Jonson M till Finansminister Magdalena Andersson S I januariöverenskommelsen har regeringen tillsammans med Centerpartiet och Liberalerna kommit överens om en skatt på plastbärkassar. Branschföreträdare har dock riktat kritik mot denna åtgärd. Den innebär en tung administrativ

Inlämnad: 2019-07-25 Svarsdatum: 2019-08-09 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:858 av Pål Jonson (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:797 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:797 Förutsättningarna för godstrafik på E16 av Pål Jonson M till Finansminister Magdalena Andersson S E16 är i dag den enda Europaväg som saknar en tullstation mellan Sverige och den yttre gränsen mot Norge. Övriga Europavägar mellan Sverige och Norge har alla tullstationer. Genom tullstationer kan Sverige

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:797 av Pål Jonson (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:236 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2018/19:236 Bristande cybersäkerhet av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Sverige är ett av världens mest digitaliserade länder, men vid internationella jämförelser rankas Sverige anmärkningsvärt lågt på cybersäkerhetsområdet. I Global Security Index för 2018 rankades Sverige som världens femte

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:236 av Pål Jonson (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bristande cybersäkerhet

Interpellation 2018/19:196 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2018/19:196 Bristande cybersäkerhet av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Sverige är ett av världens mest digitaliserade länder, men vid internationella jämförelser rankas Sverige anmärkningsvärt lågt på cybersäkerhetsområdet. I Global Security Index för 2018 rankades Sverige som världens femte

Inlämnad: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:196 av Pål Jonson (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:548 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:548 Ökat kinesiskt industrispionage av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Säkerhetspolisens årsbok för 2018 pekar tydligt ut att Kina, i olika former, bedriver illegal underrättelseinhämtning mot företag och andra aktörer som är verksamma i Sverige. Det är första gången som Säkerhetspolisen så

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:548 av Pål Jonson (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:545 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:545 Krigsförberedande åtgärder mot Sverige av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S I samband med den årliga presentationen av Säkerhetspolisens årsbok har myndigheten sedan 2014 vid ett flertal tillfällen kungjort att Ryssland bedriver krigsförberedande åtgärder mot Sverige. Det har till exempel

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:545 av Pål Jonson (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:534 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:534 Åtgärder mot internationella stöldligor av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Utländska stöldligor står för över hälften av alla inbrott och huvuddelen av stölder när det kommer till traktorer, entreprenadmaskiner och båtmotorer. Ligorna är extremt brottsaktiva. Efter att de slagit till smugglas

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:534 av Pål Jonson (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:532 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:532 Möjligheter för MSB att inrikta signalspaning av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S I år är det tio år sedan lagen om signalspaning trädde i kraft. Som en konsekvens av den försämrade säkerhetspolitiska utvecklingen i Sveriges närområde finns det även skäl att se över vilka myndigheter som

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:532 av Pål Jonson (M) (pdf, 87 kB)